Selçuklu Yemekleri Yarışması - Son Dakika

Selçuklu Yemekleri Yarışması

29.09.2017 11:45
Selçuklu Yemekleri Yarışması, System.String[]

Konya’nın merkez Meram İlçe Belediyesi ve Anadolu Halk Mutfağı Derneği iş birliğiyle düzenlenen Ateşbaz-ı Veli Aşçı Dede Mutfak Kültürü Günleri, çeşitli etkinliklerle sürüyor.

Konya'nın merkez Meram İlçe Belediyesi ve Anadolu Halk Mutfağı Derneği iş birliğiyle düzenlenen Ateşbaz-ı Veli Aşçı Dede Mutfak Kültürü Günleri, çeşitli etkinliklerle sürüyor.

Meram Belediyesi tarafından etkinlikler kapsamında özel olarak düzenlenen Tarihi Tantavi Ambarı'nda Selçuklu Dönemi Mutfak Sanatları Yarışması düzenlendi. Moderatörlüğünü Anadolu Halk Mutfağı Derneği Başkanı Adnan Şahin'in yaptığı yarışmada, Gazeteci ve İletişim Danışmanı Tamer Altınay, Gazeteci Yazar Reha Tartıcı, Yunanistan'dan gelen Maria Ekmekçioğlu, Mutfak Dostları Derneği Başkanı ve Yazar Zeynep Kakınç, TV Program Yapımcısı Selim Kutucular ve etin profesörü olarak bilinen Günaydın Et Restoran Kurucu Ortağı Cüneyt Asan'ın jüri üyeliklerini yaptı. Yarışmada hijyen, pratik yetenekler, kompozisyon, lezzet, orijinallik ve sunum açısından Selçuklu yemekleri değerlendirildi.

Jüri'den Başkan Toru'ya teşekkür

Jüri üyeleri, tarihi bir atmosferi Ateşbaz-ı Veli Aşçı Dede Mutfak Kültürü Etkinliklerine kazandırdığı için Meram Belediye Başkanı Fatma Toru'ya teşekkür etti. Birinciliği 541 puanla Dedeman Otel'in kazandığı yarışmada, 494 puanla Rixos Otel ikinci ve 485 puanla da Ramada Otel üçüncü oldu.

"Amacımız yarışma değil mutfağımıza dikkat çekmektir"

Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, "Başta Anadolu Halk Mutfağı Derneği Başkanı Adnan Şahin ve yönetim kurulu olmak üzere emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Burada asıl amacımız yarışma değil; Selçuklu mutfağına ve Konya mutfağına dikkat çekmektir. Bu konuda ulusal ve uluslararası düzeyde emek veren tüm işletmeleri teşvik etmektir. Bu yarışmaya katılan işletmelerimizin hepsi ödülü hak ediyor. Ateşbaz-ı Veli Aşçı Dede Mutfak Günleri etkinliklerimiz tüm hızıyla devam edecek" dedi.

"Türk mutfağının üzerine mutfak yok"

AK Parti Konya Milletvekili Prof. Dr. Hacı Ahmet Özdemir de, Türk mutfağının dünyada önemli bir yeri olduğuna dikkat çekerek, "Ne Fransız mutfağı, ne Çin mutfağı ne şurası ne de burası Türk mutfağının üzerine değildir. Bunu jest olsun diye söylemiyorum, bir tarih profesörü olarak bir takım değerlendirmeler sonucu bunu söylüyorum. Bu etkinlikleri düzenleyen Meram Belediyemizi tebrik ederken, tüm yarışmacılarımıza da başarılar diliyorum" dedi.

"Birlik ve beraberliğimizi pekiştirmeliyiz"

Ödül töreninde de bir konuşma yapan Başkan Toru, "9 bin yıl boyunca yerleşik hayata ev sahipliği yapan bu toprakların kıymetini çok iyi biliyoruz. Bu topraklarda yaşamanın bedelini yıllarca çok ağır olarak ödedik, bilançosu çok ağır oldu. Tarihin en pahalı topraklarında en ağır bedelleri ödeyerek zengin bir kültürel birikimle oturuyoruz şu anda. Birlik ve beraberliğimize sahip çıkmalı ve her türlü kültürel sosyal etkinlikle daha da pekiştirmeliyiz" ifadelerini kullandı.

Ateşbaz-ı Veli Aşçı Dede Mutfak Kültürü Günleri etkinlikleri kapsamında yine Tantavi Ambarı'nda 'Yerel Mutfak Avadanlıkları Sergisi'nin de açılışı yapıldı. Programa, AK Parti Konya Milletvekili Prof. Dr. Hacı Ahmet Özdemir, Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, Elazığ Keban Belediye Başkanı Fethiye Atlı, Eskişehir Mihalgazi Belediye Başkanı Zeynep Akgün, Anadolu Halk Mutfağı Derneği Başkanı Adnan Şahin, yurt içi ve yurt dışından gelen çok sayıda yemek şefi ve davetli katıldı. - KONYA

Selçuklu Yemekleri Yarışması
Selçuklu Yemekleri Yarışması
Selçuklu Yemekleri Yarışması
Selçuklu Yemekleri Yarışması
Selçuklu Yemekleri Yarışması
Selçuklu Yemekleri Yarışması
Selçuklu Yemekleri Yarışması

- Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Selçuklu Yemekleri Yarışması - Son Dakika


Son Dakika

Masumlar Apartmanı'nın 13. yeni bölüm fragmanı yayınlandı! Gülben, çöp evi ateşe veriyor Canlı yayında "Ordu Katar'a satıldı" tartışması! CHP'li Erdal Aksünger, Serkan Toper'in üzerine yürüdü 'Mini etek' sözleri tepki çeken Öykü Çelik, aşkını ilan etti Güzel sörfçü Palmateer, çırılçıplak soyunup dünyanın en büyük dalgalarına meydan okudu Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dört ilimizi uyardı: Vakalar artıyor Fransa Cumhurbaşkanı Macron'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Fransa'nın başına beladır" sözlerine yanıt "Yeni evimizde ilk gecemiz" notuyla paylaştı! Şeyma Subaşı Miami'den ev aldı Çekya'da bilim insanları, koronavirüsü yüzde 99 oranında yok eden kağıt üretti