Senoz Vadisi'nde Çed Süreci Öncesi Pankartlı Tepki: Düşün Yakamızdan - Son Dakika

Senoz Vadisi'nde Çed Süreci Öncesi Pankartlı Tepki: Düşün Yakamızdan

19.01.2012 13:25
Senoz Vadisi'nde Çed Süreci Öncesi Pankartlı Tepki: Düşün Yakamızdan, System.String[]

Rize'nin Çayeli İlçesi Senoz Vadisi'nde yapımı planlanan Başköy Hidroelektrik Santral (HES) Projesi için halkın Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) sürecine katılımı toplantısı yapılacağı duyuruldu.

Rize'nin Çayeli İlçesi Senoz Vadisi'nde yapımı planlanan Başköy Hidroelektrik Santral (HES) Projesi için halkın Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) sürecine katılımı toplantısı yapılacağı duyuruldu. Yöre halkı ise vadi girişine, "Ey şirketler! T.C. Devleti kanunlarına uyun. Yeter artık! Düşün yakamızdan! Senoz'u terk edin" yazılı pankart asarak tepkilerini dile getirdi.

Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nca, taş ocakları ve HES projelerinin yapım çalışmaları nedeniyle çevreye verilen zararlarla SİT alanı olma özelliğini yitirdiği açıklanan Senoz Vadisi'nde bir HES projesi daha gündeme geldi. Vadide yapımı planlanan Başköy Regülatörü ve HES projesi için 20 Ocak tarihinde ÇED toplantısı yapılacağı ve halkın görüşleri alınacağı duyuruldu. Tepki gösteren yöre sakinleri ise duyurunun yapılmasının ardından vadi girişine, daha önce yapımı planlanan HES projeleri için verilen durdurma kararlarını da hatırlatarak, "Ey şirketler! T.C. Devleti kanunlarına uyun. Yeter artık! Düşün yakamızdan! Senoz'u terk edin" yazılı pankart astı.

SENOZ'UN DOĞASI HOYRATÇA TAHRİP EDİLDİ

Senoz Vadisi Koruma Platformu Sözcüsü Ahmet Ali Kork, vadide yapımı planlanan 14 HES projesinden 8'ine karşı açılan davaların 6'sında mahkemelerin yürütmeyi durdurma ve iptal kararları verdiğini hatırlattı. 2007 yılından bu yana sürdürülen HES çalışmalarının Senoz'un doğasını hoyratça tahrip ettiğini kaydeden Kork, şöyle konuştu:

"Kar hırsı ne yasa tanıdı ne de Allah'ın yarattığı canlıları gözetti. Kalpleri para hırsıyla mühürlendiğinden anlamıyorlar. Şimdi de Başköy HES projesi ile ana kaynak suyu Çataldereye aktarılmış olan Uzundere'nin yan kol sularını da kilometrelerce mesafede tünellere sokup, Uzundere Vadisi'ni susuz bırakacaklar. Bu Hakka reva mıdır? Başköy HES projesi için kullanacak bölge, vadinin en üst bölümüdür. Binlerce flora ve fauna türüne ev sahipliği yapan, doğa koruma açısından en hassas bölgedir. Nesli tükenmekte olan dağ keçisi ve Kafkaslara özgü endemik tür olan dağ horozunun yaşam alanıdır. Bu alana dokunmak, ülkemiz yasaları ve uluslararası sözleşmelere göre de suçtur. Sözde halkı bilgilendirme toplantısına, Çataldere Köyü'müzden çok iyi bildiğimiz yöntemlerle 3-5 kişiyi yanlarına alsalar da, ne Senozludan ne de hukuktan onay alamayacaklardır. Bu inadın, bu gidişin hayrı olmayacaktır." - Rize/ Çayeli

Senoz Vadisi'nde Çed Süreci Öncesi Pankartlı Tepki: Düşün Yakamızdan
Senoz Vadisi'nde Çed Süreci Öncesi Pankartlı Tepki: Düşün Yakamızdan
Senoz Vadisi'nde Çed Süreci Öncesi Pankartlı Tepki: Düşün Yakamızdan

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Senoz Vadisi'nde Çed Süreci Öncesi Pankartlı Tepki: Düşün Yakamızdan - Son Dakika


Son Dakika

Son Dakika! Fransa'da kilise yakınında bıçaklı saldırı: 3 kişi hayatını kaybetti, çok sayıda yaralı var Karabağ'ın sözde lideri Harutyan panik içinde: SİHA'ların korkusuna sığınağa girdi Son Dakika: Devlet erkanı Atatürk'ün huzurunda! İşte Erdoğan'ın Anıtkabir Özel Defteri'ne yazdığı mesaj ABD'nin yeni keşfi ile ilgili bilim kurulu üyesinden gururlandıran ifadeler: Türkiye, aspirini en başından beri korona tedavisinde kullanıyor Kardeşinin borçları nedeniyle 5 çocuğunun uyuduğu odayı kurşun yağmuruna tuttular Antalyaspor'da Tamer Tuna dönemi sona erdi Trump'ın miting alanı üzerinde uçan özel uçak, F-16 ile hava sahası dışına çıkarıldı Oktay Kaynarca ve Necati Şaşmaz, Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisinde yeniden bir araya gelecek