Son Dakika Haberleri: Sektör Paydaşları Toplantıda Bir Araya Geldi

Sektör Paydaşları Toplantıda Bir Araya Geldi

5 yıl önce

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB), yaş sebze meyve ihracatında yüksek sezonun başlamasına sayılı günler kala, sektörün tüm paydaşlarını bir araya getiren toplantı düzenledi.

Sektör Paydaşları Toplantıda Bir Araya Geldi, System.String[]

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB), yaş sebze meyve ihracatında yüksek sezonun başlamasına sayılı günler kala, sektörün tüm paydaşlarını bir araya getiren toplantı düzenledi.


Akra Barut Otel'de düzenlenen toplantıya BAİB Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Satıcı, BAİB Yönetim Kurulu Üyesi Berdan Ber ve Ali Demir, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Dallı, Zirai Karantina İl Müdürü Ekrem Çetin, Ürün Denetmenleri Antalya Grup Başkan Vekili Hayrettin Korkmaz, ilgili kurumların personeli, ihracatçılar ve gümrük müşavirleri katıldı. Toplantıda Batı Akdeniz'den gerçekleşen ihracat masaya yatırılırken, bölge ihracatının daha da gelişmesi için görüş ve öneriler ifade edildi.


BİYOLOJİK MÜCADELEYE AĞIRLIK VERİLMELİ


BAİB Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Satıcı, toplantının açılış konuşmasında yaş sebze meyve ihracatında yoğun sezonun kısa süre sonra başlayacağına dikkat çekti. Yüksek sezonla bölgeden ihraç edilen yaş sebze meyve ürünlerinin daha da artacağına değinen BAİB Başkanı Mustafa Satıcı, ihracatın ülke ekonomisi kadar üreticilere de katkı sağlayacağını ifade etti. Günümüzden 10-15 yıl önce yaş sebze meyve ihracatında en büyük sorununun zirai ilaç kalıntısı olduğunu belirten Satıcı, "Bu sorun geride kaldı. Zirai ilaç kalıntısı problemi en az seviyeye indi ve AB standartlarını yakaladık. Bundan sonra biyolojik mücadeleye ağırlık verilmeli" dedi.


KAMU KURUMLARINA TEŞEKKÜR


Konuşmasında Rusya krizine de değinen BAİB Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Satıcı, "1996 yılından bu yana birçok ekonomik kriz gördüm. Ama hiç biri Rusya'nın yaşadığı ekonomik kriz kadar etkili olmalı. Sektör çok zor durumda. İhracat azaldığı zaman ürün fiyatları yüzde 30-40 oranında düşüyor. İhracat arttığında ise tam tersi yaşanıyor. Rusya krizinin sektörümüzü daha fazla etkilememesi için bir dizi çalışma yapacağız. Bu çalışmaları önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşacağız" ifadelerini kullandı. Mustafa Satıcı, sözlerini bölge ihracatının sorunsuz bir şekilde sürmesi için büyük bir özveriyle çalışan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Zirai Karantina Müdürlüğü ve Ürün Denetmenleri Antalya Grup Başkanlığı personeline ihracat ailesi olarak teşekkür etti.


İHRACAT İÇİN 7/24 MESAİ


Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Dallı ise 12 yıldır yaş sebze meyve ihracatı gerçekleştiren bölgelerde görev yaptığını açıklayarak, "İhracatın gerçekleşebilmesi adına gece saat 01.00'da imza attım. Atmaya da devam edeceğim. Yaş sebze meyve ihracatını yakından takip ediyorum. Uzun yıllardır ihracat rakamlarımız sürekli artıyor. Arkadaşlarımız ihracatın gerçekleşebilmesi adına özveriyle çalışıyor. Bu özveriyi sürdürmemiz ve ihracat yapılabilmesi için 7/24 çalışmamız lazım. Ülkemiz için bu böyle olmalı. Pazar günü numune almaya devam edeceğiz. İletişim ile bütün sorunları çözeriz, çözeceğiz de. Ayrıca biyolojik mücadeleye geçmemiz lazım" dedi. - ANTALYA

Haber Yayın Tarihi: 11.03.2015 01:49 Kaynak: İHAPKK tarafından 4 yıl önce kaçırılan asker, ailesine mektup gönderdi
Danimarka'da bir belediye haftalık 4 gün mesai 3 gün tatil uygulamasına geçti Bebek dünyaya gelince ortaya çıktı! Mide bulandıran tecavüz iddiası