Son Dakika Haberleri: 'Serinleten Ayakkabı' Bilim Şenliğindeydi

'Serinleten Ayakkabı' Bilim Şenliğindeydi

11 yıl önce

Ordu Valiliği Tarafından İlk Kez Düzenlenen Bilim Şenliği'nde Öğrenciler Sıra Dışı Ancak Günlük Sorunlara Çözüm Getiren Projelerini Sergiledi. Ordu'nun Kırsalındaki Köy Okullarından Özel Kolejlere Varıncaya Kadar Öğrenciler Tarafından Hazırlanan 250 Üzerindeki Proje Arasında 'Serinleten Ayakkabı, Dikkat Cüzdanın Çalınıyor, Çift Kollu Gömlek, Başkan Sel Geliyor Halkı Uyar, Dikkat Zehirleniyorsun...

'Serinleten Ayakkabı' Bilim Şenliğindeydi, System.String[]
Ordu Valiliği tarafından ilk kez düzenlenen Bilim Şenliği'nde öğrenciler sıra dışı ancak günlük sorunlara çözüm getiren projelerini sergiledi. Ordu'nun kırsalındaki köy okullarından özel kolejlere varıncaya kadar öğrenciler tarafından hazırlanan 250 üzerindeki proje arasında 'serinleten ayakkabı, dikkat cüzdanın çalınıyor, çift kollu gömlek, başkan sel geliyor halkı uyar, dikkat zehirleniyorsun, bir rüya gördüm hayatım değişti, Türkçemiz Turkche olmasın' gibi isimler ile duyurulan projeler ilgi gören çalışmalar arasında yer aldı.

Ordu Durugöl İlköğretim Okulu öğrencisi Musa Çelen, Metehan Şentürk ile birlikte 'serinleten ayakkabı'yı tasarlamış. Bursa'ya giden Çelen orada ayakkabısı kendisini çok rahatsız edince Ordu Valiliği de böyle bir yarışma başlatınca 'serinleten ayakkabı' ile yarışmaya katılmaya karar vermiş. Çelen arkadaşı ile kafa kafaya vererek uzaktan kumandalı araba motoru parçasını ayakkabının içine yerleştirerek klima görevi görmesini sağlamış. Bu ayakkabının arkasındaki anahtara basıp sistemi çalıştırdığınızda yürürken serinlik duyuyorsunuz. Çelen, buluşunun ayak kokusu ve mantar oluşumu da önlediğini belirtiyor.

Ünye Yeşilkent İlköğretim Okulu'ndan gelen Murat Aşık ile Kadir Genç ise 'dikkat cüzdanın çalınıyor' projesini gerçekleştirmiş. Buna göre genelde erkeklerin arka ceplerine koyduğu cüzdan sistem açıkken cepten çıkarıldığında alarm devreye girerek sesi uyarı veriyor. "Biz köy okulu olduğumuz için düşüncemizi daha gösterişli olarak yapmakta zorlandık çünkü araç bulmakta güçlük çektik." diyen Murat Aşık, "Ama bu proje hayata geçirilebilir böylece otobüslerde kalabalıklarda hırsızların önüne geçmiş olunur." diye konuştu.

Gölköy Atatürk İlköğretim Okulu'ndan gelen Hasan Yamaç ise bütün gece boyunca yanan sokak lambalarını nasıl tasarruflu hale getirebileceğini kafasına takmış 'aydınlatmada tasarruf' isimli bir proje uygulamış. Buna göre sokak lambaları bir insan boyundaki hareket eden cismi algıladığında yanıyor diğer zamanlar sönük kalıyor. 'Elektriğin Türkiye'ye yetmediği haberlerde anlatıyor." diyen Yamaç, "Tenha yerlerde yani insan yada araç geçişinin az olduğu yerlerde bu uygulanarak tasarruf sağlanabilir." dedi.

Ünye Puset Pulvan İlköğretim Okulu'ndan gelen Oğuz Keskin ise yörenin tek ürünü olan fındığı kurutmak için bir proje hazırlamış. 'Uzaktan kumandalı fındık çadırı' isimli projesinde Keskin, üzeri açılır kapanır bir düzenekle fındığın ıslanmadan kurutulmasını mercekler yardımı ile güneş ışıklarının azaldığı akşama doğru ışınların toplanarak daha fazla ürün kurutmayı tasarlamış. "Dedemler fındık kuruturken çok zorlanıyordu onun için ben böyle bir proje hazırladım." diyen Keskin, projesini dedesi gibi sıkıntı çekenlerin işine yarayacağına inanıyor.

Kabataş Alankent İlköğretim Okulu'ndan Meltem Aksu ve Betül Cemre Aktaş ise çift kollu gömlek tasarlamış. Buna göre gömleğini kolu kirlenen diğer kolu kirli kolun üzerine geçirerek yepyeni ve temiz bir gömleğe kavuşuyor. "Bizim ablalarımız okula gidince gömlekleri kirleniyordu annelerimiz de onlara kızıyordu." diyen Aksu ve Aktaş, projelerini öğretmen ve şirketler de çalışanların çok işine yarayacağına ve deterjan, elektrik ve su tasarrufu sağlayacağını dile getiriyor.

Kaynartaş İlköğretim Okulu öğrencisi Enes Erkan Şirin de fındık ile ilgili bir proje geliştirmiş. Şirin'in geliştirdiği proje ile yağmur damlaları düşmeye başladığında harman üzerindeki çadır kendi kendine kapanıyor. Şirin, " Karadeniz Bölgesi'nde fındık da var yağmur da. Biz fındık toplarken yağmur yağıyor bahçeden gelene kadar ıslanıyordu sonra da çürüyordu. Artık böyle olmayacak." diye konuştu.

Ünye Şehit Hüseyin Başar İlköğretim Okulu öğrencileri ise 2 yıl önce Ünye'de büyük yıkıma sebep olan sel afetini unutmamış. Bir düzenek geliştiren öğrenciler suyun yüksekliğini her 10 dakikada bir ölçüyor ve sonucu belediyeye bildiriyor. Su sel olacak şekilde yükseldiğinde ise yazılı ve görüntülü uyarı sistemi belediyeyi harekete geçiriyor ve 'başkan sel geliyor halkı uyar' diyor. Ünye Şehit Hüseyin Başar İlköğretim Okulu öğrencisi Lütfullah Sezgiç, projenin belki mal kaybını değil ama can kaybını önleyeceğini belirtiyor.

Sadece fen bilimlerine ait projelerin katılmadığı sosyal bilimlerin de proje sunduğu yarışmada Ünye Arif Nihat Asya Anadolu Kız Meslek Lisesi öğrencileri ünlü Türk seyyahı ve tüm dünya seyahat külliyatı içinde önemli bir yeri olan Evliya Çelebi'yi unutmamış. Çelebi'nin gezdiği yerler ve aktardığı hikayeler motifleri ile Türkiye haritası üzerine konulmuş. Erzurum'da damdan dama atlarken donan kediyi motif haline getirmeyi unutmayan öğrencilerden Büşra Eyigün, 'bir rüya gördüm hayatım değişti' adını verdikleri projede her şeyin doğal olmasını istediklerini, bunun uçun her şeyi kendilerinin yaptığını belirtiyor.

'Türkçe Turkce olmasın' projesini hazırlayan Ordu Atatürk Lisesi öğrencileri Birgü Kon ile Tülay Başkaya ise Ordu Belediye Başkanı Seyit Torun ile görüşerek iş yerlerine Türkçe isim veren esnafa vergi indirimi kararı uygulanması için söz almış.

Ordu Endüstri Meslek Lisesi öğrencisi Hasan Bafta ise kömür ve şofben zehirlenmelerini kafasına takmış ve 'dikkat zehirleniyorsun' projesini hayata geçirmiş. Bafta'nın projesinde gazın artması durumunda sensörler yardımı ile bu tespit edilerek sesli ve ışıklı uyarı yapılıyor ve kapı yada pencere açılarak alana oksijen girmesi sağlanıyor. Bafta, "Son 5 yılda 500 kişi zehirlenerek hayatını kaybetti çoğu da bir ailenin tamamını oluşturuyordu." diye konuştu.

İlk kez düzenlenen Bilim Şenliği ile Ordu tarihi bir gün yaşarken sosyal ve ekonomik yaralara çare olmak için gençler hem projelerinin hayata geçirilmesini hem de daha da geliştirecek imkanların kendilerini sunulmasını bekliyor. Bazı öğrencilerin projelerini tanıtmak için broşür bastırdığı yarışmada çalışmalar kadar öğrencilerin heyecanlı sözlerle çalışmaların tanıtması görülmeye değer görüntüler oluşturdu.Günlük Kiralık Evde Rezalet! Lise Öğrencisine İstismarda Bulunup Canlı Yayın Yaptı Soyunarak Buz Tutmuş Göle Atlayan Çılgın Kadın, Ayağını Kırdı

At Keserken Yakalanan Baba-Oğuldan Pişkin Savunma: Yiyecektik