Uzmanlar sokakta satılan yiyeceklere karşı vatandaşları uyardı - Son Dakika

Uzmanlar sokakta satılan yiyeceklere karşı vatandaşları uyardı

26.05.2022 10:57

Sıcaklıkların yükselmeye başlamasıyla birlikte sokakta satılan yiyeceklerle ilgili uzmanlardan uyarı geldi. Öğretim Üyesi Rıdvan Karaali, Sokakta satılan, uzun süre yüksek ısıda kalmış yiyeceğin bozulma ihtimali çok çok yüksektir. Açıkta satılan dondurmalar riskli, tatlılardan çikolatalı krema olan tatlıların bozulması çok daha hızlı oluyor" dedi.

Sıcak havaların baş göstermesiyle İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi Rıdvan Karaali, sokakta satılan yiyeceklere karşı vatandaşların dikkatli olmaları konusunda uyardı. Karaali, Özellikle yumurta, tavuk ve süt ürünlerinde salmonella mikrobu üreyebilir diye konuştu.

"İSHAL, KUSMA ŞİKAYETLERİNİN SEBEBİ İYİ KORUNMAMIŞ BESİNLER"

Dr. Öğretim Üyesi Rıdvan Karaali, Yaz ayları ile birlikte, etrafımızda duyuyoruz, hastanelere ishal, kusma, bulantı şikayetiyle başvuran hasta sayısında artış oluyor. Bunun da ana sebebi iyi korunmamış besinlerin tüketilmesi. Uygun şartlarda yapılmış besinleri uygun şekilde saklamıyorsak bunlar içerisinde bakteriler üreyebilir. Bu bakteriler vücudumuzda hastalığa sebep olabilir dedi.

"AÇIKTA SATILAN DONDURMALAR RİSKLİ"

Özellikle yaz aylarında besinlerin uygun şekilde saklanması gerektiğini söyleyen Karaali, Mikroorganizmaların üremesi için uygun bir ısı gerekiyor. Yüksek ısıda saklanan tavuk bozulması çabuk olan üründür. Uygun şartlarda saklanmamışsa, sokakta satılan, uzun süre yüksek ısıda kalmış yiyeceğin bozulma ihtimali çok çok yüksektir. Açıkta satılan dondurmalar riskli, tatlılardan özellikle çikolatalı krema olan tatlıların bozulması çok daha hızlı oluyor. Mayonez, çok hızlıca bozulabiliyor, dolayısıyla sokakta satılan ürünler uygun şartlarda saklanmamışsa yaz aylarında çok daha çabuk bozulabilir diye konuştu.

YAZ AYLARINDA TÜM ÜRÜNLERDE RİSK MEVCUT

Rıdvan Karaali, Yaz aylarında tüm ürünlerde risk mevcut. Ürünün görselinde bir anormallik varsa, muhakkak dikkat etsinler. Koku, tat ve görselde ürünün kendisi dışında bir durum var ise bunları tüketmemek gerekir. O ürünün yaz ayında ne kadar dışarıda olduğunu bilemeyebiliriz. Saklama koşullarının sağlandığı yerlerden tüketim yapılmasına dikkat etmek gerekir. Tüm ürünlerde, özellikle yumurta, tavuk ve süt ürünü içeren ürünlerde salmonella mikrobu üreyebilir dedi.

YORUMLAR (1)
  • Ferht Srin: Sokak satıcılarından kurtulamayacagız cunku zabıta yok duzenleme yok. Yıllardır Taksim girisi donerciler acık havada satıyorlar toz toprak trafik içinde el yıkamak için lavabo bile yok. Evet Istanbul göbeği megakent şehir yaşamı... Maçka parkı girişi midye köfte arabası duruyor Pakistanla yarısmamıza az kaldı. Tam gaz devam... Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
500
Son dakika haberleri! Malazgirt Savaşı'nın geçtiği alana odaklandılar Son dakika haberleri! Malazgirt Savaşı'nın geçtiği alana odaklandılar Prof. Dr. Yaşar: Kurak geçen kışın ardından orman yangını sayısı ciddi artıyor Prof. Dr. Yaşar: Kurak geçen kışın ardından orman yangını sayısı ciddi artıyor İç mekan tasarımında bitki kullanımı stresi azaltıyor İç mekan tasarımında bitki kullanımı stresi azaltıyor
Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Uzmanlar sokakta satılan yiyeceklere karşı vatandaşları uyardı - Son Dakika

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement