Son Dakika Haberleri: Şehitlerin İsimleri Sınıflarda Yaşatılıyor

Şehitlerin İsimleri Sınıflarda Yaşatılıyor

3 yıl önce

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişiminde şehit olanların isimleri, Elazığ'ın Baskil ilçesinde Büyükpınar Ortaokulu ve İlkokulu'ndaki sınıflarda yaşatılıyor.

Şehitlerin İsimleri Sınıflarda Yaşatılıyor, System.String[]
RAMAZAN KAYA - Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişiminde şehit olanların isimleri, Elazığ'ın Baskil ilçesinde Büyükpınar Ortaokulu ve İlkokulu'ndaki sınıflarda yaşatılıyor.

Yukarı Kuluşağı köyünde 100 öğrencisi bulunan ilk ve ortaokulda müdür Adnan Öztürk'ün, öğretmenler ile hayata geçirdiği "15 Temmuz Şehitlerini Sınıflarımızda Yaşatıyoruz Projesi" ile 8 dersliğe şehitlerin isimleri verildi.

Ortaokuldaki 5, ilkokuldaki 3 dersliğe şehitler Astsubay Ömer Halisdemir, Erol Olçak, İlhan Varank, komiser Zeynep Sağır, komiser yardımcısı Kübra Doğanay ile polisler Hüseyin Goral, Ahmet Oruç ve Fatih Dalgıç'ın ismini veren okul idaresi, kütüphanenin ismini de "15 Temmuz Şehitler Kütüphanesi" olarak değiştirdi.

Okula açılan "15 Temmuz Şehitler Köşesi" de öğrenci ve velilerden büyük ilgi gördü.

"Ömer Halisdemir, o gecenin kaderini değiştirdi"

Okul müdürü Öztürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminin bedelini 241 şehit ve 2 bin 194 gazi ile ödediklerini anımsattı.

Okulun açılmasının ardından öğretmenler ile bir araya gelerek bu konuda ne yapabileceklerini düşündüklerini ifade eden Öztürk, "Bunlar bu ülke için şehit oldu, gazi oldu. Biz ne yapabiliriz diye düşündük ve dedik ki 'biz bunları sınıflarımızda ölümsüzleştirelim, yaşatalım'. Bu sınıflarda okuyan öğrencilere o gece ne oldu, ülke hangi badireleri atlattı, bu bilinci, bu şuuru kazandırmayı amaçlayarak bu projeyi gerçekleştirdik." diye konuştu.

Sadece 8 derslikleri bulunduğu için akıllarına ilk gelen şehitlerin isimlerini bu sınıflarda yaşattıklarını dile getiren Öztürk, 8. sınıfa da şehit Ömer Halisdemir'in ismini verdiklerini söyledi.

Öztürk, "Eğer bugünleri yaşıyorsak, şu anda okulumuzda görev yapıyorsak, ülkemiz şu anda birlik içerisindeyse, şehitlerimiz sayesinde. Ülkemizin üzerinde büyük oyunlar oynanıyor, Biz Ömer Halisdemir'i o gecenin kaderini değiştiren bir şehidimiz olarak biliyoruz. Allah mekanını cennet eylesin." dedi.

Öğrencilerin projeyi sahiplendiklerini ve velilerden de olumlu tepkiler aldıklarını aktaran Öztürk, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Öğrenciler şehit olarak bazılarını duymuşlardır ama artık bu saatten sonra daha bir hevesle, heyecanla herkes kendi sınıfının şehidi kimdir, nedir, bu ülke için ne yapmış, onu daha da merak ediyor. Hatta diğer sınıflardaki şehitleri de araştırarak o bilinci kazanmaya çalışıyorlar."

"Biz FETÖ'cü darbecilere asla Türkiye'yi yedirmeyiz"

Okulun 8. sınıf öğrencisi Yeter Söyü, sınıflarına verilen isimle gurur duyduğunu söyledi.

Ömer Halisdemir denince aklına, Türkiye'nin kaderini değiştiren en büyük şehitlerden birinin geldiğini vurgulayan Söyü, "15 Temmuz'un milletimiz ve tarihimiz açısından önemli bir dönüm noktası olduğunu unutmuyoruz. Türkiye'nin kaderini değiştiren Ömer Halisdemir'i önce kalbimizde sonra sınıflarımızda ve okulumuzda yaşatıyoruz." ifadelerini kullandı.

Vatanı için ölüme koşarken şehit düşenlerin yerinde kendisinin de olmak istediğini aktaran Söyü, "Biz FETÖ'cü darbecilere asla Türkiye'yi yedirmeyiz, bunu da herkes böyle bilsin. Biz sadece kendi irademize bağlı olarak yaşarız. Özgürlük Türkiye'nin diğer ismidir." dedi.

Okuduğu sınıfa, oğlu Abdullah Olçak ile şehit edilen Erol Olçak'ın ismi verildiği için mutlu olduğunu dile getiren Zeynep Sude Tatar da kahraman şehitleri hiçbir zaman unutmayacaklarını ve unutturmayacaklarını belirtti.
Haber Yayın Tarihi : 05.10.2016 07:03 Kaynak: AAOrtak canlı yayında Binali Yıldırım'ın FETÖ çıkışı sosyal medyada gündem oldu! FETÖ'cü Hakan Şükür, Türkiye'nin ilgiyle izlediği ortak yayına sessiz kalmadı Ekrem İmamoğlu'ndan ortak yayın sonrası ilk açıklama