Sineksiz Günler İçin 150 Milyon Metrekare Alan İlaçlandı - Son Dakika

Sineksiz Günler İçin 150 Milyon Metrekare Alan İlaçlandı

12.01.2012 15:12
Sineksiz Günler İçin 150 Milyon Metrekare Alan İlaçlandı, System.String[]

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 'vektör' diye adlandırılan sinek, sivrisinek, haşere gibi canlılarla mücadele için 12 ay boyunca yürütülen çalışmalarda 2011 yılında 150 milyon metrekare alanda ilaçlama yaptı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 'vektör' diye adlandırılan sinek, sivrisinek, haşere gibi canlılarla mücadele için 12 ay boyunca yürütülen çalışmalarda 2011 yılında 150 milyon metrekare alanda ilaçlama yaptı. Yaz ve kış ayları olmak üzere iki periyotta sürdürülen çalışmalarda uygulanan yöntemler doğaya dost özellikler taşıyor.

Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Veteriner Şube Müdürlüğü halk sağlığını koruyucu çalışmalarına devam ediyor. Vektör özelliği taşıyan canlıların doğaya hiçbir zarar verilmeden üremesinin kontrol edildiği çalışmalar titizlikle yürütülüyor. 52 uygulayıcı personel, 6 kontrolör ve 26 araç ile yürütülen vektör mücadelesi yazın 7 ay, kışın 5 ay olarak gerçekleştiriliyor.

"225 BİN YERALTI NOKTASI İLAÇLANDI"

Büyükşehir'e bağlı 12 belediye alanında Ocak ile Aralık ayları arasında olmak üzere toplam 5 ay için kış mücadelesi gerçekleştiriliyor. Kış aylarında devam eden bilimsel uygulamalarda yer altı sistemleri, logarlar, fosseptikler, Telekom, İSU kanalları gibi birçok alanda çalışmalar yürütülüyor. Kış aylarında genellikle havanın soğuk olması nedeni ile kapalı alanlara saklanan vektörlere müdahale yapılıyor. Bu kapsamda 2011 yılı kış aylarını kapsayan 5 ay boyunca 225 bin noktada ilaçlama çalışmaları gerçekleştirildi.

"7 AY BOYUNCA YAZ MÜCADELESİ"

Yaz uygulamaları ise 7 ay boyunca sürdürülüyor. Yaz mücadelesi akıntılı ve durgun dereler, arıtma tesisleri, bataklıklar, göller, mezbahalar, ahır ve gübrelikler gibi vektörlerin yoğun bulundukları yerlerde veriliyor. Bu kapsamda yaklaşık 150 milyon metre kare alanda vektör ilaçlaması gerçekleştirildi. Ayrıca 127 bin ahır ve gübrelikte karasinek ilaçlaması, aylık 3 bin adet fosseptik de sivrisinek ergin-larva uygulaması yapıldı. Ayrıca 12 ay boyunca 5 milyon metrekare alanda kalıcı uygulama ilaçlaması yapıldı.

"BİYOLOJİK İLAÇLAMA"

Vektör mücadelesinde kullanılan ilaçlar, içme suyu havzalarında dahi kullanılabilen (WHO) Dünya Sağlık Örgütü tarafından onaylanmış ürünlerden oluşuyor. Yapılan biyolojik özellikli ilaçlamalar ile toprak ve suyun korunması ve kalitesinin devamlılığı sağlanılıyor. Vektör özelliği olan sivrisinek ve karasineklerin larvalarına karşı yerinde yapılan uygulama ile hem toprağımız hem de soluduğumuz hava korunmuş oluyor.

Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel Sineksiz Günler İçin 150 Milyon Metrekare Alan İlaçlandı - Son Dakika


Son Dakika

Isparta'daki yangına Dağ Komando Okulu Komutanlığı müdahale edecek 00:55 Isparta'daki yangına Dağ Komando Okulu Komutanlığı müdahale edecek Oyuncu Alperen Duymaz kendisine yazılan 23:50 Oyuncu Alperen Duymaz kendisine yazılan "vatan haini" yorumuna sessiz kalamadı 15 Temmuz'da gözünü kaybeden gazi Fatih Orhan 3 kişinin bıçaklı saldırısında can verdi 22:53 15 Temmuz'da gözünü kaybeden gazi Fatih Orhan 3 kişinin bıçaklı saldırısında can verdi
Son Dakika: Bakan Soylu'dan 21:38 Son Dakika: Bakan Soylu'dan "bomba ile yangın çıkarıldı" iddiasına yanıt: Tamamen provokasyon Tanju Özcan gündemden düşmüyor! 20:37 Tanju Özcan gündemden düşmüyor! "Cumhurbaşkanı gibi mi yapayım" diyerek AK Partili meclis üyelerine çay fırlattı İzleyen dondu kaldı! Güzel sporcu Pamela, tarihin en kötü atlayışlarından birini yaptı 18:44 İzleyen dondu kaldı! Güzel sporcu Pamela, tarihin en kötü atlayışlarından birini yaptı
Çekimler sırasında fenalaşan ünlü oyuncu Hülya Duyar'ın beyninde büyük bir tümör tespit edildi 18:11 Çekimler sırasında fenalaşan ünlü oyuncu Hülya Duyar'ın beyninde büyük bir tümör tespit edildi THK'nın eski yöneticisinden ezber bozan çıkış: Kiralık uçaklarla yangınlar söndürülemez çünkü para kazanıyorlar 15:37 THK'nın eski yöneticisinden ezber bozan çıkış: Kiralık uçaklarla yangınlar söndürülemez çünkü para kazanıyorlar
Advertisement