Son Dakika Haberleri: Selimiye Camisi Meydan Projesi

Selimiye Camisi Meydan Projesi

5 yıl önce

Edirne Belediye Başkanı Sedefçi: "Geçmişte çekilen fotoğraflarda meydanda (Selimiye Camisi Meydanı) Yemişçi Kapanı Hanı'nın olduğu görülüyor"

Selimiye Camisi Meydan Projesi, System.String[]
Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, geçmişte çekilen fotoğraflarda Selimiye Camisi Meydanı'nda

Yemişçi Kapanı Hanı'nın olduğunun görüldüğünü söyledi. 

Sedefçi, belediye meclis salonunda gazetecilere yaptığı açıklamada, Selimiye Camisi Meydan Projesi'ne ilişkin Edirne Valisi Hasan Duruer ve UNESCO Dünya Kültür Mirası Alan Yönetim Başkanı ve Gazi Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Nurçin Çelik ile toplantı yaptıklarını belirtti.

Geçmişte çekilen fotoğrafların incelendiğini ifade eden Sedefçi, şöyle konuştu:

"Geçmişte çekilen fotoğraflarda meydanda (Selimiye Camisi Meydanı) Yemişçi Kapanı Hanı'nın olduğu görülüyor. ilgili Anıtlar Kurulu'ndan yardım istedik. Bu konuda karar alınsın ve denetimli kazı yapılsın. Gerçekten aşağıda han kalıntıları varsa ona göre karar alınsın. Yoksa da meydan projesinin önü açılsın diye bir görüşme yaptık. Bugün bu önerimiz kurulda görüşülecek ve kuruldan büyük ihtimalle kazı kararı çıkarak Edirne Valiliği ve Edirne Belediyesi desteği ile müze müdürlüğümüzün uhdesinde hemen kazıya başlayarak bir ay içerisinde sonuca ulaşacağımızı tahmin ediyoruz. Yapılan sismik araştırmalarda meydanda duvar görülmüyor. Ancak yanılabiliriz diye arkadaşlarla düşündüğümüzde burada yapılacak çalışmada en güzel şeyin sondaj olduğunu düşündük. Bugün inşallah kurul tarafından sondaj kararı alınarak çalışmalar başlar."

Sedefçi, daha önce sit bölgesindeki koruma amaçlı planların iptal edildiğini ve bunlara ek planlar hazırladıklarını ifade etti.

Sit bölgesindeki altyapı çalışmalarının kurula sunulduğunu belirten Sedefçi, "Biliyorsunuz halkımız ikamet etmede sıkıntı yaşıyor. Sit bölgesindeki alanlara imar izni veremiyoruz. Vatandaşımız da bu konuda sıkıntıda. İnşallah koruma amaçlı projede bu sıkıntıların çözüleceğini düşünüyorum. Kuruldan karar çıkarsa en azından resmi işlemleri 2014'e kadar bitiririz" diye konuştu.

Sedefçi, Abdurrahman Mahallesi'nde uygulanan projenin Yıldırım Mahallesi'nde de uygulanabileceğini kaydetti.

"AK Parti'den istifa eden gençler belediyeye yanınıza geldi, bu konuyla ilgili ne düşünüyorsunuz?" sorusunu Sedefçi, "Dün istifa eden gençler belediyeye geldiler. Burası Edirne Belediye Başkanlığı burada parti marti işi yok. AK Parti'den istifa edip CHP'ye geçmeniz beni bağlamıyor. Burası belediyedir, burada politik olma şansı yoktur. Gidin partiye ve gerekeni yapın dedim onlara" şeklinde yanıtladı. 

Sedefçi, "Uzmanlar Edirne'de deprem olacağına ilişkin açıklama yapmış, bu konu hakkında ne diyorsunuz?" sorusunu "Allah korusun, burada deprem olmaz. Deprem bölgesinde değiliz diye biliyorum. Allah korusun. Ha İstanbul depremi olursa o bizi biraz etkileyebilir" diye cevaplandırdı. - Edirne


Balkona Kahve İçmeye Çıkan Oyuncu Blanca Blanco, Yarı Çıplak Paparazzilere Yakalandı Rakipleri Zirve Yaparken Nazlı Çelik, Reytinglerde Dibi Gördü
Son Dakika! Erdoğan'dan Almanya'ya PKK Tepkisi: Sen Nasıl Devletsin?