Sgk Başkanı: 18 Yaşını Dolduranlar da Gelir Testi Yaptıracak - Son Dakika

Sgk Başkanı: 18 Yaşını Dolduranlar da Gelir Testi Yaptıracak

12.01.2012 11:43
Sgk Başkanı: 18 Yaşını Dolduranlar da Gelir Testi Yaptıracak, System.String[]

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Fatih Acar, yılbaşında hayata geçen genel sağlık sigortası ile 18 yaşını dolduranlara gelir testi yaptırma mecburiyeti geldiğini söyledi.18 yaşın üstünde olan ve üniversite eğitimini devam ettirenlerin primlerini devletin karşılayacağını söyleyen Acar, "18 yaşın üzerinde okumaya devam etmiyor veya 25 yaşın üzerinde ise bu kişiler de sadece kendileri için gelir testine müracaat edecek.

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Fatih Acar, yılbaşında hayata geçen genel sağlık sigortası ile 18 yaşını dolduranlara gelir testi yaptırma mecburiyeti geldiğini söyledi. 18 yaşın üstünde olan ve üniversite eğitimini devam ettirenlerin primlerini devletin karşılayacağını söyleyen Acar, "18 yaşın üzerinde okumaya devam etmiyor veya 25 yaşın üzerinde ise bu kişiler de sadece kendileri için gelir testine müracaat edecek. Geliri 295 liradan az ise primini devlet ödeyecek. Üzerindeyse prim yatıracak." dedi.

Cihan Network TV'nin Anadoluda Sabah programına katılan Başkan Acar, genel sağlık sigortası ve yeşilkartlılarla ilgili açıklamalarda bulundu. GSS ile bütün vatandaşların sisteme alınacağını ifade eden Acar, '18 yaş üzerinde olanlar ortada kaldı' açıklamalarının gerçeği yansıtmadığını belirtti. 18 yaşın üstünde ve okulları devam edenlerin sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam edeceğini açıklayan Acar, "18 yaşın üzerinde okumaya devam etmiyor veya 25 yaşın üzerinde ne olacak? Bu kişi de gelir testine müracaat edecek. Geliri yoksa, asgari ücretin üçte birinden az ise (295 liradan düşük) primini devlet ödemek suretiyle sağlık hizmetlerinden yararlanacak. Bir işte çalışıyorsa zaten kendisinin sigortası olacak. Mağduriyet söz konusu değil. Çalışmıyorsunuz geliriniz yok devlet priminizi ödemek suretiyle sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam edecek. Geliri olmayan bir kişinin mutlaka prim ödemesi yapacak diye sonuç çıkarmak yanlış ve vatandaşı yanıltmaya dönük açıklama olur. Geliri 295 liranın üzerinde olanlar ise 35 lira prim ödeyecek." diye konuştu.

YEŞİLKARTLILAR PANİK YAPMASIN

Yeşilkart konusunun 2012 yılının en önemli konularından olduğunu, vize süreleri bu yıl dolanlar açısından yeni bir sürecin başladığını kaydeden Acar, kafa karışıklığına gerek olmadığını yeşilkartı olan vatandaşların vize süreleri dolana kadar tedavi olmaya ve ilaç almaya devam edeceğini dile getirdi. Paniğe gerek olmadığının altını çizen Acar, şu uyarılarda bulundu: "Yeşilkartına bakacak, vize süresi Haziran 2012'de ise telaşa gerek yok. Hastanesine gidebilecek, ilacını alabilecek. Vize süresi dolduğu andan itibaren 1 aylık süreleri var. Daha önce kaymakamlık ve valiliklere gidiyordu. Yeşilkart vize işlemine tabi tutuluyordu. Artık kaymakamlıklar, valiliklere değil sosyal yardımlaşma dayanışma vakıflarına gitmeleri gerekiyor." şeklinde konuştu.

GELİR HANE HALKINA BÖLÜNECEK

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın yeşilkartlılara gelir testi yapacağını söyleyen Acar, gelirin 295 liradan az yada çok olup olmadığına bakıldığını dile getirdi. 13 ayrı kurumdan 28 ayrı parametrenin, bilgilerin sorgulanacağı sisteme geçildiğini kaydeden Acar, "Tapu, mernis kayıtları, arabası, mal varlığı, geliri nedir?. Harcamalarını da ilgilendiren puanlama formülü uygulanacak. 295 liranın altındaysa geliri sağlık hizmetinden yararlanacak. Hane halkı kavramı çok önemli. Bir hanede 4 kişi varsa. Bu 4 kişinin geliri 700 lira ise 4'e bölünecek. 4'e bölündüğünde 295 liranın altındaysa sigortası devlet tarafından ödenecek. 295 liranın üzerinde geliri olanlar 35 lira prim ödemek suretiyle sağlık hizmetlerinden yararlanacak. Asgari ücretin iki katı ise 106, asgari ücretin iki katından fazla ise 212 lira ödeyecekler." dedi.

GELİR TESTİ YAPTIRMAYAN 212 LİRA PRİM ÖDEYECEK

Yeşilkart vizesi dolanların 1 aylık süre içinde müracaat edip gelir testi yaptırmalarının çok önemli olduğunun altını çizen Acar, yaptırmayanların gelirlerinin asgari ücretin iki katı olarak hesaplanacağını ve bu kişilerin 212 liralık üst seviyeden prim ödeyeceklerini dile getirdi.

1 MİLYON 700 BİN KİŞİ İÇİN SON 19 GÜN

SSK, Bağ-Kur Emekli Sandığı ve yeşilkartlı olmayan 1 milyon 700 bin kişiyle ilgili de 31 Ocak 2012 tarihinde başvuru süresinin tamamlanacağı uyarısında bulanan Acar, bu kişilere Ocak başından itibaren mektup gönderdiklerini ve yeni uygulamaya 1 aylık sürede başvuru yapmaları çağrısını yaptıklarını vurguladı. Bu kişilerin de gelir durumlarına göre prim ödeyeceklerinin altını çizen Acar, gelir testi yaptırmayanların 212 lira ödemek zorunda kalacağını yeniledi.

Sgk Başkanı: 18 Yaşını Dolduranlar da Gelir Testi Yaptıracak

- Kaynak: CHA

Son Dakika Ekonomi Sgk Başkanı: 18 Yaşını Dolduranlar da Gelir Testi Yaptıracak - Son Dakika Ekonomi

YORUMLAR

Son Dakika

Son dakika! Azerbaycan, Ermenistan'a ait 2 Su-25 savaş uçağını düşürdü Bakan Koca duyurdu: Düzce'de vaka artışı yüzde 99 seviyesine ulaştı 5 erkek öğrenciye cinsel istismarla suçlanan ücretli öğretmene 52 yıl 5 ay hapis Vaka sayısının yüzde 84 arttığı Bursa'da sokağa çıkma yasağı gelecek mi? Vali Bilim Kurulu'nu işaret etti ABD'nin yeni keşfi ile ilgili bilim kurulu üyesinden gururlandıran ifadeler: Türkiye, aspirini en başından beri korona tedavisinde kullanıyor Kardeşinin borçları nedeniyle 5 çocuğunun uyuduğu odayı kurşun yağmuruna tuttular Antalyaspor'da Tamer Tuna dönemi sona erdi Trump'ın miting alanı üzerinde uçan özel uçak, F-16 ile hava sahası dışına çıkarıldı