Son Dakika Haberleri: Sevgililer Günü'nde Çiçek Satarak Yoksul Öğrencilere Yardım Ediyorlar

Sevgililer Günü'nde Çiçek Satarak Yoksul Öğrencilere Yardım Ediyorlar

10 ay önce

ADDİS Etiyopyalı bir grup genç, sadece Sevgililer Günü'nde caddelerde çiçek satarak eğitim ihtiyaçlarını karşılamakta zorluk çeken yoksul öğrencilere yardım ediyor.

Sevgililer Günü'nde Çiçek Satarak Yoksul Öğrencilere Yardım Ediyorlar, System.String[]
ADDİS Etiyopyalı bir grup genç, sadece Sevgililer Günü'nde caddelerde çiçek satarak eğitim ihtiyaçlarını karşılamakta zorluk çeken yoksul öğrencilere yardım ediyor.

Addis Ababa Üniversitesinde okuyan öğrencilerin 6 yıl önce kurduğu "Sarı Hareket" adlı inisiyatif, her yıl Sevgililer Günü kapsamında başkent caddelerinde açtıkları stantlarda çiçek satarak topladıkları paralarla muhtaç öğrencilere destek sağlıyor.

İnisiyatifin kurucularından Blen Sahilu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, elde ettikleri gelirle daha çok kız öğrencilere yardım ettiklerini söyledi.

Şu anda projeleri sayesinde yaklaşık 150 öğrenciye destek sağlandığını ifade eden Sahilu, topladıkları rakamın her geçen yıl arttığını dile getirdi.

Sahilu, "İlk başladığımızda 4 bin birr (560 lira) topladık ve sadece iki öğrenciye yardım ettik. İkinci yıl 42 bin birr (5 bin 900 lira), üçüncü yıl 107 bin birr (15 bin lira), dördüncü yıl 168 bin birr (23 bin 500 lira) topladık. Geçen sene 301 bin birr (42 bin lira) toplamayı başardık. Bu yıl, bunun da üstüne çıkacağımızı düşünüyoruz." diye konuştu.

Aynı zamanda bir kadın hakları aktivisti olan Sahilu, hareketleri için seçtikleri sarı rengin, oluşturmak istedikleri geleceği yansıttığını belirterek, "Sarı yükselen güneşi temsil ediyor ve yükselen sarı güneş yeni bir günün, hepimiz için daha iyi bir geleceğin işareti." ifadelerini kullandı.

Topladıkları parayla öğrencilerin ancak temel ihtiyaçlarının karşılanabildiğini aktaran Sahilu, üniversitede yardıma ihtiyaç duyan daha fazla özellikle de engelli öğrenciler olduğunu kaydetti.

"Bu grubun parçası olduğum için çok gururluyum"

İnisiyatifin gönüllerinden Addis Ababa Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi Hawi Geleta Deksisa, en fazla karşılaştıkları zorluğun insanların kendilerinin Batı kültürünün reklamını yaptıklarını düşünmesi olduğunu söyledi.

Deksisa, "İnsanların maddi zorluk çeken öğrencilere yardım için bunu yaptığımızı anlamasını istiyorum." diye konuştu.

İnisiyatifin bağışçılarından Biniam Alemayehu ise hareketi dört yıl önce Twitter üzerinden gördüğünü belirterek, "Bu grubun bir parçası olduğum için çok gurur duyuyorum. Beni bu harekete yakınlaştıran şey bizim gibi ülkelerde birçok kızın temel ihtiyaçlarını karşılayamadığı için eğitimlerinden mahrum olmaları." şeklinde konuştu.Ünlü Şarkıcı Hadise'den, Çok Konuşulacak Yatak Pozu! Oyuncu Başak Sayan'ı Yıkan Ölüm Haberi!

TSK'dan 300 Kişilik Çeteye Operasyon! Sokağa Çıkma Yasağı İlan Edildi