Şemdinli Davası'nda Karar - Son Dakika

Şemdinli Davası'nda Karar

10.01.2012 17:16
Şemdinli Davası'nda Karar

Tutuklu yargılanan Astsubaylar Ali Kaya ve Özcan İldeniz ile terör örgütü itirafçısı Veysel Ateş hakkında karar verildi.

Şemdinli'de PKK hükümlüsü Seferi Yılmaz'a ait Umut Kitabevi'nin bombalanması olayından sorumlu 2 astsubay ve 1 PKK itirafçısına 39 yıl 10 ay hapis cezası verildi.

Şemdinli Davası'nda 7 yıldır yargılanan astsubaylar Ali Kaya ve Özcan İldeniz ile PKK itirafçısı Veysel Ateş'e temyiz yolu açık kalmak şartı ile 39 yıl 10 ay hapis cezası verildi.

ŞEMDİNLİ'DE NE OLMUŞTU?

Şemdinli'de 9 Kasım 2005 günü PKK hükümlüsü Seferi Yılmaz'a ait Umut Kitabevi bombalanmış, bir kişi hayatını kaybetmiş 1 kişi yaralanmıştı. Olayın hemen ardından halk iki kişiyi yakalamıştı. Bu kişilerin üzerinden askeri kimlik çıkmış, araçlarında yapılan aramada krokiler ve silahlar bulunmuştu.

Bombanın patladığı Umut Kitabevi'nin önünde park halinde bulunan ve patlamanın faillerine ait olduğu belirtilen 30 AK 933 plakalı Renault 19 marka otomobilin Hakkâri Jandarma Komutanlığı'na ait olduğu ortaya çıktı. Aracın bagajında üç Kalaşnikof tüfek, bunlara ait 10 şarjör, bomba malzemeleri, polis ve asker yelekleri, krokiler ve bazı kişilere ait resimler bulundu.

Daha sonra kimliği belirsiz kişilerce ateş açılması sonucu otomobilde keşif yapan savcı incelemesini tamamlayamadı. Keşfi izleyen kalabalıktan Ali Yılmaz öldü, beş kişi de yaralandı.

'TANIRIM İYİ ÇOCUKLARDIR'

Dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın, zanlılar hakkında ''Tanırım iyi çocuklardır'' demesiyle dava bir kez daha ün kazanmıştı.

Kaynak: DHA
YORUMLAR
500

Son Dakika Güncel Şemdinli Davası'nda Karar - Son Dakika


Advertisement