Sezonun İlk Hasadı Yapıldı - Son Dakika

Sezonun İlk Hasadı Yapıldı

25.01.2012 15:19
Sezonun İlk Hasadı Yapıldı

Başkan Kocamaz, "insanlarımızın ekonomilerine katkı sağlamak istiyoruz"

Tarsus Belediyesi ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü işbirliği ile Kültür mantar Yetiştiriciliğini kursunda sezonun ilk hasadı yapıldı.

Tarsus Belediyesi Mantar Atölyesinde gerçekleşen törende Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, mantar yetiştiriciliği kursu, kısa yoldan gelir elde etmek isteyenlerin yeni adresi olmaya aday olduğunu söyledi.

İnsanların evlerinin bir bölümünün dahi bu işe ayırarak gelir elde edebileceğini ifade eden Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz şöyle konuştu:

"Tarsus Belediyesi olarak bütün masraflarını karşılayarak bu kursu başlattık. Eğitim çalışmaları bundan sonrada devam edecek. Daha önce bir kısım arkadaşlarımızda geldiler, burada eğitim aldılar ve belki de bazıları üretime bile başladılar. Bizim arzumuz Tarsus'ta bir çok insanımız işsizliğin had safhaya ulaştığı bir dönemde oturduğu yerden evinin bir bölümünde dahi bu işi sürdürebilir. Onları teşvik etmek onları bilgilendirmek ve ev ekonomilerine bir nevi katkı sağlamak amacındayız."

Mantar yetiştiriciliğinde hijyenin olmazsa olmaz bir unsur olduğunu vurgulayan Kocamaz, "Önemli olan ortamın hijyenik olması, organik bir ürün olarak yetiştirilmesi, kesinlikle herhangi bir kimyasal madde ve ilaç kullanılmamış olmaması gerekir. Dolayısıyla en kısa yoldan vatandaşlarımız evlerine gelir temin etme yolunu mantar yetiştiriciliğiyle seçebilirler'' diye konuştu.

Başkan Kocamaz, "Değerli hocamızda arkadaşlarımıza mantar yetiştiriciliği konusunda her türlü bilgiyi veriyor.Şu an Tarsus'ta böyle bir mantar yetiştirme tesisi yok. Bizim de gayemiz manavlarda, marketlerde satılan mantarların Tarsus'ta yetiştirilmesi ve hatta Tarsus'ta yetiştirilen mantarların başka il ve ilçelere de satışının gerçekleştirilmesi. Bunun dışında bizim başka çalışmalarımızda var. Mesela Kapari'yle ilgili ekinezya ile ilgili çalışmalarımız var. Bununla ilgili Ziraat Fakültelerinden hocalarımızla, profesörlerimizle çalışmalarımız bulunmaktadır. Amacımız insanlarımızın ekonomilerine katkı sağlamaktır" dedi.

Mantar üretimini tamamen organik gübrelerle yaptıklarını, hijyen olmayan bir ortamda mantarın yetişmeyeceğini dile getiren kurs öğretmeni Ziraat Mühendisi Sibel Güvençli şunları kaydetti:

"Kültür Mantarı yetiştirmenin maliyeti düşük olup çok güzel bir şekilde yetiştirebileceğinize ve herkesin yetiştirebileceği bir bitkidir. Akdeniz bölgesinde yaygınlaştırmak amacıyla bu çalışmaları yapıyoruz. 21 günde yetiştirilip ürün alınabiliyor. En önemli etkenlerden birisi hijyenik bir ortam olmasıdır. Kesinlikle bir katkı maddesi yada ilaçlama yapılmadan organik bir şekilde üretim yapılmaktadır.

Kaynak: Bültenler
YORUMLAR
500
Mersin'de domates yüklü kamyonda yangın çıktı Mersin'de domates yüklü kamyonda yangın çıktı Domates yüklü kamyonun kasası yandı Domates yüklü kamyonun kasası yandı Domates yüklü kamyonun kasası yandı Domates yüklü kamyonun kasası yandı

Son Dakika Güncel Sezonun İlk Hasadı Yapıldı - Son Dakika


Advertisement