Siirt'te Eğitime Yatırım Devam Ediyor - Son Dakika

Siirt'te Eğitime Yatırım Devam Ediyor

08.06.2018 12:00
Siirt'te Eğitime Yatırım Devam Ediyor, System.String[]

Siirt'te, son 15 yılda yapılan yatırımlarla en ücra mezralarda bile kaliteli ortamda eğitim imkanı sunulurken, 450 milyon liranın aktarıldığı alanda, derslik sayısı, bin 766'dan 4 bin 729'a yükseldi.

FECRİ BARLIK - Siirt'te, son 15 yılda yapılan yatırımlarla en ücra mezralarda bile kaliteli ortamda eğitim imkanı sunulurken, 450 milyon liranın aktarıldığı alanda, derslik sayısı, bin 766'dan 4 bin 729'a yükseldi.

Modern eğitim kurumlarıyla göz kamaştıran kentteki ilk ve ortaokullarda, 45 spor salonu, 186 laboratuvar ve 148 kütüphanenin yanı sıra 2014 yılı sonunda başlatılan ve öğrencilerin ilgisini çeken modern donanımlı 10 zenginleştirilmiş kütüphane bulunuyor.

Siirt İl Milli Eğitim Müdür Vekili İsa Güneş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, her alanda olduğu gibi eğitim alanında da yapılan yatırımların kentin gelişmesinde önemli rol oynadığını söyledi.

Öğrencilerin eğitim hizmetlerinden yararlanması için her türlü imkanın sunulduğunu dile getiren Güneş, "2003-2016 yılları arasında, okullara 4 bin 770 bilgisayar gönderildi. Bunun yanında 318 sınıfa internet bağlantısı kurulurken ilimiz genelinde 163 bilişim teknoloji sınıfı oluşturuldu." dedi.

Güneş, öğrencilere son 15 yılda eğitimde en iyi hizmetin verildiğini, spor lisesi, güzel sanatlar lisesi, sosyal bilimler lisesi ve diğer bütün lise türlerinin kentte bulunduğunu belirtti.

"İlimizde olmayan lise türümüz yoktur. Öğrencilerimiz istedikleri okul türünü seçme imkanına sahiptir" diyen Güneş, 10-15 okulda yapılan ikili eğitimin, gelecek yılın sonunda tamamen sonlanacağını ve bütün okulların normal eğitime geçeceğini aktardı.

Okul öncesi, ilk ve ortaöğretim kademesinde okul sayısının 327'den 523'e yükseldiğini anlatan Güneş, şöyle konuştu:

"2018 yatırım programına alınmak üzere temel eğitimin 41 projesi, nisan ayında onaylanmıştır. Tahmini bedeli 100 milyon lira civarında olan bu projelerin bir kısmı, proje ve etüt aşamasında, bir kısmı ihale aşamasında, bir kısmının ise fiziki gerçekleşme oranı yüzde 20-30 civarındadır."

Tanık: "Eğitim konusunda çağ atlayan bir ülkeyiz"

Velilerden Gündüz Tanık da kentte yapılan eğitim yatırımları ile çocuklarının en iyi şartlarda eğitim görme imkanına kavuştuğunu dile getirdi.

Devletin, öğrencilere ücretsiz ders kitabı dağıttığını söyleyen Tanık, şöyle devam etti:

"Şimdiki eğitim ile eski eğitim imkanları arasında dünya kadar fark var. Eskiden bir kitap bulabilmek için akla karayı seçiyorduk. Ama şimdi benim oğlum, cebimden 1 kuruş para çıkmadan, Allah'a şükürler olsun bu hükümetimiz sayesinde, defteri hariç bütün kitaplarını masanın üzerinde gören bir öğrenci. Bize bu fırsatları tanıyan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde hükümetimize çok teşekkür ediyoruz. Gerçekten eğitim konusunda çağ atlayan bir ülkeyiz. Rabbim ülkemize zeval vermesin. Hükümetimizin daima arkasındayız."

Güven: "Çocuklarımız güzel ve konforlu okullarda yetişiyor"

Diğer bir veli Alaattin Güven de okulun ısınma ihtiyacını karşılamak için eskiden ellerinde odun parçalarıyla okula gittiklerini ifade etti.

"Bugünkü okul sistemine baktığımızda her taraf sıcacık, bilgisayar donanımlı, geniş koridorlu, bahçelerde parklar ve bu gibi imkanların sunulması güzel. Önümüzdeki yıllarda güzel bir neslin yetişmemesi için hiçbir neden göremiyorum. Biz geçmiş yıllarda, yağmur yağarken kitaplarla başımızı korurken, bugün çocuklarımız güzel ve konforlu okullarda yetişiyor. Devlet okulları, öğrencilere özel okullardan daha fazla imkan sunar duruma geldi." diye konuştu.

Güngör: "Allah devletimize zeval vermesin"

Halis Güngör de eğitim yatırımları sayesinde, çocuklarının teknolojiye çok daha kolay ve kısa bir sürede ulaşabildiğini anlattı.

Okuyup bilgi sahibi olmaları için çocuklarına ansiklopedi aldığını dile getiren Güngör, "İki sayfasını bile okusa benim için kardır diyordum. Teknolojinin eğitim alanında da yayılması harika bir olay. Bilgiye kolay ulaşılabiliyor. Eski dönemde bir kütüphane vardı, oraya 5-10 kişi ancak gidiyordu ama şimdi bilgi elinin altında, istediğin konuyu araştır." dedi.

Kılık kıyafet değişikliğine de değinen Güngör, "Kılık kıyafet değişikliği çok iyi oldu. Okula gidiyorduk, simsiyah bir önlük, tabelaya, tahtaya bakıyorduk simsiyah, bu yüzden içimiz kararıyordu. Şimdi durum çok değişti. Allah devletimize zeval vermesin." ifadelerini kullandı.

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Siirt'te Eğitime Yatırım Devam Ediyor - Son Dakika


Son Dakika

Koronavirüsü hafif geçirenler dikkat! Hastalığın bıraktığı hasar sanılandan daha büyük Korona tedavisinde çığır açacak araştırma! Herkesin evinde olan Aspirin virüsün düşmanıymış Hagi mi, Alex mi? Fenerbahçe efsanesi Emre Belözoğlu, klişe soruda herkesi ters köşeye yatırdı Çinli şirket, dayanıklılıklarını artırmak için çalışanlarına kendi kendilerini tokatlattı İran lideri Hamaney, Macron'un tavrını "ahmakça" olarak nitelendirdi Karabağ'da ateşkesi bozan Ermenistan'dan intikam alındı! Azerbaycan, hedefleri SİHA'larla böyle vurdu CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu, Cumhuriyet Bayramı törenini terk etti Merkez Bankası Başkanı, "Dolardaki yükselişi öngörebiliyor muydunuz?" sorusuna böyle yanıt verdi