Ses Ankara Şube Eş Başkanı Yalçınkaya: "40 Yıl Hizmet Edecek Genç Hekimleri Yurt Dışına Gönderirken, 2-3 Yıllık Hizmet Süresi Olan Uzman Hekimler... - Son Dakika
28 MAYISSEÇİM SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN

Ses Ankara Şube Eş Başkanı Yalçınkaya: "40 Yıl Hizmet Edecek Genç Hekimleri Yurt Dışına Gönderirken, 2-3 Yıllık Hizmet Süresi Olan Uzman Hekimler...

20.03.2023 10:38

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Ankara Şube Eş Başkanı Kubilay Yalçınkaya, Sağlık Bakanlığı’nın 65-72 yaş arası hekim atama ilanıyla ilgili “Bakanlığın öncelikle olarak yapması gereken genç hekimlerin yurt dışına göçünün önüne geçmek olması gerekiyor. Bu sorun 65-72 yaş arası uzman hekimleri yeniden göreve çağırarak giderilmeye çalışılabilir. Bu hekimlerin de kamuda verebileceği hizmetin 2-3 yıl olduğunu göz ardı etmemek gerekiyor. Önümüzdeki 30-40 yıl boyunca hizmet edecek genç hekimleri yurt dışına gönderirken, önünde 2-3 yıllık hizmet süresi olan uzman hekimler tekrar göreve çağırılarak bu sorun giderilmeye çalışılıyor” dedi.

TAMER ARDA ERŞİN

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Ankara Şube Eş Başkanı Kubilay Yalçınkaya, Sağlık Bakanlığı'nın 65-72 yaş arası hekim atama ilanıyla ilgili "Bakanlığın öncelikle olarak yapması gereken genç hekimlerin yurt dışına göçünün önüne geçmek olması gerekiyor. Bu sorun 65-72 yaş arası uzman hekimleri yeniden göreve çağırarak giderilmeye çalışılabilir. Bu hekimlerin de kamuda verebileceği hizmetin 2-3 yıl olduğunu göz ardı etmemek gerekiyor. Önümüzdeki 30-40 yıl boyunca hizmet edecek genç hekimleri yurt dışına gönderirken, önünde 2-3 yıllık hizmet süresi olan uzman hekimler tekrar göreve çağırılarak bu sorun giderilmeye çalışılıyor" dedi.

Sağlık Bakanlığı, 65-72 yaş arasındaki hekimleri atamak için ilana çıktı. İlana göre, 65-72 yaş arasında olup daha önce Sağlık Bakanlığı veya bağlı kuruluşlarında çalışmış olan tabip ve uzman tabiplerin yeniden istihdamının sağlanmasına yönelik olarak yapılacak yerleştirme işlemleri, ilan edilen takvim çerçevesinde noter tarafından bilgisayar ortamında kura ile yapılacak. Atamaya katılmak isteyenler 23 Mart saat 18.00'e kadar başvurabilecek.

Personel Bilgi Sistemi (PBS) üzerinden yapılacak başvurular için 10 il tercih edilebilecek. Sonuçlar 13 Nisan günü yayınlanacak. Başvuru yapacaklarda aranacak şartlar şöyle:

"Adayların 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 48 inci maddesinde belirtilen genel şartları taşımaları gerekmektedir. Kura tarihi itibariyle 65 yaşını doldurmuş ve 72 yaşından gün almamış olup daha önce Sağlık Bakanlığı veya bağlı kuruluşlarında çalışmış olan tabip ve uzman tabipler, (65 yaşını doldurmayan hekimler ilan edilen diğer açıktan atama kuralarına başvuru yapabilmektedirler. 65 yaşını doldurmuş olması nedeniyle resen emekli edilerek sözleşmeli aile hekimi olarak görevine devam eden tabip ve uzman tabipler bu kuraya başvurabileceklerdir."

SES Ankara Şubesi Eş Başkanı Kubilay Yalçınkaya, Bakanlığın 2022'de yayınladığı beyaz reform sonrasında "yurt dışına göçün azaldığı, kamuya geri dönüşlerin arttığını" açıkladığını hatırlattı. Yalçınkaya, "65-72 yaş arası hekimlerin kamudaki görevlerine tekrar çağırıldığını görüyoruz. Bakanlık genç hekimlerin yurt dışına göçüne engel olamadığı gibi, alandaki hekim eksikliğini palyatif çözümlerle gidermeye çalışıyor. Asıl neden hekim açığının her geçen gün artması" dedi.

"HEKİM SAYISI AZALDI, BAŞVURU ARTTI"

Yalçınkaya, 2022 yılında 2021 yılına oranla kamudaki uzman hekim sayısının yüzde 5 oranında arttığına dikkat çekerek, "Ayın dönemde sağlık tesislerine başvuru oranı yüzde 28 civarında arttı. Hem hekim açığını kapatamamışız hem de sağlık tesislerine daha fazla başvuru gerçekleşmiş durumda. Bakanlığın öncelikle olarak yapması gereken genç hekimlerin yurt dışına göçünün önüne geçmek olması gerekiyor. Bu sorun 65-72 yaş arasındaki uzman hekimleri yeniden göreve çağırarak giderilmeye çalışılabilir. Ama bu hekimlerin de kamuda verebileceği hizmetin 2-3 yıl olduğunu göz ardı etmemek gerekiyor. Önümüzdeki 30-40 yıl boyunca hizmet edecek genç hekimleri yurt dışına gönderirken, önünde 2-3 yıllık hizmet süresi olan uzman hekimler tekrar göreve çağırılarak bu sorun giderilmeye çalışılıyor" diye konuştu.

Yalçınkaya uzman hekimlerin emekli maaşlarının da çok düşük olduğunu vurgulayarak, "Bakanlık aslında bunu da fırsata çeviriyor. Emeklilikte geçinemeyen hekimleri tekrardan kamudaki görevlerine dönerek, gelirlerinde iyileşme yapması gerektiği yol olarak gösteriliyor. Bu da 2022'deki beyaz reformun mağduriyetleri gidermediğini, daha da artırdığını ortaya koyuyor" diye kaydetti.

Kaynak: ANKA
YORUMLAR
500

Son Dakika Güncel Ses Ankara Şube Eş Başkanı Yalçınkaya: '40 Yıl Hizmet Edecek Genç Hekimleri Yurt Dışına Gönderirken, 2-3 Yıllık Hizmet Süresi Olan Uzman Hekimler... - Son Dakika


Advertisement