Senegal-İsrail İlişkileri Normalleşiyor - Son Dakika

Senegal-İsrail İlişkileri Normalleşiyor

05.06.2017 14:25
Senegal-İsrail İlişkileri Normalleşiyor, System.String[]

Senegal Devlet Başkanlığı, İsrail'in, Senegal ile diplomatik ilişkileri normalleştirme kararı aldığını bildirdi.

Senegal Devlet Başkanlığı, İsrail'in, Senegal ile diplomatik ilişkileri normalleştirme kararı aldığını bildirdi.

Devlet Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, Liberya'nın başkenti Monrovia'da hafta sonu düzenlenen 51. Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu Zirvesi kapsamında bir araya gelen Senegal Devlet Başkanı Macky Sall ile İsrail Devlet Başkanı Binyamin Netanyahu'nun, geçen yıl askıya alınan diplomatik ilişkileri yeniden başlatma kararı aldıkları belirtildi.

Açıklamada, ortak çıkarları koruma adına Senegalli yetkililerle ikili ilişkiler üzerine müzakere eden Netanyahu'nun, İsrail'in Dakar Büyükelçisinin Senegal'in başkenti Dakar'a yeniden gönderilmesi ve ikili ilişkilerin güçlendirilmesi için talimat verdiği kaydedildi.

İsrailli resmi kaynaklar da İsrail'in Afrika Birliğinde gözlemci olabilmesi için Senegal'in destek vereceğini iddia etti ancak Senegalli yetkililer, bu konuda henüz bir karar almadıklarını açıkladı.

Doğu Afrika'da Uganda, Kenya, Ruanda ve Etiyopya'da geçen yıl temaslarda bulunan Netanyahu, Afrika Birliğinde gözlemci statüsü kazanmak için söz konusu ülke yetkililerinin desteğini almıştı.

İsrail, Filistin'deki yasa dışı Yahudi yerleşim yerlerini kınayan önergeyi Aralık 2016'da BM Güvenlik Konseyine (BMGK) sunan Senegal ile diplomatik ilişkilerini askıya almıştı. BMGK'nın geçici üyesi Senegal'in sunduğu önerge oy birliğiyle kabul edilmişti.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Senegal-İsrail İlişkileri Normalleşiyor - Son Dakika


Son Dakika

Abdülkadir Ömür'den Şenol Güneş tepkisi: Bu haberlere itibar etmeyin 20:44 Abdülkadir Ömür'den Şenol Güneş tepkisi: Bu haberlere itibar etmeyin Bülent Uygun, tatil yaptığı oteli protesto eden çevrecilere ağzına geleni söyledi 19:51 Bülent Uygun, tatil yaptığı oteli protesto eden çevrecilere ağzına geleni söyledi Ünlü oyuncu Fahriye Evcen'in sauna pozu ortalığı yıktı geçti 19:38 Ünlü oyuncu Fahriye Evcen'in sauna pozu ortalığı yıktı geçti
TURKOVAC'a yoğun ilgi! Kısa sürede 846 bin 451 kişi gönüllü olmak için başvurdu 19:22 TURKOVAC'a yoğun ilgi! Kısa sürede 846 bin 451 kişi gönüllü olmak için başvurdu Yayın ücretinin yarısını ödeyen beIN Sports ile TFF arasında ipler kopma noktasına geldi 18:40 Yayın ücretinin yarısını ödeyen beIN Sports ile TFF arasında ipler kopma noktasına geldi Tasarı yasalaştı, trafik sigortası poliçe fiyatları düşüyor 18:23 Tasarı yasalaştı, trafik sigortası poliçe fiyatları düşüyor
Fatih Terim yabancıların biletini kesti! 4 futbolcu gelecek sezon olmayacak 17:34 Fatih Terim yabancıların biletini kesti! 4 futbolcu gelecek sezon olmayacak Trafikte yeni dönem! Mayıs 2022 itibarıyla araçlara karakutu zorunluluğu geliyor 16:12 Trafikte yeni dönem! Mayıs 2022 itibarıyla araçlara karakutu zorunluluğu geliyor
Advertisement