Sembolik Mahkeme Bush ve Blair'i Yargılayacak - Son Dakika

Sembolik Mahkeme Bush ve Blair'i Yargılayacak

15.11.2011 11:06
Sembolik Mahkeme Bush ve Blair'i Yargılayacak, System.String[]

Malezya'da, ABD'nin eski Başkanı George W.Bush ve İngiltere'nin eski Başbakanı Tony Blair, sembolik "savaş suçları" mahkemesinde yargılanacak.

Malezya'da, ABD'nin eski Başkanı George W. Bush ve İngiltere'nin eski Başbakanı Tony Blair, sembolik "savaş suçları" mahkemesinde yargılanacak.

Malezya öncülüğündeki barış eylemcilerinin organize ettiği ve Kuala Lumpur Savaş Suçları Mahkemesi'nde görülecek duruşmada, Bush ve Blair, Irak savaşında savaş suçu işledikleri gerekçesiyle gıyabında yargılanacak.

Malezyalı avukat Yakup Hüseyin Marican, Associated Press ajansına verdiği demeçte, Bush ve Blair'in savaş suçu işleyip işlemedikleri ve Irak savaşında uluslararası hukuku ihlal edip etmedikleri yönünde kararın alınacağı duruşmanın cumartesi günü başlayacağını ve 4 gün süreceğini kaydetti.

Bush ve Blair'e suçlamalarla ilgili bilgi gönderildiğini ancak yanıt alınamadığını belirten Yakup, "Bu insanları, adli kovuşturmadan muaf oldukları için, savaş suçu işlediklerini kanıtlamak amacıyla mahkemeye verdik" dedi.

Yakup, İsveç ve Danimarka'da, Bertrand Russell ve Jean-Paul Sartre tarafından 1967 Vietnam savaş suçları için oluşturulan mahkemenin model olarak alındığını, bu mahkemede ABD'nin Vietnam'a saldırı suçu işlediği ve sivil hedefleri bombaladığı hükmüne varıldığını, ancak ABD'de bu kararın çoğunlukla göz ardı edildiğini söyledi.

Mahkemede, Malezya yüksek mahkemesinden emekli 2 yargıç dahil 7 yargıç, barış eylemcisi Amerikalı Alfred Lambremont Webre ve Hint avukat Nilüfer Bagvat'ın görev alacağı belirtildi. Amerikalı uluslararası hukuk profesörü Francis Boyle'nin de duruşmada savcıların arasında olacağı kaydedildi.

Bush ve Blair'in suçlu bulması durumunda, isimlerinin sicillerine sembolik olarak "savaş suçluları" olarak kaydedileceği belirtildi.

Ayrıca gelecek yıl yapılacak ayrı bir duruşmada, Irak savaşında işkence yaptıkları suçlamasıyla ABD'nin eski Başkan Yardımcısı Dick Cheney, ABD'nin eski Savunma Bakanı Donald Rumsfeld ve eski Başsavcı Alberto Gonzales yargılanacak.

Kuala Lumpur Savaş Suçları Mahkemesi, 2003 yılında ABD öncülüğünde başlatılan Irak savaşına şiddetle karşı çıkan Malezya'nın eski Başbakanı Mahatmir Muhammed'in girişimiyle oluşturulmuştu. - KUALA LUMPUR

Sembolik Mahkeme Bush ve Blair'i Yargılayacak

Kaynak: AA

Son Dakika Dünya Sembolik Mahkeme Bush ve Blair'i Yargılayacak - Son Dakika Dünya


YORUMLAR

Son Dakika

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nijerya açıklarında saldırıya uğrayan Türk gemisi için devrede! Tüm yetkililere talimat verdi Yine çukura takılıp düşen Orhan Gencebay, bu kez parmağını kırdı Sağlık Bakanı Koca, haritayla paylaştı! İşte il il aşı olanların sayısı Kuraklık tehlikesi sonrası yeni düzenleme hayata geçti! Binalarda yağmur suyu toplama sistemi artık zorunlu Son Dakika: Fenerbahçe, Bright Osayi-Samuel'in bu sezon forma giymesi için QPR ile anlaştı 'La Casa de Papel' dizisinin Tokyo'su Ursula Corbero, üstsüz pozlarıyla takipçilerini mest etti 13 yaşındaki kız çocuğu, kendisini hamile bırakan 14 yaşındaki arkadaşı tarafından öldürüldü Ankara oyun havası oynayan Aleyna Tilki'nin performansı takipçileri tarafından beğenilmedi