Şeyma Çınar'ın "Tezyin" sergisi 25 Şubat'ta açılacak - Son Dakika

Şeyma Çınar'ın "Tezyin" sergisi 25 Şubat'ta açılacak

23.02.2021 15:19
Şeyma Çınar'ın

Zeytinburnu Kültür Sanat tarafından düzenlenen, sanatçı Şeyma Çınar'ın hazırladığı "Tezyin" adlı sergi 25 Şubat'ta sanatseverlerle buluşacak.

Zeytinburnu Kültür Sanat tarafından düzenlenen, sanatçı Şeyma Çınar'ın hazırladığı "Tezyin" adlı sergi 25 Şubat'ta sanatseverlerle buluşacak.

Sanathane Kültür Platformu'ndan yapılan açıklamaya göre, Çınar'ın yeni norm ve formlarla ürettiği tezhip ve minyatür çalışmalarından oluşan sergi, Zeytinburnu Kültür Sanat Merkezi'nde açılacak.

Küratörlüğünü Mehmet Lütfi Şen'in üstlendiği sergi, hafta sonu hariç her gün 10.00-20.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

Açıklamada Şen'in sergiye ilişkin şu görüşlerine yer verildi:

"Bir medeniyetten söz ediyorsak doğal olarak kitaplardan söz ediyoruzdur aslında. Kitaplar tema olduğunda, kitapların tezyini için taşıyıcısı olduğu sanat ve zanaatlar gündemimiz olurlar. Kadim el yazması kaynakların hikaye ve süslenmesi için icra edelin minyatür ve tezhip, günümüzde mevcut tarihsel mahiyetini de koruyarak artık kendinden menkul birer disiplin haline dönüşme sürecindeler. Öyle ki bugün müze, galeri, fuar, müzayede gibi çeşitli etkinliklerde bu eserlerin günümüz sanatçıları tarafından yapılan yetkin ve yeni örneklerini görüyoruz.

Sizlere sunduğumuz sergi projesi dostum Şeyma Çınar'ın tezhip ve minyatüre adanmış 20 yılının bir özeti olarak hazırlandı. Sergide Çınar'ın her iki disiplinde yaptığı eserlerden örnekler yer alıyor. Tezhip ve minyatür denilince Şeyma Çınar'ın aldığı yetkin eğitim, uzun yıllardır verdiği dersler, yetiştirdiği öğrenciler, düzenlediği sanat projeleriyle kültür hayatımıza önemli katkısının altını çizmek istiyorum. Bir taraftan hoca olarak yüzlerce öğrenci yetiştirmek, diğer taraftan konsantrasyon, yaratıcılık, sabır ve ciddi el mahareti isteyen minyatür ve tezhip gibi iki farklı alanda eser vermek ve bunların organizasyonlarını yönetmek insanüstü bir çabanın eseri olsa gerek."

Sergi, 26 Mart'a kadar görülebilecek.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Şeyma Çınar'ın 'Tezyin' sergisi 25 Şubat'ta açılacak - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

ABD'de kimyasal madde taşıyan tren raydan çıktı Koşarak yola çıkan çocuğun ayağının üzerinden otobüs geçti Samsun'da eski eşine şiddet uygulayan kocanın darp edildiği anın görüntüleri ortaya çıktı Aracında uyuşturucu madde bulunan ünlü oyuncu Ayşegül Çınar, serbest bırakıldı Kalp krizi geçiren Rasim Öztekin entübe edildi Son Dakika! 11 şehit verdiğimiz kazayla ilgili ön rapor: Ani hava değişimiyle helikopter bulut içinde kaldı ve görüşü kaybetti Sesi duyan arkadaşları yardımına koştu ama yetmedi! Genç polis memuru karakolda kendi silahıyla intihar etti Karaca Adası'nın satış fiyatı 210 milyon TL'den 175 milyon TL'ye düştü