Son Dakika Haberleri: Şehri Görmeyen Köy Çocukları AB Destekli Projelerle Avrupayı Geziyor

Şehri Görmeyen Köy Çocukları AB Destekli Projelerle Avrupayı Geziyor

3 yıl önce

Yozgat’ta şehri görmeyen köy çocukları Avrupa’yı gezdi.

Şehri Görmeyen Köy Çocukları AB Destekli Projelerle Avrupayı Geziyor, System.String[]
Yozgat'ta şehri görmeyen köy çocukları Avrupa'yı gezdi.

Yozgat'ın, Kadışehri Gümüşsu Ortaokulu'nun, Türkiye Cumhuriyeti Avrupa Birliği Bakanlığı AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı Ulusal Ajansı tarafından finanse edilen, 8 ülkenin ortaklığında yürüttüğü 'Share Play' isimli eğitim projesinin final toplantısı yapıldı.

Norveç, Portekiz, Estonya, Letonya ve Romanya'dan gelen misafirler, öncelikle İstanbul Büyükada, Abant, Nevşehir ve Ankara'yı ziyaret ederek, ziyaret ettikleri şehirlerde eğitim toplantıları, sunumlar, şehir turları ve çevre incelemeleri yaptıktan sonra Kadışehri Gümüşsu köyüne geldi. Gümüşsu Köyü İlk ve Ortaokuluna gelen misafirler köy okulunu gezdikten sonra okul bahçesinde düzenlenen dans gösterilerini izleyip, ardından öğrenciler için kurulan "Gümüş Survivor" parkurunda yarıştı. Proje koordinatörü Gökçe Müderrisoğlu Aktaş, projenin, ünlü yazar, Michael de Montaigne'in "Oyunlar, çocukların en ciddi işidir." sözünden hareketle, öğrencilere çocuk oyunları vasıtasıyla demokrasi, insan hakları, değerler ve farklılıklara saygı eğitimini vermeyi hedeflendiğini söyledi. Müderrisoğlu Aktaş, "500 nüfuslu köyümüzde, henüz ilçeye ya da Yozgat'a gitmemiş olan öğrencilerimiz, bu proje sayesinde, Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde gerçekleşen eğitim toplantılarına katılmıştır. 25 öğrenci ve 6 öğretmenimiz Avrupa ülkelerine gezme imkanı bulmuştur. Bugün de proje ortağımız olan ülkelerden öğrenci ve öğretmenleri Gümüşsu köyümüze gelmişlerdir " dedi.

Yurt dışından gelen misafirler, kendilerine gösterilen sıcak karşılama ve misafirperver davranışlarından dolayı öğrencilere, öğretmenlere ve köy halkına teşekkür etti. - YOZGATTarlasını Süren Çiftçi, Tesadüfen Tarihi Su Tünellerini Buldu Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2'nci 100 Günlük Eylem Planı'nı Açıkladı

Kılıçdaroğlu'nun, Ekrem İmamoğlu İle Verdiği Poz "Adaylık Yarışı Bitti" Şeklinde Yorumlandı