Selanik Film Festivali'ne Zeki Demirkubuz Damgası - Son Dakika

Selanik Film Festivali'ne Zeki Demirkubuz Damgası

15.11.2016 21:01

57. Uluslararası Selanik Film Festivali başladı.

57. Uluslararası Selanik Film Festivali başladı. Festival'de özellikle uluslararası sinemada kaliteli olanın paylaşımına vurgular yapıldı. Euronews Festival direktörü Orestis Andreadakis ile buluştu.

"Selanik şehrine odaklanıyoruz. Arzumuz farklı bölümler ve yıllık faaliyetleriyle bu şehrin festivalinin sürekli canlı kalması. Yunan sinema dünyasıyla bağlarımızı güçlendireceğiz. Yunanlı film yapımcılarını yabancı meslektaşları ile buluşturmak istiyoruz. Sonunda festivalin uluslararası boyutunu güçlendirmek hedefimiz."

Macaristan yapımı "Kill on Wheels" (Tiszta szivvel) adlı film festivalde En İyi Film Ödülü'nün sahibi oldu.

Festivalin onur konuğu ise Yeni Türk Sineması'nın kurucularından Zeki Demirkubuz idi. Filmlerinde, zor durumlarda sıkışmış, toplumsal çıkmaza giren insanların hikayelerini anlatmayı seven yönetmenin temaları, genelde ihanet, suçluluk ve umutsuz bir dünyada umut arayışı oluyor. Fakat Zeki Demirkubuz, filmlerinin kasvetli ve kötümser olduğunu düşünmüyor.

"Evimizin güzel ve ışıklı salonları olduğunu kabul etmek ve böyle zannetmek bir arzu olabilir. Yani dünyayı böyle bir yer olarak görmek isteyebiliriz. Ama evlerin altındaki bodrumlara bakma cesareti göstermek, arka sokaklara, karanlık sokaklarda neler olup bittiğini anlamaya çalışmak bence pesimistliğin tam aksine büyük bir umut ve inanç taşıyarak yapılması gereken bir şey. Yapılabilecek bir şey."

Festivalin kapanış filmi ise Fransız yapımı "La Danseuse" oldu. Film, kendisini bir göstericiden ziyade bir sanatçı olarak düşünen ilk dansçı, Loïe Fuller'in hikayesini anlatıyor.

Filmin baş rolünde ise Fransız aktris ve müzisyen Soko yer almakta.

"Oldukça zorlu oldu. Çünkü Loïe, bir çok kez taklit edildi ve kopyalanmaya çalışıldı. Telif Hakkı hakkında konuşan ilk kadın sanatçılardan biriydi. Zira sanatını ve dans sitilini korumak istedi. İnsanların, çok çalıştığı şeyleri çalmasından ve ucuzlaştırmasından bıkmıştı."

Euronews muhabiri Yorgos Mitropoulos Selanik'ten bildiriyor:

"Selanik, bir kez daha güzel filmlere, prömiyerlere ve dünyanın dört bir yanından yeni sinema yeteneklerine ev sahipliği yaptı. Ülkenin önde gelen film kurumu sektöre yeni bir soluk getirdi ve geleceğe yeni hedefler koydu."

Auteur:

Tags:Gepost: 15 november 2016

Selanik Film Festivali'ne Zeki Demirkubuz Damgası

Kaynak: Euronews.com

Son Dakika Dünya Selanik Film Festivali'ne Zeki Demirkubuz Damgası - Son Dakika Dünya


YORUMLAR

Son Dakika

Habertürk'te gerginlik çıkaran 'fare' tartışması! Mete Yarar, Deniz Zeyrek'e kızıp canlı yayını terk etti Yeni şarkısıyla farkındalık yaratmak isteyen Yonca Evcimik, eleştiri oklarının hedefi oldu Cübbeli Ahmet, Selefi derneklerinin para kaynaklarını anlattı: Körfez ülkelerinden kesin para geliyor İbo Show'da büyük sürpriz! İki eski dost bir araya geliyor Futbolun yaşayan efsaneleri Messi ile Ronaldo, Maradona'ya böyle veda etti Son Dakika! Bakan Koca, sert tedbirlerin sinyalini verdi: Kısıtlamalar gerektiğinde daha da genişletilebilir Çok konuşulacak görüntüler! Selin Ciğerci'nin Tolga Polat ile samimi fotoğrafları ortaya çıktı Uzmanlar araştırdı: Ağız gargarası koronadan korunmak için bilimsel bir çözüm değil, tedbir olabilir