Şiir Festivalinde Şairler Geçidi - Son Dakika

Şiir Festivalinde Şairler Geçidi

26.05.2012 00:30
Şiir Festivalinde Şairler Geçidi

Kahramanmaraş Belediyesi tarafından ilk kez düzenlenen şiir festivali, Türkiye'nin çeşitli yerlerinden gelen yaklaşık yüz şairi bir araya getirdi."Necip Fazıl Kısakürek" temasıyla düzenlenen festivale katılan tiyatro sanatçısı Kenan Işık,...

Kahramanmaraş Belediyesi tarafından ilk kez düzenlenen şiir festivali, Türkiye'nin çeşitli yerlerinden gelen yaklaşık yüz şairi bir araya getirdi. "Necip Fazıl Kısakürek" temasıyla düzenlenen festivale katılan tiyatro sanatçısı Kenan Işık, seslendirdiği birbirinden güzel şiirlerle sanatseverlere unutulmaz bir gece yaşattı.

Mehmet Akif Kültür Merkezi'nde düzenlenen program, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Gecede konuşan Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, geçte olsa onlarca şair yetiştiren Kahramanmaraş'ta böylesine bir festival düzenlemekten gurur duyduklarını söyledi.

"Ruhunda şiir olan bir şehirdir Kahramanmaraş, şairleriyle ve şiirleriyle özdeşleşmiş bir şehirdir" diyen Poyraz, ülke yönetiminde olan çok sayıda insanın Maraş'ın yetiştirdiği şairlerle bir anısının bulunduğunu kaydetti. Poyraz, şöyle konuştu:

"Adam gibi adam dediğimiz insanlara baktığımızda, gerek ülkemizin yönetiminde, gerekse başka yerlere baktığımız zaman onların bir Büyük Doğu kaynağından içtiğini, bir Diriliş kaynağından içtiğini, bir edebiyat kaynağından içtiğini, bir Mavera kaynağından içtiğini görürüz. Bu kaynakları oluşturanların birçoğu da Maraş'ımızın güzel insanlarıdır. O güzel insanlar bu topraktan yetiştiler. İşte bu nedenle bir başlangıç olarak bu festivali düzenledik."

Bugün açılan şairler ve kültür evinin de kendisi açısından büyük önem taşıdığını dile getiren Poyraz, burasının gelecekte çok sayıda şair ve yazarların yetişmesine vesile olacağını sözlerine ekledi. Başkan Poyraz, şair ve yazarlar tarafından festivalin onur ödülüne layık görülen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ödülünü Adalet Bakan Yardımcısı Veysi Kaynak'a takdim etti. Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şube Başkanı Muzaffer Doğan'da şiire ve edebiyata sağladığı katkı dolayısıyla Poyraz'a şilt takdiminde bulundu.

Daha sonra kürsüye gelen şairler, yayımladıkları eserlerini Kahramanmaraşlılar için seslendirdiler. Gecenin son bölümünde sahne alan tiyatro sanatçısı Kenan Işık ise katılımcılara duygu dolu dakikalar yaşattı. Yunus Emre'den Karacaoğlan'a, Necip Fazıl'dan Aşık Mahzuni Şerif'e kadar Anadolu'nun ve Kahramanmaraş'ın yetiştirdiği şairlerin şiirlerini okuyan Işık, sanatseverlere şiir ve edebiyat dolu bir gece sundu. Kahramanmaraşlılara da seslenen Işık, "Şiir damarı var bu topraklarda. Aynı zamanda hürriyet ve özgürlük ruhu var bu memlekette. Düşmana ilk kurşunu sıkarak istiklal madalyası kazanan Kahramanmaraş'a çok teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Geceye, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekilleri Nevzat Pakdil, Sıtkı Güvenç, MHP Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu, KSÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Fatih Karaaslan, AK Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Türk şiirine sayısız eser kazandıran şair Bahaettin Karakoç ve yüzlerce sanatsever vatandaş katıldı. Şiir Festivali 27 Mayıs Pazar gününe kadar gerçekleştirilecek etkinliklerle devam edecek. - KAHRAMANMARAŞ

Son dakika haberi... Yunanistanlı casus, MİT'in operasyonu ile yakalandı Son dakika haberi... Yunanistanlı casus, MİT'in operasyonu ile yakalandı Gençler Türkiye Kupası ile kürek sporu yıllar sonra başkente dönüyor Gençler Türkiye Kupası ile kürek sporu yıllar sonra başkente dönüyor Gönüllü aktivistlerden, 2 bin 250 rakımda çevre bilinci etkinliği Gönüllü aktivistlerden, 2 bin 250 rakımda çevre bilinci etkinliği
Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Şiir Festivalinde Şairler Geçidi - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement