Singapur'da Başbakan Yardımcısı Heng Swee Keat, başbakanlığa aday olmayacağını açıkladı - Son Dakika

Singapur'da Başbakan Yardımcısı Heng Swee Keat, başbakanlığa aday olmayacağını açıkladı

08.04.2021 20:57
Singapur'da Başbakan Yardımcısı Heng Swee Keat, başbakanlığa aday olmayacağını açıkladı, System.String[]

Güneydoğu Asya ülkesi Singapur'da başbakan olması beklenen Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Heng Swee Keat, iktidardaki Halkın Eylemi Partisi'nin (PAP) 4'üncü nesil liderlik grubundan ayrıldığını bildirdi.

Güneydoğu Asya ülkesi Singapur'da başbakan olması beklenen Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Heng Swee Keat, iktidardaki Halkın Eylemi Partisi'nin (PAP) 4'üncü nesil liderlik grubundan ayrıldığını bildirdi.

Ülke tarihinin 4'üncü başbakanını belirlemek üzere parti içinde oluşturulan liderlik grubunun, 2018'de "eşitler arasında birinci" seçtiği ve iktidar partisinin gelecekteki lideri ve ülkenin başbakanı olması beklenen Heng, göreve talip olmayacağını duyurdu.

Heng, yaptığı açıklamada, "Bu yıl 60 yaşına giriyorum. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) krizi sona erdiğinde 60'lı yaşlarımın ortasına gelmiş olacağım. Daha önceki başbakanlarımızın göreve geldikleri yaşları göz önüne aldığımda, başbakan olarak daha kısa bir hizmet sürem olacağını görüyorum." ifadesine yer verdi.

Singapur'un ülkeyi yalnızca Kovid-19 sonrasına değil ulus inşasının yeni aşamasına taşıyacak bir lidere ihtiyacı olduğunu vurgulayan Heng, "Uzun mülahazalar ve ailemle yaptığım değerlendirmelerin ardından daha uzun hizmet edebilecek daha genç bir liderin önünü açmak amacıyla 4. nesil liderlik grubunun başkanlığından ayrılmaya kara verdim." ifadelerini kullandı.

Heng, kararını PAP lideri Başkan Lee Hsien Loong'a bir mektupla bildirirken, Lee, kararı anlayışla karşıladığını kaydetti.

Kabinede, Başbakan Yardımcılığı ve bakanlıklar arası ekonomik koordinasyon görevini sürdürecek Heng'in ilk kabine revizyonunda Maliye Bakanlığı görevini devredeceği bildirildi.

Bağımsızlıktan sonra 3 başbakan görev yaptı

Singapur'un 1965'te İngiltere'den bağımsızlığını kazanmasından bu yana ülkede 3 başbakan görev yaptı.

Ülkenin kurucusu, şimdiki Başbakan Lee Hsien Loong'un babası Lee Kuan Yew, 1965-1990 döneminde halefi Goh Chok Tong ise 1990-2004'te başbakanlık koltuğunda otururken, oğul Lee 2004'ten bu yana görevi yürütüyor.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Singapur'da Başbakan Yardımcısı Heng Swee Keat, başbakanlığa aday olmayacağını açıkladı - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Ronald Koeman: Bütün dünyada bu maçı izleyenler penaltı olduğunu gördü Ronald Koeman: Bütün dünyada bu maçı izleyenler penaltı olduğunu gördü Meteoroloji gün verdi! Şemsiyeleri hazırlayın, kuvvetli yağış geliyor Meteoroloji gün verdi! Şemsiyeleri hazırlayın, kuvvetli yağış geliyor Yoğun bakım hemşiresinden koronavirüs hastalarına insan dokunuşu Yoğun bakım hemşiresinden koronavirüs hastalarına insan dokunuşu Koronavirüs aşısı yaptıran Bensu Soral, öncelikli oluşunu hastalığıyla açıkladı Koronavirüs aşısı yaptıran Bensu Soral, öncelikli oluşunu hastalığıyla açıkladı İstanbul'da gözü dönmüş sapık, genç kadının boğazına bıçak dayayıp taciz etti İstanbul'da gözü dönmüş sapık, genç kadının boğazına bıçak dayayıp taciz etti Seycan hemşirenin otomobiliyle 30 metreden bahçeye uçtuğu anların görüntüleri ortaya çıktı Seycan hemşirenin otomobiliyle 30 metreden bahçeye uçtuğu anların görüntüleri ortaya çıktı Sapık öğretmen, kocası evdeyken 16 yaşındaki öğrencisiyle defalarca ilişkiye girdi Sapık öğretmen, kocası evdeyken 16 yaşındaki öğrencisiyle defalarca ilişkiye girdi Ev inşaatı için yapılan kazıdan içi altın ve gümüş dolu çömlek çıktı Ev inşaatı için yapılan kazıdan içi altın ve gümüş dolu çömlek çıktı