Şimşek'ten İtiraf - Son Dakika

Şimşek'ten İtiraf

27.11.2012 07:45
Şimşek'ten İtiraf, System.String[]

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, özelleştirme konusunda açıklamalarda bulundu

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2012 özelleştirme hedefini ortaya koyarken 12,8 milyar dolarlık ihalesi tamamlanmış, devir noktasında bulunan özelleştirme uygulaması bulunduğunu dile getirerek, "Biz de kendi kendimize dedik ki (bunun yarısı dahi gerçekleşse bu hedefi tuttururuz) yanılmışız" dedi.

Bakan Şimşek, bu sene Halk Bankası'nın halka arzıyla 7 milyarlık özelleştirme geliri elde edilmiş noktasına gelineceğini de vurguladı.

Özelleştirme konusunda rekabeti, inovasyonu, tüketici refahını düşündüklerini vurgulayan Şimşek, şöyle konuştu:

"TEDAŞ konusunda çok eleştirildi. 2006 yılında hükümet olarak biz TEDAŞ'ın borçlarını sıfırladık. 2006-2012 döneminde TEDAŞ 10 milyar lira borç biriktirdi. Nasıl biriktirdi Kayıp-kaçaktan bahsetmiyorum, sattığı elektriğin parasını toplayamıyor. 10 milyar liranın yükünü de yine vatandaşlarımız çekiyor. TEDAŞ parayı toplayamayınca EÜAŞ'a borcunu ödemiyor, EÜAŞ parayı alamadığı için BOTAŞ'a olan borcunu ödemiyor. BOTAŞ parayı alamadığı için ödememezlik yapamıyor. Niye Çünkü Ruslara ödeyecek, İranlılara ödeyecek. Ne yapıyor, ödüyor. Ama bu arada vergi mükellefiyetini yerine getiriyor. Aslında hepimizin ciddi bir şekilde oturup bu hususu tartışmamız lazım. TEDAŞ ciddi bir şekilde o parayı toplayabilirse nakit akışında problem olmayacak, vatandaşa yük gelmeyecek. Size örnek vereyim Orta Anadolu'da bir şebeke. Özelleştirmeden önce örneğin tarımsal sulamada ödeme yüzde 15 bile değildi. Yani 100 liralık elektrik satıyorsak 15'i dahi tahsil edilemiyordu. Özelleştirmeden sonra 100 liralık elektrik satılıyorsa 90'ı tahsil ediliyor."

Elektrik dağıtımında Akdeniz Bölgesi'nin düşük fiyattan satılmadığını da belirten Şimşek, Gigavatsaat (GWh) özelleştirilen dağıtım bölgelerinin ortalama fiyatının 103,5 dolar, Akdeniz'in 546 milyon dolarlık ihale bedeli ile GWh başına ortalama fiyatın 109 dolar olduğunu kaydetti.

VERGİLER YÜKSEK DEĞİL

Türkiye'nin topladığı bütün vergilerin milli gelirin yüzde 26'sı olduğunu belirten Şimşek, OECD ülkelerinde ise bu oranın yüzde 34'ü bulduğunu ifade etti.

Türkiye'de vergi yükünün yüksek olmadığını, fakat doğrudan ve dolaylı vergiler arasında bir dengesizlik bulunduğunu vurgulayan Şimşek, ülkede gelir vergisi ve kurumlar vergisinin Gayrisafi Yurtiçi Hasıla'ya (GSYH) oranının yüzde 6 civarında bulunduğunu söyledi.

İktidara geldiklerinde kayıtdışılığın azalması için kurumlar vergisi oranını aşağı çektiklerini belirten Şimşek, "Dolayısıyla kimse burada (vergileryüksek olduğu için kayıtdışılık var) argümanı yapamaz" dedi.

Kurumlar vergisinin artmadığı yönündeki söylemlerin yanlış olduğuna değinen Şimşek, 10 yıl önce 6 milyar lira düzeyinde olan kurumlar vergisinin, bu sene 28,5 milyar liraya çıkmış olacağını bildirdi.

Şimşek, 2000 yılında kurumlar vergisinin GSYH'ye oranının yüzde 1,6 düzeyinde bulunduğunu, bu sene ise yüzde 2 olduğunu dile getirerek, bir miktar da olsa GSYH'ye oranı açısından kurumlar vergisinde artış yaşandığını dile getirdi.

Şimşek'ten İtiraf

- Kaynak: Milliyet.com.tr

Son Dakika Finans Şimşek'ten İtiraf - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Sisal Şans, 'Numaralar fısıldandı' iddiasını rapor ile yalanladı İtalyan motosiklet yarışçısı Rossi, sevgilisinin doğum günü partisinde koronavirüs kaptı Giydiği çorap nedeniyle eleştirildikten sonra reklam teklifi bekleyen Seda Sayan'ın başına talih kuşu kondu Hırsızlık yaptığı evden çıkarken yakalanan çocuk: Su içmek için eve girdim Arsenal'li Mesut Özil'in adı ABD ekibi DC United ile anılıyor Son Dakika: Azerbaycan ordusu 21 köy ve 1 kasabayı işgalden kurtardı ABD, Karabağ savaşına dahil oldu! Azerbaycan ve Ermenistan Dışişleri Bakanları Washington'a gidiyor Ünlü YouTuber canlı yayında bir kadını darbetti! Sosyal medya ayağa kalktı