"Şehitlerin Vahşi Çığlığı" sergisi - Son Dakika

"Şehitlerin Vahşi Çığlığı" sergisi

14.07.2019 23:42

Artvin'de 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında "Şehitlerin Vahşi Çığlığı" heykel ve enstalasyon sergisi açıldı.

Artvin'de 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında "Şehitlerin Vahşi Çığlığı" heykel ve enstalasyon sergisi açıldı.

Artvin Çoruh Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Görsel Sanatlar ve Tasarım Bölümü Görsel Sanatlar ve Tasarım Anasanat Dalı Dr. Araştırma Görevlisi Kemal Sağlam tarafından, 15 Temmuz darbe girişimi başta olmak üzere dünyanın değişik yerlerinde yaşanan terör saldırılarına dikkati çekmek amacıyla asma köprüde hazırlanan heykel ve enstalasyon (yerleştirme) sanatı sergisinin açılışını Artvin Valisi Yılmaz Doruk yaptı.

Doruk, serginin açılını, 15 Temmuz hain darbe girişiminde Türk milletinin milli iradesine ve özgürlüğüne vurulmak istenen prangaları sembolize etmesi için asma köprünün girişine asılan zincirleri keserek gerçekleştirdi.

Eserleri inceleyen Doruk ve beraberindekiler, Sağlam'dan bilgi aldı.

Sağlam, açılışın ardından basın mensuplarına, çalışmaya 4 yıl önce Türkiye ve dünyada yaşanan terör olaylarına ve bu olaylar üzerinden yürütülen İslam düşmanlığına dikkat çekmek amacıyla başladığını söyledi. Sonraki süreçte yaşanan 15 Temmuz darbe girişimden çok etkilendiğini ve çalışmalarına bu çerçevede ağırlık verdiğini ifade eden Sağlam, İstanbul ve Ankara'daki saldırıları yansıtan iki tablo yaptığını dile getirdi.

15 Temmuz tablolarını yaparken saatlerce ağladığını söyleyen Sağlam, "Benim için en zor yapılabilecek tabloydu." dedi. Sağlam, sanat tarihinde önemli bir yeri olan Norveçli ressam Edvard Munch'un "Çığlık" tablosundan etkilendiğini ve yine sanat tarihinde köprünün önemli bir yeri olduğu için sergiyi asma köprü üzerinde açtığını söyledi.

Açılışa, Artvin Çoruh Üniversite Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Tilki, Garnizon Komutanı Piyade Albay Şükrü Şendoğan, İl Emniyet Müdür Vekili Ali Rıza Güney, 15 Temmuz Şehidi Dursun Acar'ın babası Nebi Acar ve ailesi ile çok sayıda davetli katıldı.

Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat 'Şehitlerin Vahşi Çığlığı' sergisi - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Erdoğan'la görüşen Saadet Partili Asiltürk'ün ittifak açıklamalarına Karamollaoğlu'ndan yanıt: İnşallah çatlaklar olmaz Son Dakika: Başakşehir'i 2-1 mağlup eden Trabzonspor Süper Kupa'yı müzesine götürdü Karısının cüretkar paylaşımlarına dayanamayan adam önce eşini sonra kendisini öldürdü Dünyaca ünlü yıldız Halsey, Türk senarist Alev Aydın'dan hamile kaldı Acun Ilıcalı'nın 20 yıllık sağ kolu Birol Doğan istifa etti Polis memuru ve öğretmen eşinin ölümünde korkunç detay! Çatıdan düşen buz kombinin bacasını çıkarmış Pelin Akil'den üçüncü çocuk için eşine bomba gönderme İş adamına şirketinin önünde kanlı pusu! Kurşun yağmuruna tuttular