Şehit Kaymakam Safitürk Için Mevlit Okutuldu - Bitlis/bingöl/ - Son Dakika

Şehit Kaymakam Safitürk Için Mevlit Okutuldu - Bitlis/bingöl/

14.11.2016 22:45

Terör saldırısında şehit olan Mardin'in Derik Kaymakamı Muhammet Fatih Safitürk için Van, Bitlis, Hakkari ve Muş'ta gıyabi cenaze namazı kılınarak, mevlit ve Kur'an-ı Kerim okutuldu.

Terör saldırısında şehit olan Mardin'in Derik Kaymakamı Muhammet Fatih Safitürk için Van, Bitlis, Hakkari ve Muş'ta gıyabi cenaze namazı kılınarak, mevlit ve Kur'an-ı Kerim okutuldu.

Van'da Hz. Ömer Camisinde, terör örgütü mensuplarınca makamına bırakılan el yapımı patlayıcının infilak ettirilmesi sonucu şehit olan Safitürk ile şehitler için, gıyabi cenaze namazı kılınarak, Kur'an-ı Kerim okutuldu.

Kılınan namaza yoğun katılım sağlayan vatandaşlar, şehit Safitürk için dua etti.

Namazın ardından konuşan Van Müftüsü Nimetullah Arvas, gıyabi cenaze namazına vatandaşların yoğun ilgi göstermesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, bugüne kadar şehit olan bütün şühedanın ruhunu da yad ettiklerini söyledi.

Arvas, "Şehit edilen kaymakamımız her şeyden önce bir mülki amir ve devlet adamıydı. Babası din görevlisi, kendisi de hafızdı. Böyle kişiler kolay kolay yetişmiyor. Hepimiz çok üzüldük. Ülkemizin etrafında cereyan eden hadiseler adeta ateş çemberidir. Burada göstereceğimiz en büyük çaba birliğimizi, dirliğimizi ve beraberliğimizi ümmet şuuruyla göstermemiz gerekiyor. Umut ediyoruz bu tür olaylar meydana gelmez." dedi.

Çatak ilçesindeki Merkez Camisinde de, Safitürk için gıyabi cenaze namazı sonrası Kur'an-ı Kerim ile Türkçe ve Kürtçe mevlit okutuldu.

Mevlit programına İlçe Kaymakamı Hacı Asım Akgül, Müftü İlhan Günay, kurum amirleri ve vatandaşlar katıldı.

Bitlis

Bitlis Valiliğince Ulu Cami'de şehit Safitürk için gıyabi cenaze namazı kıldırılarak, mevlit okutuldu. Bitlis Müftü Vekili Cemil Meriç'in yaptırdığı duaların ardından, mevlide katılanlara şeker ikram edildi.

Mevlide, Vali Ahmet Çınar, kurum amirleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Hizan ilçesinde de şehit Safitürk için Bediüzzaman Ulu Camisi'nde, İlçe Müftülüğünce mevlit okutuldu. Kur'an-ı Kerim tilavetinin okunduğu programda, imamlar tarafından ilahiler söylendi.

Mevlitte konuşan Hizan Müftüsü Tahir Erçin, bölgede güvenlik sıkıntısını yaşadığını belirterek, şöyle konuştu:

"Türk, Kürt, Laz, Çerkez her kim olursa olsun ağzında Allah ismi çıkıyorsa, birbirinin kardeşidir. Diğerine zarar veremez, zulmedemez. Herhangi bir anlamda ona zararı dokunamaz ve yapmamalıdır. Bir coğrafyada güvenlik sorunu yaşamak kadar kötü bir şey var mı? Bizler birlik olup zalime fırsat vermeyeceğiz."

Muş

Muş'ta ise Zafer mahallesindeki Çağlayan Camisi'nde şehit Kaymakam Safitürk için ikindi namazı öncesinde Kur'an-ı Kerim ve mevlit okutuldu.

Mevlitte konuşan Muş Müftülüğü Din Hizmetleri Din Eğitimi Şube Müdürü Cengiz Ateş, valiliğin öncülüğünde müftülük olarak bütün camilerde ikindi namazı öncesi Kur'an-ı Kerim ve mevlit okuttuklarını belirterek, "Biz aynı topraklar üzerinde yaşayan kıblesi bir, ülkesi bir, vatanı ve bayrağı bir insanlar olarak, birlik ve beraberliğimizin temini için gayret gösteriyoruz." diye konuştu.

Hakkari

Hakkari Valiliğince kentteki bütün camilerde ikindi namazını müteakiben şehit Safitürk için Kur'an-ı Kerim ve mevlit okutuldu.

Hacı Sait Camisi'nde okutulan mevlit programında dualar edilerek vatandaşlara, şeker ikram edildi.

Mevlit programına Hakkari Valisi Cüneyit Orhan Toprak, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ferdi Korkmaz, Emniyet Müdürü Suvat Dilberoğlu katıldı.

Yüksekova ilçesinde ise Merkez İhsaniye Camisi'nde, Kur'an-ı Kerim tilaveti ve mevlit okutularak, şehit kaymakam için dua edildi.

Yüksekova İlçe Müftüsü Mehmet Korkut, şehit kaymakamın ruhuna bağışlamak üzere Kur'an'-ı Kerim okuttuklarını söyledi.

Birçok vatandaşın camiye gelerek dua ettiğini belirten Korkut, "Vatan ve milletimiz için canını veren şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Şehit kaymakamımızın ailesine de taziyelerimi iletiyorum." diye konuştu.

Şemdinli'deki Ulu Cami'de şehit Kaymakam Safitürk için gıyabi cenaze namazı kılınarak, dualar edildi.

Türkçe ve Kürtçe mevlitlerin okunduğu programda vatandaşlara, kek ve meyve suyu ikram edildi.

Programa, Şemdinli Kaymakamı Murat Öztürk, İlçe Emniyet Müdürü Cenk Günen, kurum amirleri ve vatandaşlar katıldı.

Bitlis'te toplantı ve gösteri yürüyüşleri 15 gün izne bağlandı Bitlis'te toplantı ve gösteri yürüyüşleri 15 gün izne bağlandı Son dakika haberleri! Hakkari Valisi Akbıyık'tan şehit güvenlik korucularının ailelerine taziye ziyareti Son dakika haberleri! Hakkari Valisi Akbıyık'tan şehit güvenlik korucularının ailelerine taziye ziyareti Bitlis'te 2 kilo 263 gram sentetik uyuşturucu ele geçirildi Bitlis'te 2 kilo 263 gram sentetik uyuşturucu ele geçirildi
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Şehit Kaymakam Safitürk Için Mevlit Okutuldu - Bitlis/bingöl/ - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement