Sinemanın "Fantastik"leri Geliyor - Son Dakika

Sinemanın "Fantastik"leri Geliyor

30.11.2011 09:54
Sinemanın

İzmir Büyükşehir'in sinema şöleni sürüyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Sinematek gösterimleri, sinema tarihine damgasını vuran "Fantastik filmler" kuşağı ile devam ediyor. Gösterilecek filmler arasında ünlü "Oz Büyücüsü" ile "Güzel ve Çirkin" de var.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2 yıldan bu yana sürdürdüğü ve artık gelenekselleşen "Yeniden Sinematek" etkinliklerine "Fantastik filmler" ile devam ediyor. Ekim-Kasım ayında "Komedi filmleri" ile buluşan İzmirliler, Aralık ayında sinema tarihine damga vuran kült fantastik filmleri izleme şansı bulacak. Kültürpark alanı içindeki İzmir Sanat'ta gösterilecek filmler ücretsiz olacak. Gösterimler, her ay farklı bir tema ile halkın karşısına çıkmaya devam edecek. Tüm filmlerin başlama saati 20.00.

İlk olarak 2 Aralık Cuma akşamı 1939 yılı ABD yapımı fantastik müzikal "Oz Büyücüsü" gösterilecek. "En iyi film" ve "En iyi özgün şarkı" dalları da dahil Oscar Ödülü sahibi olan "Oz Büyücüsü", ABD Kongre Kütüphanesi tarafından "tarihte en çok izlenen film" olarak belirlendi. Judy Garland'ın unutulmaz "Dorothy" karakterini canlandırdığı filmde, "kalpsiz teneke adam", "beyinsiz korkuluk" ve "korkak aslan" karakterleri, Oz Büyücüsü'ne ulaşmak için "Zümrüt Şehri"ne giden Dorothy'in yol arkadaşları olarak karşımıza çıkıyor.

9 Aralık Cuma akşamı "Güzel ve Çirkin" filmi İzmirlilerle buluşacak. 1946 Fransa yapımı olan ve Jean Cocteau tarafından yazılıp yönetilen filmde, başrolleri Jean Marais ve Josette Day paylaşıyor. Marais'in üç farklı rolde oynadığı "Güzel ve Çirkin", oyuncuların performansı, şiirsel anlatım tarzı, makyaj, kostüm ve özel efektlerin başarılı kullanımı ile büyük ses getirmişti. İlk gösterimi 1946 yılında Cannes Film Festivali'nde yapılan film, "Louis Delluc" ödülünü kazanmıştı.

16 Aralık Cuma akşamı ise "Yedinci Mühür" isimli İsveç filmi ekrana yansıyacak. Ingmar Bergman tarafından çekilen 1957 yapımı film, kıyamet tehdidi altında yaşamın anlamını çözmeye çalışan yalnız bir adamın çarpıcı hikayesini anlatıyor. Ortaçağ'da Haçlı Seferleri'nden evine dönen bir şövalyenin veba hastalığının tahribatlarını görmesi ve sonrasında içine girdiği sorgulamaları konu alan filmde, şövalye ölüme meydan okuyarak onu bir satranç oyununa davet ediyor. Oyunun sonunca kaybetmesi durumunda ise canını vermeyi kabul ediyor. "Yedinci Mühür", inanç sistemlerinin erozyona uğradığı, nükleer bir kıyametin gündelik tehdit olduğu 1950'lerin dünyasında insanlığın hangi değerlere sarılması gerektiğini sorguluyor. Film, bu özelliğiyle yeni bir tür varoluşçu sinemanın da ikonu sayılıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin film gösterimleri, "Bir Noel Şarkısı" ile sona eriyor. Charles Dickens'ın "A Christmas Carol" kitabından uyarlanan 1951 İngiltere yapımı film, klasik hikayenin en iyi uyarlamalarından birisi kabul ediliyor. Film, inatçı, huysuz ve cimri bir adam olan "Ebenezer Scrooge"ın, bir Noel gecesi üç hayaletle karşılaşmasını ve bir yolculuğa çıkmasını anlatıyor. Scrooge, hayaletler sayesinde eskiden nasıl bir insan olduğunu, bugün nasıl biri olduğunu ve değişmezse gelecekte nasıl birisi haline geleceğini görmeye başlıyor.

Komedi filmleri çok beğenilmişti

Geçtiğimiz ay İzmirlilerle buluşan "Komedi filmleri" kuşağında, Charlie Chaplin'in "Şehir Işıkları", Jean Renoir'in "Oyunun Kuralı", Billy Wilder'ın "Bazıları Sıcak Sever"i ve Frank Copra'nın "Bir Gecede Oldu" filmleri sinemaseverlerin karşısına çıkmıştı.

Sinematek etkinlikleri ile 1960'ların sonunda yaşanan ve filmlerin sanat, eğitim ve genellikle kültür amaçları gözetilerek halka sunulması olarak tanımlanan Sinematek ruhunun yeniden yaratılması amaçlanıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 2009 yazında ilki düzenlenen etkinlikte, birbirinden ünlü yönetmenlerin çok ses getiren filmleri izleyicinin karşısına çıkmıştı. Gösterimler öncesinde, filme ilişkin bir sunum da yapılıyor.

Sinemanın Fantastik leri Geliyor

- Kaynak: Bültenler

Son Dakika Kültür Sanat Sinemanın 'Fantastik'leri Geliyor - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Son Dakika! Sağlık Bakanı Koca, İstanbul'daki koronavirüs toplantısına çağrılmayan İmamoğlu'yla görüşecek Son Dakika! Sağlık Bakanı Koca: Salgın tüm Türkiye'de yeniden tırmanışa geçmiş durumda Ermeni komutan cepheden kaçan askerlerini ikna etmeye çalıştı: Görevinize devam edin Kemar Roofe, orta sahadan attığı golle Avrupa Ligi'ne damga vurdu Maltepe'de film senaryolarını aratmayan karantinadan kaçış planı! Kendilerini hakim ve savcı olarak tanıtmışlar Emekli milletvekili ve cumhurbaşkanlarına zam! İşte önümüzdeki yıl alacakları maaşlar Kocasını başka bir kadının evinde yakalayan eş, mahalleyi ayağa kaldırdı İki kardeşin ürettiği kilitli pizza kutusuna salgında yoğun ilgi: 70 il ve 5 ülkeye satıyorlar