Servergazi'de Öğrencilere 'hayata Hazırlık' Dersi Veriliyor - Son Dakika

Servergazi'de Öğrencilere 'hayata Hazırlık' Dersi Veriliyor

03.01.2012 15:44
Servergazi'de Öğrencilere 'hayata Hazırlık' Dersi Veriliyor, System.String[]

Denizli Özel Servergazi Eğitim Kurumları'na bağlı ilköğretim ve liselerdeki öğrenciler, derslerinin yanısıra günlük hayattaki işleri yarışma ve çeşitli etkinliklerle öğreniyor."Hayata Hazırlık Projesi" adı verilen etkinlikler ilköğretimde haftada 1 saat, lisede ise yarışma şeklinde uygulanıyor.

Denizli Özel Servergazi Eğitim Kurumları'na bağlı ilköğretim ve liselerdeki öğrenciler, derslerinin yanısıra günlük hayattaki işleri yarışma ve çeşitli etkinliklerle öğreniyor. "Hayata Hazırlık Projesi" adı verilen etkinlikler ilköğretimde haftada 1 saat, lisede ise yarışma şeklinde uygulanıyor. Öğrencilerin hayata hazırlanması için Özel Servergazi Fen Lisesi'nde 120 öğrenci patates ve elma soyma, düğme ve sökük dikme, dilekçe yazma, ütü yapma, kravat bağlama, tişört ve nevresim katlama. çivi çakma gibi alanlarda yarıştı. Yarışmada okul personeli, terzi, tezgahtar, aşçı, işadamı, çivi çakmada müteahhit veliler, öğretmenler ve öğrencilerin anneleri görev aldı. Yarışma sonunda her branşın ferdi birincisi seçildi ve ödüllendirildi. Toplamda 13 sınıfta arasında en yüksek puanı toplayan ilk üç sınıfın öğrencilerine çeşitli ödüller verildi. Birinci olan sınıfın her öğrencisine 1 kg. elma, dikiş seti ve 100 lira, ikinci olan sınıfın her öğrencisine 1 kg. mandalina, dikiş seti ve 75 lira, üçüncü olan sınıfın her öğrencisine 1 kg. patates, dikiş seti ve 50 lira para verildi.

Okul Müdürü Recep Ali Yalçın, yarışmanın amacının öğrencilerin yeteneklerini geliştirerek gerekli donanımı kazanmalarına katkıda bulunmak olduğunu söyledi. Yalçın, "Öğrencilerimizin kendi geleceklerini garanti altına alma, aile içi sağlıklı iletişimin temellerini atma, birey olarak kendi ihtiyaçlarını karşılayabilme, el beceri ve ev işleri alanında yeteneklerini keşfetme ve geliştirmeye yönelik sosyal bir proje uyguluyoruz." dedi. Afrika'dan gelen ve okullarında öğrenim gören öğrencileri de yarışmaya dahil ettiklerini vurgulayan Müdür Yalçın, "Yarışmaya renk kattılar. Onların da evden uzak yaşam sürdüklerini düşünürsek, hayata hazırlanmaları için bu yarışma bir fırsat oldu." şeklinde konuştu.

Proje Koordinatörü Müdür Yardımcısı İdris Senindikoğlu ise işlerin ve sorumluluklar uygun yaşlarda yapılmaz ve öğrenilmezse ileriki zamanlarda hiç yapılmadığını ya da çok zorlanıldığını kaydetti. Senindikoğlu, "3 yaşında yemeğini kendisi yemesi gereken bir çocuğa annesi yedirirse ilerleyen yaşlarda da hep aynısını ister. İlköğretim çağında elbisesini toplaması ve giymesi gereken çocuk, bunu uygun yaşlarda yapmazsa ilerleyen zamanlarda zorlanır. Ortaöğretim çağına gelen bir çocuk kahvaltı hazırlamasını, pazar alışverişini, bazı zor olmayan yemekleri ve bir kısım şahsi ihtiyaçlarını karşılamayı bilmelidir." dedi.

Okul Aile Birliği Üyesi Feraya Yağcı da projenin, veli olarak kendilerini mutlu ettiğini söyledi. Bu sayede çocukların, sorumluluklarını farkına varıp özellikle ev işlerinin önemini kavrayacağını belirtti. Öğrenci velilerinden Belgin Külçeler, yirmili yaşlarda şehirdışına çıkıp üniversitede okuyan öğrencilerin, kendi başlarına kaldığında ev işlerinde zorlandığına dikkat çekerek projeyi önemsediğini anlattı.

PDR Uzmanı Ali Dolgunyürek ise şunları kaydetti: "Özellikle toplumumuzda artış gösteren boşanma furyası söz konusu. Baylar ve bayanlar açısından, kariyer sahibi olmak günümüzde önem arz ediyor. Bu insanlar evlenip yuva kurduğunda, ev işleri hususunda karşılıklı beklentiye girmekteler. Bu beklentiler karşılanmayınca da evde çatışma ortamı oluşmakta ve geçimsizlikler başgöstermektedir. Ayrıca ev işlerinde ehil olmayan aileler dışarıdan yemek söylemeye, yemek için dışarıya çıkmaya ve fastfood türü beslenmeye sebep alışıyor. Bütün bunları hesap ettiğimizde gençlerin hayata hazırlanması ve günlük işlerde yetiştirilmesinin gerekliliği daha iyi anlaşılmaktadır."

Servergazi'de Öğrencilere 'hayata Hazırlık' Dersi Veriliyor
Servergazi'de Öğrencilere 'hayata Hazırlık' Dersi Veriliyor
Servergazi'de Öğrencilere 'hayata Hazırlık' Dersi Veriliyor
Servergazi'de Öğrencilere 'hayata Hazırlık' Dersi Veriliyor

- Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel Servergazi'de Öğrencilere 'hayata Hazırlık' Dersi Veriliyor - Son Dakika


Son Dakika

FETÖ iddiası sonrası İYİ Partili Ümit Özdağ'ın ihracı için ilk adım atıldı Galatasaray, evinde ilk kez Alanyaspor'a yenildi Sağlık Bakanlığı, çelişki sonrası koronavirüs tablosunu değiştirdi! Yeni hasta sayısı 2 bini aştı Meteoroloji, 57 ile sağanak yağış uyarısında bulundu "Türk burgeri değil Yunan burgeri satacağız" diyen Suudi şirket, Türkiye'de sektör lideri çıktı SİHA'lara direnemeyen Ermenistan'dan PKK taktiği! Hedef şaşırtmak için mevzilere cansız manken yerleştirdiler İmamoğlu'nun 2020 diye paylaştığı fotoğraf 2014 yılına ait çıktı Koronavirüs sonrası nüfusu iki kat artan Muğla'da arazi fiyatları dörde katlandı