Siirt Türbedeki 2 Kılıcı 200 Yıldır Muhafaza Ediliyorlar-Özel - Son Dakika

Siirt Türbedeki 2 Kılıcı 200 Yıldır Muhafaza Ediliyorlar-Özel

30.04.2019 12:12

Siirt'in Kurtalan ilçesinde Abdülkadir Geylani'nin 20'nci kuşak torunu Seyit Şeyh Kasım Geylani'nin türbesinin altında 1848 yılında bulunan ve Seyit Şeyh Kasım Geylani'ye ait olduğu düşünülen ve kaç yıllık olduğu bilinmeyen 2 kılıç, yaklaşık 200 yıldır aile üyeleri tarafından muhafaza ediliyor.

Siirt'in Kurtalan ilçesinde Abdülkadir Geylani'nin 20'nci kuşak torunu Seyit Şeyh Kasım Geylani'nin türbesinin altında 1848 yılında bulunan ve Seyit Şeyh Kasım Geylani'ye ait olduğu düşünülen ve kaç yıllık olduğu bilinmeyen 2 kılıç, yaklaşık 200 yıldır aile üyeleri tarafından muhafaza ediliyor. Seyit Şeyh Kasım Geylani'nin de 5'inci kuşak torunu olan Mahsum Ceylan ise kılıçların türbede duvara asılı şekilde sergilendiğini belirtti. İslam alimi ve mutasavvıf Abdulkadir Geylani'nin Kurtalan'a bağlı Teylan köyünde bulunan 20'nci kuşak torunu Seyit Şeyh Kasım Geylani'nin türbesinin altında 1848 yılında 2 kılıç bulundu. Kılıçlar, Seyit Şeyh Kasım Geylani'nin vefat ettiği 1848 yılından bu yana 5'inci kuşak torunu Mahsum Ceylan tarafından muhafaza ediliyor. Mahsum Ceylan, daha önce türbenin altında saklanan kılıçları ziyaretçilerin görebilmesi için yerinden çıkarıp, duvara astıklarını söyledi. Kasım Geylani'nin kılıçları yanında taşıdığını ifade eden Ceylan, Kılıcın daha önce ahşap kabı vardı. 200 yıldır tarihi kılıçları saklıyoruz. Kılıçlar daha önce türbenin altındaydı. Oradan çıkarıp herkesin görmesi için duvara astık. Yine kabı tamamen gümüş olan kılıç da atalarımızdan bize emanet dedi.

Siirt Türbedeki 2 Kılıcı 200 Yıldır Muhafaza Ediliyorlar-Özel
Siirt Türbedeki 2 Kılıcı 200 Yıldır Muhafaza Ediliyorlar-Özel
Siirt Türbedeki 2 Kılıcı 200 Yıldır Muhafaza Ediliyorlar-Özel
Siirt Türbedeki 2 Kılıcı 200 Yıldır Muhafaza Ediliyorlar-Özel

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Siirt Türbedeki 2 Kılıcı 200 Yıldır Muhafaza Ediliyorlar-Özel - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

İbo Show'da Hülya Avşar'la düet yapan İbrahim Tatlıses, gözyaşlarına hakim olamadı Yasemin Allen yeni imajını paylaştı, görenler gözlerine inanamadı Çorbacıda masaya servis tartışması, taşlı sopalı kavgaya dönüştü Tuğba Özerk'ten Nusret'e bomba gönderme: Kolpacı 75 kuruş yardım yapmıyor Sağlık Bakanı Koca, İstanbullulara güzel haberi verdi: Vaka artış hızı kontrol altına alındı Ahmet Davutoğlu'ndan randevu talebini reddeden Bahçeli'ye Kürtçe cevap "İnançsız insan vicdanlı değildir" diyen Öykü Gürman'a Ateizm Derneği'nden tepki Tedavisine evde devam edilen Mehmet Ali Erbil'den yeni fotoğraf