Son Dakika Haberleri: Silifke'de Kendiliğinden Yetişen Sumak Ek Gelir Sağlıyor

Silifke'de Kendiliğinden Yetişen Sumak Ek Gelir Sağlıyor

13 ay önce

Mersin'in Silifke ilçesinde dağlık kesimlerde kendiliğinden yetişen sumak, köylü vatandaşlara ek gelir sağlıyor.

Silifke'de Kendiliğinden Yetişen Sumak Ek Gelir Sağlıyor, System.String[]

Mersin'in Silifke ilçesinde dağlık kesimlerde kendiliğinden yetişen sumak, köylü vatandaşlara ek gelir sağlıyor.

Özellikle köylü kadınlar tarafından tohumları binbir zahmetle toplanıp taş dibekte dövülerek elde edilen sumak, kilosu 30 liradan satılıyor.


Silifke Kaymakamı Şevket Cinbir de Senir Mahallesi'ne yaptığı ziyarette taş dibekte sumak döven köylü kadınlarla bir süre sohbet etti.

Sumağın yapılışı hakkında bilgi alan Cinbir, burada yaptığı konuşmada, el emeğiyle yapılan sumağın en zor aşamasının taş dibekte dövülmesi olduğunu söyledi.


Köylü kadınların yaptıkları işlerde ne kadar maharetli olduklarını sumak dövme işleminde de gösterdiklerini ifade eden Cinbir, "Özellikle baharat olarak çok sıkça kullanılan sumak, önce taş dibekte dövülüyor. Dövme işlemi tamamlandıktan sonra elekte elenip, hazır hale getiriliyor. Salata, çorba gibi yiyeceklerde sıkça kullanılan sumak, boğaz ve diş eti hastalıklarında, ağızdaki yaraların tedavisinde kullanılıyor." dedi.

Kadınlar da sumağın hazırlanmasının büyük zahmetle olduğunu belirtti.

Haber Yayın Tarihi: 29.08.2018 10:39 Kaynak: AASerdar Ortaç, boşandıktan 17 gün sonra Chloe Loughnan ile evlendiğine pişman olduğunu söyledi
Kız çocuklarını istismar eden zanlının üzerinden çıkanlar şoke etti Suriyelilerin kılıç, pala, bıçaklı kavgası kameraya yansıdı: 1 ölü, 7 yaralı