Son Dakika Haberleri: Şeyh Edebali Üniversitesinde Kanser Çalışmaları

Şeyh Edebali Üniversitesinde Kanser Çalışmaları

6 gün önce

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü'nde, kanser tedavisinde kullanılacak ilaçların geliştirilmesi için çalışma başlatıldı.

Şeyh Edebali Üniversitesinde Kanser Çalışmaları, System.String[]
Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü'nde, kanser tedavisinde kullanılacak ilaçların geliştirilmesi için çalışma başlatıldı.

Tıbbi Genetik Uzmanı Yardımcı Doç. Dr. Onur Eroğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, kadınlarda yüzde 30 sıklıkla görülen kanser cinsi olan meme kanseri üzerine çalışma yaptıklarını bildirerek, TÜBİTAK tarafından desteklenen iki farklı proje kapsamında sürdürülen çalışmalarda 4. sınıf lisans öğrencilerinin yer aldığını söyledi.

Kadınlarda kansere bağlı ölümlerin yüzde 18'inin meme kanseri nedeniyle meydana geldiğini bildiren Eroğlu, şunları kaydetti:

"Amacımız, özellikle meme kanseri tedavisine yönelik yeni ilaçlar geliştirmek ve kombine terapiye yönelik araştırmalar yapmak. Bugüne kadar meme kanserinde genetiğe bağlı risk faktörlerinin sadece yüzde 25'inin aydınlatılabildi. Meme kanseri hormona bağımlı bir hastalıktır, insidansı üzerinde menarş yaşı, ilk gebelik yaşı ve menapoz yaşının etkisi görülmektedir.

Üniversitede sürdürülen çalışmalarda özellikle meme kanseri tedavisine yönelik yeni ilaç geliştirmeleri ve kombine terapiye yönelik araştırmalar yapılmaktadır.

Aynı zamanda Bilkent Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü, Kocaeli Üniversitesi Kimya Bölümü ve Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi ile iş birliklerimiz devam etmektedir."Son Dakika! Erdoğan'dan Afrin Çıkışı: Önümüzdeki Günlerde Şehir Kuşatmasına Geçilecek Son Dakika! Adalet Bakanı: Çocuk İstismarcılarına Kimyasal Hadım Gündemde

Tarikatlar Birbirine Girdi! Uşşaki Tarikatı Liderinden Cübbeli Ahmet'e Sert Sözler: Kimsiniz Ulan Siz İş Adamı, Çocuklarının 2 Farklı Erkekten Olduğunu Öğrenince Hayatı Alt Üst Oldu