BALIKESİR - Şehit Öğretmen Şenay Aybüke Yalçın Anadolu Lisesinin isminin değiştirilmesi istemine tepki - Son Dakika

BALIKESİR - Şehit Öğretmen Şenay Aybüke Yalçın Anadolu Lisesinin isminin değiştirilmesi istemine tepki

28.04.2021 16:39

Balıkesir'in Edremit ilçesinde bir liseye şehit öğretmen Şenay Aybüke Yalçın'ın adının verilmesi kararının iptalini isteyen Edremit Lisesi ve Körfez Anadolu Lisesi Mezunları Derneğinin Başkanı Hasan İleri, "Eğitim kurumlarına şehitlerin isimleri verilebilir buna karşı değiliz yalnız...

Balıkesir'in Edremit ilçesinde bir liseye şehit öğretmen Şenay Aybüke Yalçın'ın adının verilmesi kararının iptalini isteyen Edremit Lisesi ve Körfez Anadolu Lisesi Mezunları Derneğinin Başkanı Hasan İleri, "Eğitim kurumlarına şehitlerin isimleri verilebilir buna karşı değiliz yalnız eğitim kurumlarının ismini değiştirmekle ilgili bir yönetmelik var. Bu yönetmelik 2017 yılının 24 Haziran'ında Resmi Gazete'de yayımlanmıştır. O yönetmelikte şehrin hafızasına yerleşmiş olan eğitim kurumlarının isminin değiştirilemeyeceği belirtiliyor." dedi.

İleri, dernek binasında gazetecilere yaptığı açıklamada, Edremit Lisesinin 65 yıllık bir kurum olduğunu ve Edremitliler tarafından bu şekilde benimsendiğini söyledi.

Şehit öğretmen Yalçın'ın adının, yeni yapılan liselere veya kurumlara verilmesinin daha doğru olduğunu savunan İleri, "Eğitim kurumlarına şehitlerin isimleri verilebilir buna karşı değiliz yalnız eğitim kurumlarının ismini değiştirmekle ilgili bir yönetmelik var. Bu yönetmelik 2017 yılının 24 Haziran'ında Resmi Gazete'de yayımlanmıştır. O yönetmelikte şehrin hafızasına yerleşmiş olan eğitim kurumlarının isminin değiştirilemeyeceği belirtiliyor." ifadelerini kullandı.

İleri, Edremit Lisesi isminin 2010 yılında da Edremit Lisesi ve Körfez Anadolu Lisesi olarak değiştirildiğini fakat o dönemde yönetmelik bulunmadığını anlattı.

Hasan İleri, şöyle konuştu:

"Derneğimiz o zaman da faaliyette olsaydı, biz ona da itiraz eder sadece Edremit Lisesinin kalmasını isterdik. Bu bizim bir yasal hakkımız. Bunun şehitlikle bir ilgisi yok, şehitler başımızın üstündedir. Türkiye Cumhuriyeti şehitlerle kurulmuştur. Şehitleri, gazileri, Kurtuluş Savaşı'nı ve Atatürk'ü birbirinden ayırmak mümkün değil. Atatürkçü bir insan şehitlere karşı olamaz. Eğer mahkeme 'Bu yönetmeliği tanımıyorum, okulun ismi aynı kalacaktır' derse o da onun bileceği bir iştir. Derneğimizin yönetim kurulu da benimle aynı görüşte. Üyelerimiz de aşağı yukarı aynı düşünüyor."

BALIKESİR - Şehit Öğretmen Şenay Aybüke Yalçın Anadolu Lisesinin isminin değiştirilmesi istemine tepki
BALIKESİR - Şehit Öğretmen Şenay Aybüke Yalçın Anadolu Lisesinin isminin değiştirilmesi istemine tepki
BALIKESİR - Şehit Öğretmen Şenay Aybüke Yalçın Anadolu Lisesinin isminin değiştirilmesi istemine tepki
BALIKESİR - Şehit Öğretmen Şenay Aybüke Yalçın Anadolu Lisesinin isminin değiştirilmesi istemine tepki

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel BALIKESİR - Şehit Öğretmen Şenay Aybüke Yalçın Anadolu Lisesinin isminin değiştirilmesi istemine tepki - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Galatasaray, Alexandru Cicaldau'nun maliyetini açıkladı! Serbest kalma bedeli dikkat çekici 22:38 Galatasaray, Alexandru Cicaldau'nun maliyetini açıkladı! Serbest kalma bedeli dikkat çekici Sanatçı Turgay Yıldız korona aşısı yüzünden mi öldü? Ailesi iddialara yanıt verdi 22:29 Sanatçı Turgay Yıldız korona aşısı yüzünden mi öldü? Ailesi iddialara yanıt verdi Sokak röportajında gaziye söylenen sözler sosyal medyada tepki topladı 21:53 Sokak röportajında gaziye söylenen sözler sosyal medyada tepki topladı
Canlı yayında skandal sözler! Trabzon'un bir köyü için 20:15 Canlı yayında skandal sözler! Trabzon'un bir köyü için "At hırsızları" diyen A Spor yorumcusu tepki çekti Günde birkaç defa mastürbasyon yapan adam, felç geçirip hastanelik oldu 19:30 Günde birkaç defa mastürbasyon yapan adam, felç geçirip hastanelik oldu Asya Kaplan Sivrisineği İstanbul'dan sonra 13 ilde daha ortaya çıktı 19:08 Asya Kaplan Sivrisineği İstanbul'dan sonra 13 ilde daha ortaya çıktı
Dünyaca ünlü üzümleri korumak için 4 bin salkımı çöp poşetleriyle kapladı 18:09 Dünyaca ünlü üzümleri korumak için 4 bin salkımı çöp poşetleriyle kapladı Ünlü oyuncu Mike Mitchell, Fethiye'de teknede ölü bulundu! 17:54 Ünlü oyuncu Mike Mitchell, Fethiye'de teknede ölü bulundu!
Advertisement