SGK Başkanı Bağlı: "Kayıt dışı istihdam insanın geleceğinden çalmadır" - Son Dakika

SGK Başkanı Bağlı: "Kayıt dışı istihdam insanın geleceğinden çalmadır"

14.09.2019 18:30

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Mehmet Selim Bağlı, "Kayıt dışı istihdam, insanın geleceğinden çalmadır, insanın emekliliğinin önündeki en büyük engellerden biridir, SGK'nin de finansal sorunudur.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Mehmet Selim Bağlı, "Kayıt dışı istihdam, insanın geleceğinden çalmadır, insanın emekliliğinin önündeki en büyük engellerden biridir, SGK'nin de finansal sorunudur." dedi.

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Şanlıurfa'ya gelen Bağlı, gazetecilere yaptığı açıklamada, kurum olarak uzun bir aradan sonra yönetim kurulu toplantılarını Ankara dışında gerçekleştirdiklerini söyledi.

Toplantıları Ankara dışında gerçekleştirerek işçi, iş veren ve vatandaşların sorunlarını yerinde dinlemeyi amaçladıklarını belirten Bağlı, bu kapsamda ziyaretler gerçekleştirerek, verimli faaliyetler yürüttüklerini dile getirdi.

Vatandaşa en büyük müjdenin, hizmetin, genel sağlık sigortası uygulaması olduğunu ifade eden Bağlı, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sayın Cumhurbaşkanımızın, Bakanımızın da ifade ettiği gibi en büyük 'Türk mucizesi' dediğimiz genel sağlık sigortasıdır. Hiçbir şekilde çalışmıyorsanız, sigortanız yoksa, herhangi bir yerde kaydınız bulunmuyorsa gelir testine girerek sınırsız bir şekilde sağlık hizmeti alabiliyorsunuz. Gelir testine girmek istemiyorsanız da hane reisi baba 76 lira ödeyerek kendini, eşini ve bütün çocuklarını, benim, Bakanımızın ve Cumhurbaşkanımızın sahip olduğu genel sağlık sigortasına sahip olma imkanı var. Bunu yeterince tanıtıyor muyuz? İşte bizim sahada gördüğümüz en büyük eksikliklerden biri bu. Genel sağlık sigortası Türkiye'nin, sayın Cumhurbaşkanımızın gerçekleştirdiği en büyük devrimlerden biri."

Bağlı, Türkiye'deki Genel Sağlık Sigortası Sistemi'nin benzerinin gelişmiş Batı ülkelerinde bile bulunmadığını kaydetti.

Sağlık konusunun önemli bir konu olduğunu vurgulayan Bağlı, sigortası olmayan, çalışmayan, herhangi bir geliri bulunmayanların kurumlarına başvurarak rahatlıkla bu sistemden yararlanabileceğini, ihtiyaç durumuna göre yurt dışında bile tedavi olabileceğini belirtti.

Kayıt dışı istihdamla mücadele

En büyük görevlerinden birinin de kayıt dışı istihdamla mücadele olduğuna işaret eden Bağlı, bu anlamda yoğun çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

Bağlı, şöyle konuştu:

"Kayıt dışı istihdam, insanın geleceğinden çalmadır, insanın emekliliğinin önündeki en büyük engellerden biridir, SGK'nin de finansal sorunudur. Gittiğimiz her yerde kayıt dışıyla mücadeleyi anlatıyoruz ama bunu cezalandırarak, teftişlerle, raporlarla değil, bu bilinci, farkındalığı artırarak, vatandaşları bu konuda eğiterek yapmak istiyoruz. Özellikle vatandaşlarla temas kurduğumuzda üzerinde en fazla durduğumuz, parmak bastığımız konu kayıt dışıyla mücadele."

SGK Başkanı Bağlı: Kayıt dışı istihdam insanın geleceğinden çalmadır
SGK Başkanı Bağlı: Kayıt dışı istihdam insanın geleceğinden çalmadır
SGK Başkanı Bağlı: Kayıt dışı istihdam insanın geleceğinden çalmadır
SGK Başkanı Bağlı: Kayıt dışı istihdam insanın geleceğinden çalmadır

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel SGK Başkanı Bağlı: 'Kayıt dışı istihdam insanın geleceğinden çalmadır' - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Charlie Hebdo'dan yine çirkin provokasyon! Erdoğan üzerinden Peygamberimizi ve İslam'ı hedef aldılar Messi ile kriz yaşayan Barcelona Başkanı Bartomeu istifa etti Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin telefonda görüştü! Dağlık Karabağ'daki son durum ele alındı Salgın nedeniyle Sakarya'daki tüm hastanelerde acil olmayan ameliyatlar durduruldu Freni patlayan araç uçuruma yuvarlandı! 1 kişi hayatını kaybetti MAK Danışmanlık, son seçim anketinin sonuçlarını paylaştı! Barajı üç parti geçiyor Azerbaycan'dan darbe yiyen Paşinyan, halkını tehdit etti: Geri duranları, kaçanları ağır cezalandıracağız Son Dakika: Sağlık Bakanlığı, sağlık çalışanlarına istifa, emeklilik ve izin yasağı getirdi