Şile'de mevzuata aykırı faaliyet gösterdiği tespit edilen su dolum tesisi mühürlendi - Son Dakika

Şile'de mevzuata aykırı faaliyet gösterdiği tespit edilen su dolum tesisi mühürlendi

23.08.2021 18:58

Şile'de kaynak suları yetmeyince kuyu suyunu kullanmaya başladığı ileri sürülen İBB'ye ait Hamidiye Su firmasına taşeron olarak su dolumu yapan tesis mühürlendi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden konuya ilişkin yapılan açıklamada, "Firma, yönetmelik gereği su üretimi yapmadan önce, İstanbul Valiliği İl Sağlık Müdürlüğü'nden ekteki belgede yer aldığı gibi 'Kaynak Suyu Üretim İzni'ni almıştır" denildi.

İstanbul İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince, orman yangınlarının önlenmesi amacıyla yapılan denetimde, Ulupelit mevkisindeki ormanlık alanda kuyu suyunun, su varilleri ve borularla su dolum tesisine uzatıldığı belirlendi.

MEVZUATA UYGUN OLMAYAN ŞEKİLDE FAALİYET GÖSTERİYORDU

C. B. ile M. T'ye ait olduğu öğrenilen tesiste yapılan incelemede, kuyu suyunun arıtılarak kullanıldığı, su dolum tesisinin mevzuata uygun olmayan şekilde faaliyet gösterdiği tespit edildi.

FİRMA MÜHÜRLENDİ

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü ekiplerince, kuyu ve su dolum tesisi mühürlenerek faaliyetine son verildi, damacanadaki sudan da örnek alındı.

KAYNAK SUYU YETMEYİNCE KUYU SUYU KULLANMIŞLAR

İBB'ye ait Hamidiye Su firmasına taşeron olarak dolum yapan şirketin, Şile'deki doğal kaynaklardan su aldığı, kaynak suları yetmeyince kuyu suyunu kullanmaya başladığı ileri sürüldü.

"VALİLİK VE SAĞLIK BAKANLIĞI TARAFINDAN TESCİLLİ"

Konu ile ilgili açıklama yapan İBB Sözcüsü Murat Ongun, "Hamidiye Su'nun tüm kaynakları düzenli olarak analiz edilmektedir. Bazı basın organlarında yazılanın aksine, bir yıl süreyle su tedariği yapılan Kemer Su İşletmeleri Ltd. Şti. de hem Valilik hem de Sağlık Bakanlığı tarafından tescillidir ve düzenli olarak denetlenmiştir." ifadelerini kullandı.

"UYGUNLUK RAPORLARI ALINMIŞTIR"

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada da, "Son günlerde basında ve sosyal medyada, 'Kemer Su İşletmeleri Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.' ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) iştiraki Hamidiye AŞ arasındaki iş ilişkisine dair yanlış haberler ve yorumlar yer almıştır. Hamidye AŞ, 01.07.2020- 01.07.2021 tarihleri arasında talepleri karşılamak için söz konusu firmadan fason kaynak suyu tedariki yapmıştır. Firma, yönetmelik gereği su üretimi yapmadan önce, İstanbul Valiliği İl Sağlık Müdürlüğü'nden ekteki belgede yer aldığı gibi 'Kaynak Suyu Üretim İzni'ni almıştır. Uygun üretim yapılıp yapılmadığı, yine ekteki belgelerde yer aldığı gibi 3 ayda bir İstanbul Valiliği İl Sağlık Müdürlüğü'nce; yılda bir kez de Sağlık Bakanlığı'nca kontrol edilmiştir. Uygunluk raporları alınmıştır. Sözleşme süresince teftişler, 25/06/2021 tarihine kadar eksiksiz yapılmıştır. Firmadan su alımına dair sözleşme süresi, 01.07.2021 tarihinde bitmiştir. Hamidiye AŞ, bu tarihten sonra bahsi geçen firmadan su satın almamıştır" denildi.

YORUMLAR
500
İstanbul'da 535 kaçak cep telefonu ele geçirildi İstanbul'da 535 kaçak cep telefonu ele geçirildi Son dakika haber: İSTANBUL-JANDARMA'DAN KAÇAK CEP TELEFONU OPERASYONU Son dakika haber: İSTANBUL-JANDARMA'DAN KAÇAK CEP TELEFONU OPERASYONU
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Şile'de mevzuata aykırı faaliyet gösterdiği tespit edilen su dolum tesisi mühürlendi - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement