Sessizliğin İçinden" Oyunu İzleyiciyle Buluştu - Son Dakika

Sessizliğin İçinden" Oyunu İzleyiciyle Buluştu

25.02.2016 22:48
Sessizliğin İçinden

"İstanbul Devlet Tiyatrosu Engelleri Kaldırıyor" çalışması kapsamında sahnelenen "Sessizliğin İçinden" isimli tiyatro oyunu tiyatroseverlerle buluştu.

"İstanbul Devlet Tiyatrosu Engelleri Kaldırıyor" çalışması kapsamında sahnelenen "Sessizliğin İçinden" isimli tiyatro oyunu tiyatroseverlerle buluştu.

Ünlü oyun yazarı Mark Medoff'un kaleme aldığı, işitme engelliler ve işitenler dünyası arasındaki iletişim kopukluğunu ele alan oyun, Cevahir Tiyatro Salonun'da sahnelendi.

Cevahir Sahnesi'nde izleyiciyle buluşan oyun hakkında AA muhabirine açıklamada bulunan yönetmen Faik Ertener, Mark Medoff'un yazdığı oyunun daha önce filme de çekildiğini ve oyunun başrol oyuncusunun performansıyla Oscar kazandığını dile getirdi.

Ertener, "Devlet tiyatrolarında bir ilki gerçekleştiriyoruz. Toplumun engelli dediği insanlarla aynı sahneyi paylaşıyoruz" diyerek, şunları anlattı:

"Oyunda şunu göstermek istiyoruz, aslında engelleri olan biziz ve engellilere engel çıkaran biziz, biz engel olmazsak aslında tiyatro gibi önemli bir işi birlikte başarabiliyoruz. Bunu seyirciye de anlatmak istiyoruz ki toplum içerisinde engelli insanlara sırt çevirmesinler."

Amaçlarının seyircide bir farkındalık yaratmak olduğuna dikkati çeken Ertener, "Oyun zaten çok ünlü bir oyun, oyuncu arkadaşlarımız çok başarılı. Oyundan sonra seyirci bize kim engelliydi bu kim engelli değildi diye soruyor. Üç ayı aşkın süre çalıştık ve ortaya harika bir iş çıktı. Bu oyuna büyük bir ilgi bekliyorduk ancak bu kadarını tahmin etmiyorduk" diye konuştu.

Yönetmen Ertener, oyunun uzun yıllar oynayacağını düşündüğünü belirterek, oyunculuk ve tiyatro anlamında çok iyi bir olduğunu, işitme engelli bir kızın işitme engeli aşkına engel olarak görmesini anlattıklarını ifade etti.

Mesajın iyi anlatılması için çok iyi bir oyunculuk gerektiğini söyleyen Ertener, şöyle konuştu:

"Zaten bu işte, hem oyuncular hem dekor açısından olsun seyirciyi sahneden hiç koparmadan tamamlanan ve finalinde muhakkak ayakta alkışlanan bir oyun sergiliyoruz. Bu güne kadar bir kez bile ayakta alkışlanmayan oyunumuz olmadı. Sağ olsunlar emeğe olan saygılarından dolayı hepsi ayakta alkışlıyor."

Ertener, "Seyici oyun sonrası bize, 'Şimdi anlayabildim onların dünyasını' diyor, bizim derdimiz de zaten bu" ifadesini kullanan Ertener, oyunda işaret dili tercümanı kullanmadıklarına, bazı işaretleri engeli olmayan seyircinin anlamasını istediklerini vurguladı.

"Sara" karakterini canlandıran oyuncu Ebru Aytürk Evren de oyun hakkındaki düşüncelerini, "Oyunumuz duymayan ve konuşamayan Sara'nın hayatını anlatıyor. Seyirciden oyun sonrası, 'Bugüne dek hiç onların dünyasından bakmamışım' diyor. İşitme engelli rol arkadaşlarımız var onlar aynı zamanda bizim hocalarımız. Onlarla çalışmak Sara karakterini canlandırma noktasında beni çok rahatlattı. Onların dünyasının birçok farklı alanını görebildim. Aslında onların anlaşılmamak gibi bir problemleri yok, biz onları anlamıyoruz. Biz onlara engel koyuyoruz" şeklinde ifade etti.

Oyunda öğrenci rolünde olan işitme engelli oyuncular Birgül Ustukarcı, Selda Işıktaş Yıldız, Buse Yörükoğlu, Zehra Gül Yiğit ve Yasin Yiğit, daha önce işitme engelliler tiyatrosunda rol aldıklarını ifade ederek, "İki aylık bir eğitimden sonra, böyle başarılı bir iş ortaya koyulmasından ve bu çalışmanın içinde olmaktan son derece mutluyuz. İşaret diliyle hep birlikte ayakta alkışlamalarını görünce çok mutlu oluyoruz. İlk defa devlet tiyatrosunda konuşanlar ve duymayanların birlikte sahnelediği bir oyunda yer almak çok güzel" şeklinde konuştular.

Oyun, yarın Cevahir Sahnesi'nde tekrar sahnelenecek.

Sessizliğin İçinden

Ünlü oyun yazarı Mark Medoff'un 1970'li yıllarda yazdığı, işitme engelliler ve işitenler dünyası arasındaki iletişim kopukluğunu ele alan oyun, İstanbul Devlet Tiyatrosu'nun tüm sahnelerinin yanı sıra yurtiçi ve yurtdışı turnelerine çıkarak engelliler dünyasına ışık tutmayı hedefliyor.

Beyhan Karadağ'ın çevirisini yaptığı oyunda, Ebru Aytürk Evren, Cem Zeynel Kılıç, Aylin Gürsoy, M.Coşkun Ülgen, Tuncay Koçal, Canan Maktal, Elvan Boran, Yasin Yiğit, Buse Yörükoğlu, Bingül Utsukarcı, Zehra Gül Yiğit ve Selda Işıktaş Yıldız rol alıyor.

Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat Sessizliğin İçinden' Oyunu İzleyiciyle Buluştu - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nijerya açıklarında saldırıya uğrayan Türk gemisi için devrede! Tüm yetkililere talimat verdi Yine çukura takılıp düşen Orhan Gencebay, bu kez parmağını kırdı Sağlık Bakanı Koca, haritayla paylaştı! İşte il il aşı olanların sayısı Kuraklık tehlikesi sonrası yeni düzenleme hayata geçti! Binalarda yağmur suyu toplama sistemi artık zorunlu Son Dakika: Fenerbahçe, Bright Osayi-Samuel'in bu sezon forma giymesi için QPR ile anlaştı 'La Casa de Papel' dizisinin Tokyo'su Ursula Corbero, üstsüz pozlarıyla takipçilerini mest etti 13 yaşındaki kız çocuğu, kendisini hamile bırakan 14 yaşındaki arkadaşı tarafından öldürüldü Ankara oyun havası oynayan Aleyna Tilki'nin performansı takipçileri tarafından beğenilmedi