Sembol Baba Hainlere Seslendi: Kürt'ün Hayali Bu Değil - Son Dakika

Sembol Baba Hainlere Seslendi: Kürt'ün Hayali Bu Değil

17.03.2016 08:32

10 Ekim'deki patlamada kızını yitiren ve eşiyle çekilen fotoğrafı patlamanın simgesi olan İzzettin Çevik: "Bu vakitten sonra bizi sevindirecek tek şey 'Ateş durdu, çocuklar ölmeyecek' denilmesidir."

Ankara Kızılay'da pazar günü gerçekleşen canlı bomba saldırısı, geçen yıl 10 Ekim tarihinde Ankara Garı'nda terörün hedefi olan Hatice-İzzettin Çevik çiftinin travmalarını da tetikledi. Ankara patlamasını görünce "Yeniden cehennemi yaşadık" diyen aile Şanlıurfa'daki evlerinde Habertürk'ten Ümran Avcı'ya konuştu.

Patlamada kızını ve kız kardeşini kaybeden İzzettin Çevik, ""Böyle, Kürtlerin hayalini de Kürtlerin siyasi ideolojisini de oluşturamazlar. Kürtlerin siyasi yapısını böyle istemiyorum. Bu vakitten sonra bizi sevindirecek tek şey artık 'Ateş durdu, çocuklar ölmeyecek' denilmesidir. Biz gölgesinde oturalım diye kızımın adını Sidar koyduk ama ölen gençlerin hepsi bu ülkenin gölgesi olacaklardı." dedi.

Atılım Üniversitesi son sınıfta okuyan kızı Sidar ve görümcesi Nilgün'ü kaybeden Hatice Çevik, 5 ay sonra patlamada yaşadıklarını ve hissettiklerini eşiyle ve kamouyuyla ilk kez paylaştı.

"GÖLGESİNDE YAŞAYACAKTIK"

Hatice Çevik, kızını anlatırken eşine dönüp "Patlama olduğunda yan yanaydık. Bir gözüm kapalıydı ama tek gözümle gördüklerim bana yetti. Sidar yanımdaydı. Dokunmak için elimi uzattım ama beni çekiştirdiler. Dokunamadım.

İzzettin sen Sidar'a dokundun mu?" diye sordu? Acılı baba, başını "Hayır" anlamında sallayıp içini çekmekle yetindi...

Ankara'daki patlamanın kendilerini yeniden şoka soktuğunu anlatan Hatice Çevik, "Kızımı kaybettiğimden beri kendime gelemedim. O insanları (Kızılay'daki) görünce cehennemi hatırlıyor insan. Her bomba, o cehennemi hatırlatıyor. Sanki ben oradaymışım, aynı olayı yaşıyormuşum gibi oluyor."

TEK GÖZÜNÜ KAYBETTİ: BEN GÖRECEĞİMİ GÖRDÜM

Eşinin Kürt kendisinin Türk olduğunu belirten Hatice Çevik, şöyle devam ediyor: "Nasıl olacak bu? İlk kızımıza Başak Sidar ismini koymuştuk. Sidar, 'ağaç gölgesi' demek. Yaşlanınca gölgesinde oturalım dedik. Ama gencecik fidanları kopardılar" dedi. Olayda sol gözünü kaybeden acılı anne, "Ben göreceğimi gördüm, tek gözüm görmese de olur. Beddua etmeyi sevmem ama bunu yapanlar ve yaptıranlar çeksin, çocukları değil" diye konuştu.

"KÜRTLERİN HAYALİ BU DEĞİL!"

Patlamada kızını ve kız kardeşini kaybeden İzzettin Çevik de Kızılay'daki olaya ilişkin "Hangi ideoloji olursa olsun pazar günkü saldırıyı yapanlar terör eylemi yapmışlardır" yorumunda bulundu. "Cihatçılar nasıl eylem yapıyorsa onlar da aynı şekilde kendilerini patlattılar" diyen Çevik, tepkisini de şu sözlerle dile getirdi: "Böyle, Kürtlerin hayalini de Kürtlerin siyasi ideolojisini de oluşturamazlar. Kürtlerin siyasi yapısını böyle istemiyorum. Bu vakitten sonra bizi sevindirecek tek şey artık 'Ateş durdu, çocuklar ölmeyecek' denilmesidir. Biz gölgesinde oturalım diye kızımın adını Sidar koyduk ama ölen gençlerin hepsi bu ülkenin gölgesi olacaklardı."

SİMGE FOTOĞRAF

10 Ekim'de ajanslara düşen, ertesi gün sembol fotoğraf olarak gazetelerde yayımlanan o karede İzzettin Çevik, yaralanan kardeşi Nilgün'ü teselli etmeye çalışıyordu. Ancak Nilgün, ağabeyi gibi şanslı değildi. Nilgün Çevik, yeğeni Sidar'la birlikte can verdi.


AİLENİN YENİ SİDAR'I

Çevik Ailesi Sidar'ı kaybetti ama aileye yeni bir Sidar geldi. İzzettin Çevik'in amcasının kızının 3.5 ay önce dünyaya gelen kızına, aile Sidar adını verdi. Aile onunla teselli buluyor, Hatice-İzzettin Çevik, kızları yerine koydukları bebeği Sidar diye seviyor, kızlarının boşluğunu dolduruyor. Çevik çiftinin 6 yaşındaki kızları Dicle de ablasının adını taşıyan Sidar'a ablalık yapıyor. (Kaynak: Habertürk)

Sembol Baba Hainlere Seslendi: Kürt'ün Hayali Bu Değil
Sembol Baba Hainlere Seslendi: Kürt'ün Hayali Bu Değil

Son Dakika Güncel Sembol Baba Hainlere Seslendi: Kürt'ün Hayali Bu Değil - Son Dakika


YORUMLAR (34)
  • MHP Lİ KÜRT: EY MİLLET! ŞU GÖRÜNTÜLERE SEBEP OLAN İNSAN GÖRÜNÜMLÜ MAHLUKATLARI "KÜRT SORUNU VAR" DİYEREK SAVUNAN KENDİNİ GAZETECİ,AKADEMİSYEN VS.VS DİYE TV LERE ÇIKIP,AHKAM KESENLERİ DE LANETLEYİN.BU SÖZDE REYTİNG ŞAMPİYONU TV LERİ DE SEYRETMEYİN. Cevap Yaz 4 0 Yayından Kaldır
  • 2121: türk kardeşlerim den ricam her kürtü pkklı görmesin özellikle bu saaten sonra çünkü pkk halka zarar verdi pkk baglarda insanların evini yakıyo kimseyi bırakmıyo polis gelip halka yardım ediyo bunu gören halk pkk nın gerçek yüzünü gördü burda bir çok insan polislere destek veriyo bagalrda pkklılar sıkışmış artık ya bitecek ya bitecek Cevap Yaz 7 0 Yayından Kaldır
  • Türk - Kürt Kardeştir : Kürt kardeşlerimizi bu alcak terör örgütleri ile ilişkilendirmeyin. Terör terördur aralarında turkde var kurtde var Ermenide var Rusta var lazda var.. Cevap Yaz 3 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika

Cumhurbaşkanı Erdoğan müjdeyi verdi: Aşılanan kişi sayısı 1 milyonu geçti Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: Gidişata göre 15 Şubat'ta okulların açılması yönünde kararlılığımız var Kılıçdaroğlu'ndan Muharrem İnce sorusuna yanıt: Parti kurmak serbesttir, isteyen arkadaşlar parti kurarlar ATM'lerden paralarını, boyu iki buçuk metreyi aşan karın üstüne oturarak çekiyorlar Son Dakika! Futbolseverlerin dört gözle beklediği Fenerbahçe - Galatasaray derbisinin günü belli oldu Merve Boluğur, klip için yakışıklı erkek arayışına girdi Abdurrahman Dilipak koronavirüs aşılamasının durdurulması için mahkemeye başvurdu Cemiyet hayatının ünlü siması Kerem Dürüst, uyuşturucudan gözaltına alındı