Sibel Özdemir: "Afet Yeniden İmar Fonu'nun Bir An Önce AB Mevzuatına Uyumlu Hâle Getirilmesi ve Toplanan Paraların da Şeffaf Şekilde Depremzedelere... - Son Dakika
Güncel

Sibel Özdemir: "Afet Yeniden İmar Fonu'nun Bir An Önce AB Mevzuatına Uyumlu Hâle Getirilmesi ve Toplanan Paraların da Şeffaf Şekilde Depremzedelere...

CHP İstanbul Milletvekili Sibel Özdemir, TBMM Genel Kurulu’nda; uluslararası Bağışçılar Konferansı’nda Türkiye’ye yapılan yardımlara ilişkin, “Yardımların nerelerde, nasıl; şeffaf ve denetlenebilir şekilde harcanıp harcanmadığı konusunda sadece ülke içinde değil, uluslararası alanda da bir güvensizlik hâkimdir. Toplanan fonun düşük olmasının nedeni de işte bu güvensizliktir. Tüm uyarılarımıza rağmen Afet Yeniden İmar Fonu Yasası geçen hafta kabul edildi. Bu Fon’un bir an önce Avrupa Birliği mevzuatına uyumlu hâle getirilmesi ve toplanan paraların da şeffaf şekilde depremzedelere ulaştırılması çağrısında bulunuyorum” dedi.

23.03.2023 18:54  Güncelleme: 18:59

CHP İstanbul Milletvekili Sibel Özdemir, TBMM Genel Kurulu'nda; uluslararası Bağışçılar Konferansı'nda Türkiye'ye yapılan yardımlara ilişkin, "Yardımların nerelerde, nasıl; şeffaf ve denetlenebilir şekilde harcanıp harcanmadığı konusunda sadece ülke içinde değil, uluslararası alanda da bir güvensizlik hakimdir. Toplanan fonun düşük olmasının nedeni de işte bu güvensizliktir. Tüm uyarılarımıza rağmen Afet Yeniden İmar Fonu Yasası geçen hafta kabul edildi. Bu Fon'un bir an önce Avrupa Birliği mevzuatına uyumlu hale getirilmesi ve toplanan paraların da şeffaf şekilde depremzedelere ulaştırılması çağrısında bulunuyorum" dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Sibel Özdemir, TBMM Genel Kurulu'nda söz alarak Uluslararası Bağışçılar Konferansı'nda Türkiye ve Suriye için yapılan yardımlara değinerek, yardımların Türkiye'ye doğrudan gönderilebilmesi için Afet Yeniden İmar Fonu Yasası'nın AB mevzuatına uygun hale getirilmesini istedi. Özdemir, şunları söyledi:

"Türkiye'de ve Suriye'deki depremzedelere destek amacıyla, Avrupa Birliği Komisyonu'nun öncülüğünde Uluslararası Bağışçılar Konferansı düzenlendi. Toplanan 7 milyar euro içinden Suriye'ye aktarılacak desteğin tamamı hibe iken Türkiye'ye aktarılacak desteğin 4,3 milyarı kredi; 1,75 milyarı ise hibe olarak verilecek.

"AFET YENİDEN İMAR FONU YASASI'NIN AB MEVZUATINA UYMAMASI NEDENİYLE BU DESTEKLERİN BM BÜNYESİNDEKİ KURUMLAR ÜZERİNDEN AKTARILMASI BEKLENİYOR"

Siyasi iktidar bu paraları geçen hafta Meclis'te yasalaştırdığı Afet Fonu'na aktarmayı planlıyordu. Ancak Afet Yeniden İmar Fonu Yasası'nın Avrupa Birliği (AB) mevzuatına uymaması nedeniyle gerekli ek düzenlemeler yapılana kadar bu desteklerin Birleşmiş Milletler (BM) bünyesindeki kurumlar üzerinden aktarılması bekleniyor.

"TOPLANAN PARALARIN DA ŞEFFAF ŞEKİLDE DEPREMZEDELERE ULAŞTIRILMASI ÇAĞRISINDA BULUNUYORUM"

Yardımların nerelerde, nasıl; şeffaf ve denetlenebilir şekilde harcanıp harcanmadığı konusunda sadece ülke içinde değil, uluslararası alanda da bir güvensizlik hakimdir. Toplanan fonun düşük olmasının nedeni de işte bu güvensizliktir. Tüm uyarılarımıza rağmen Afet Yeniden İmar Fonu Yasası geçen hafta kabul edildi. Bu Fon'un bir an önce Avrupa Birliği mevzuatına uyumlu hale getirilmesi ve toplanan paraların da şeffaf şekilde depremzedelere ulaştırılması çağrısında bulunuyorum."

Sibel Özdemir: "Afet Yeniden İmar Fonu\'nun Bir An Önce AB Mevzuatına Uyumlu Hâle Getirilmesi ve Toplanan Paraların da Şeffaf Şekilde Depremzedelere...
Kaynak: ANKA

Son Dakika Güncel Sibel Özdemir: 'Afet Yeniden İmar Fonu'nun Bir An Önce AB Mevzuatına Uyumlu Hâle Getirilmesi ve Toplanan Paraların da Şeffaf Şekilde Depremzedelere... - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement