Sendikacı Öğretmene 28'inci Para Cezası - Son Dakika

Sendikacı Öğretmene 28'inci Para Cezası

12.01.2012 11:33
Sendikacı Öğretmene 28'inci Para Cezası, System.String[]

Eğitim-Sen Adana Şubesi'nde 6 yılı başkan olmak üzere toplam 11 yıl yöneticilik yapan Biyoloji Öğretmeni Güven Boğa, sendikal faaliyetlerinden dolayı 28'inci kez para cezasına çarptırıldı.

Adana'da Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Adana Şubesi'nde 6 yılı başkan olmak üzere toplam 11 yıl yöneticilik yapan Biyoloji Öğretmeni Güven Boğa, sendikal faaliyetlerinden dolayı 28'inci kez para cezasına çarptırıldı. Polis, Güven Boğa'ya son olarak geçen yıl 26 Kasım'da Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu'nun (KESK) yurt genelinde aldığı 1 günlük grev kararı kapsamında Karşıyaka Endüstri Meslek Lisesi'ne, 'Bu işyerinde grev vardır' yazan pankart astığı gerekçesiyle 500 lira idari para cezası kesti.

Eğitim-Sen Adana Şubesi Eski Başkanı Güven Boğa, kesilen cezalarla baskı politikası oluşturulmaya çalışıldığını öne sürdü. Daha önce de KESK'in aldığı karar doğrultusunda İsmet İnönü İlköğretim Okulu'na aynı pankartı astığı için polis tarafından 5 bin 326 sayılı 'Kabahatler Kanunu'na muhalefetten 146 lira ceza kesildiğini hatırlatan Boğa, "Yapılmak istenen, hedef gösterip, yıldırma politikasıdır. Daha önce kesilen cezaya rağmen aynı suçu işlediğim öne sürerek bu kez 500 lira ceza ceza yazılmış. Bu kabul edilemez bir durumdur. Ben sendika yöneticiliği yapmış, hala sendikacılık yapan bir öğretmenim. Yapılanlar fıkralara dahi konu olacak hale geldi" dedi.

PARA CEZALARI AİHM'E TAŞINDI

Boğa, başkanlığı dönemindede çeşitli tarihlerde basın açıklamaları ve protesto yürüyüşleri sonrası idari yaptırım adı altında 5 bin 326 sayılı Kabahatler Kanunu'na muhalefetten 140'ar liralık para cezasına çarptırıldığını, son uygulama ile kesilen ceza sayısının 28'e çıktığını belirtti. Boğa, 3 meslektaşıyla birlikte para cezalarının haksız yere kesildiği iddiasıyla Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvurdu. Boğa, 6 dosyanın AİHM'de kabul edildiğini ve sürecin sürdüğünü kaydetti.

CEZALAR KARİKATÜRE KONU OLDU

Boğa'ya kesilen para cezaları, karikatürlere dahi konu oldu. Yurt genelinde yayın yapan "Uykusuz" adlı mizah dergisi Güven Boğa'ya kesilen cezaları karikatürle eleştirdi. Karikatürde, bir görevli için açılan konuşma balonunda, "Hocam 305 liralık daha eylem yap da tabi olalım, bu ay alacak verecek kalmasın" diyor. Güven Boğa'nın konuşma balonun ise "Bir üçyüz diil mi maaş?" karşılığı veriliyor.

- Adana

Sendikacı Öğretmene 28'inci Para Cezası
Sendikacı Öğretmene 28'inci Para Cezası
Sendikacı Öğretmene 28'inci Para Cezası
Sendikacı Öğretmene 28'inci Para Cezası
Sendikacı Öğretmene 28'inci Para Cezası

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Sendikacı Öğretmene 28'inci Para Cezası - Son Dakika


Son Dakika

Sorulara yanıt veremeyince yayını terk eden Şevval Şahin'e ünlü isimlerden destek geldi Son dakika: Azerbaycan ve Ermenistan, insani ateşkes konusunda anlaştı Fransa'nın beklediği destek Yunanistan'dan geldi: Erdoğan'ın Macron'a yönelik sözleri kabul edilemez Erkek kardeşi tarafından katledilen Melek Aslan cinayetinin azmettiricisi Orhan Vatansever tutuklandı Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev: Vakit kaybına tahammülümüz yok, ordumuz daha hızlı ilerleyecek Sosa'nın Trabzonspor maçındaki hatası ve performansı F.Bahçe taraftarının tepkisini çekti 20 yaşındaki genç, yarı çıplak halde park halindeki aracın üstüne düştü Meteoroloji'den 4 il için sağanak ve gök gürültülü sağanak uyarısı