Serviks Kanseri Farkındalık Ayı - Son Dakika

Serviks Kanseri Farkındalık Ayı

16.01.2018 18:15
Serviks Kanseri Farkındalık Ayı, System.String[]

Serviks kanserinin erken tanı ve etkin tedaviyle önlenebileceği bildirdi.

Serviks kanserinin erken tanı ve etkin tedaviyle önlenebileceği bildirdi.

İl Sağlık Müdürlüğü, Serviks Kanseri Farkındalık Ayı nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, serviks kanserinin dünya ölçeğinde 45 yaş altı kadınlarda en sık görülen ikinci kanser türü olduğunu belirtti.

Dünya çapında 2 dakikada bir kadının serviks kanserinden öldüğü aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Tarama programları, serviks kanserinin azalmasında önemli bir etkiye sahip olmasına rağmen hala kadınlar serviks kanseri nedeniyle ölmektedir. Serviks kanseri Türkiye'de en sık görülen sekizinci kanser türüdür. Serviks kanserine yol açan bazı risk faktörlerinden kaçınmak mümkündür. Cinsel hayata erken başlayan ve çok partner değiştiren kadınlarda serviks kanseri riski artmaktadır. Doğum kontrol yöntemleri ya da spermleri öldüren jeller korunmada önerilebilir. 7 veya daha fazla hamilelik geçiren kadınlarda serviks kanseri riski fazladır.

5 yıldan uzun süre doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda da serviks kanseri riski artmaktadır. Düzenli jinekolojik muayene ve pap-smear testi, serviks kanserinden korunmada yardımcıdır. Sigara içmek serviks kanseri riskini artırır. Kanserden korunma, önlenebilir risk faktörlerinin azaltılıp, koruyucu faktörlerin artırılarak kanser gelişim riskinin azaltılmasıdır. Pap-smear testi ile serviks kanseri riski oldukça azalmıştır."

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Serviks Kanseri Farkındalık Ayı - Son Dakika


Son Dakika

İddialı pozlarıyla gündeme gelen Ebru Polat, yeni sevgilisiyle ilk kez görüntülendi Provokatörler rahat durmuyor! Fransa'da "Allah'u Ekber" diyerek polise saldıran kişi aşırı sağcı çıktı Sivasspor, öne geçtiği maçta Maccabi Tel Aviv'e 2-1 yenildi Meteoroloji 12 ilimizi sarı kod ile uyardı! Kuvvetli sağanak yağış etkili olacak Tunç Soyer'in eşi Neptün Soyer'den Charlie Hebdo'nun skandal karikatürüne destek! Tepki yağıyor Donald Trump'ın kampanya hesabı hacklendi, 2.3 milyon dolar çalındı "Ronaldo'yu asla geri çevirmem" sözüyle gündem olan G.Saray'ın eski yengesi isyan etti: Elinizi vicdanınıza koyun İnsanlık dışı ceza! Endonezya'da bir aile, kızlarıyla izinsiz aynı evde kalan genci bacaklarından astı