Sınır Ötesine Hava Harekatına Dört Yıldızlı Komuta - Son Dakika

Sınır Ötesine Hava Harekatına Dört Yıldızlı Komuta

12.06.2018 13:16

Türk Silahlı Kuvvetlerince gece yarısı Irak kuzeyindeki hedeflere yönelik düzenlenen hava harekatında 12 hedef imha edildi.

SARP ÖZER - Türk Silahlı Kuvvetlerince gece yarısı Irak kuzeyindeki hedeflere yönelik düzenlenen hava harekatında 12 hedef imha edildi. Kandil başta olmak üzere Hakurk, Avaşin-Basyan'a yönelik hava harekatları, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar tarafından harekat merkezinden sevk ve idare edildi. Akar, "Ülkemize yönelik her türlü tehdit ve tehlikeye karşı faaliyetlerimizi sürdüreceğiz. Bundan dönüş yok. Bu sefer, bu dönemde biz azimle, kararlılıkla tüm terör örgütlerinin, tüm teröristlerin üzerine gitmek suretiyle bunların sonunu getirmek için kararlıyız" dedi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar, beraberinde Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Güler, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Adnan Özbal ile dün akşam saatlerinde Muharip Hava Kuvveti Komutanlığına gitti.

Hava Kuvvetleri Komutanlığının kullanmaya başlayacağı yeni üniformalardan giyen Orgeneral Akar, Birleştirilmiş Hava Harekat Merkezi'ne geçerek brifing aldı. Yapılan çalışmaları denetleyen Akar, daha sonra gece yarısı Irak kuzeyindeki hedeflere yönelik düzenlenen hava harekatının bir bölümünü sevk ve idare etti. Kandil başta olmak üzere Hakurk, Avaşin-Basyan'a yönelik hava harekatlarında teröristler tarafından kullanılan sığınak, barınak, silah mevzisi ve mühimmat deposu 12 hedef imha edildi. Böylelikle iki gün içinde söz konusu bölgede 26 hedef savaş uçakları tarafından vurulmuş oldu.

Orgeneral Akar, buradaki konuşmasına terörle mücadele ve teröristlerin etkisiz hale getirilmesinde önemli faaliyetlerinden dolayı personeli tebrik ederek başladı. Türkiye'nin çevresinde belirsizliklerin, istikrarsızlıkların, sıkıntıların olduğunu belirten Orgeneral Akar, "Bunlara karşı yapmamız gerekeni yapıyor, almamız gereken tedbirleri alıyoruz" diye koruştu. Türkiye'nin haklı menfaatleri konusunda tüm alanlarda aralıksız olarak çalışıldığını, gerekli tedbirlerin alındığını dile getiren Orgeneral Akar, "15 Temmuz hain darbe girişi nedeniyle bazı sıkıntılarımız oldu, personel sayısı konusunda bir takım sıkıntılar yaşadık fakat içimizden bu hainler temizlendikçe etkinliğimizin daha da arttı, Türk Silahlı Kuvvetleri olarak daha da güçlendik" ifadesini kullandı

Türk Silahlı Kuvvetlerinin vatanın birliği, bütünlüğü, güvenliği milletin egemenlik ve bağımsızlığı için elinden gelen tüm gayreti gösterdiğini ve bunu göstermeye devam edeceğini vurgulayan Orgeneral Akar, "Bunun için gece-gündüz, dağ-bayır demeden herkes kendisine düşen görevi büyük bir heyecan, başarıyla en iyi şekilde yerine getiriyor" dedi.

"Üniforma giyen hainlere gerekli cevabı verdik"

"TSK anayasa çerçevesinde, yasalar doğrultusunda kendisine verilen görevleri büyük bir fedakarlık, kahramanlıkla bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da aynı azim ve kararlılıkla yerine getirmeye devam edecektir" diyen Orgeneral Akar, TSK'nın öncelikli görevi olan teröristle mücadele harekatının kararlılıkla sürdüğünü söyledi.

Son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar terörle mücadelenin aralıksız olarak sürdürüleceğini vurgulayan Orgeneral Akar şunları söyledi:

"TSK buna göre planlarını yaptı, uygulamalarının icrasını yapmakta. Sınır ötesinde de terör örgütleriyle mücadelemizi sürdürüyoruz. Başka FETÖ olmak üzere, PKK/PYD/ YPG ve DEAŞ dahil tüm terör örgütleriyle, bunun dışında ülkemize yönelik her türlü tehdit ve tehlikeye karşı faaliyetlerimizi sürdüreceğiz. Bundan dönüş yok. Bu sefer, bu dönemde biz azimle, kararlılıkla tüm terör örgütlerinin, tüm teröristlerin üzerine gitmek suretiyle bunların sonunu getirmek için kararlıyız. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Türk Silahlı Kuvvetleri bu konuda kararını vermiş durumda ve inşallah bunu bir şekilde bitireceğiz. 25 Temmuz 2015'te başlayan terörle mücadelenin yeni safhası büyük bir yoğunlukla başladı. Havada karada bu operasyonlar sürdürüldü, devam etti, İkiyaka Dağları dahil bir sürü temizlik yapıldı. Bunun akabinde 15 Temmuz hain darbe girişimiyle karşılaştık. Burada TSK'nın vatanını, milletini seven evlatları ve tüm milletimiz karşı koymak suretiyle bunun üstesinden geldik. Üniforma giyen hainlere gerekli cevabı verdik ve şu anda da yargı gerekli cevabı vermeye devam ediyor."

Suriye'nin kuzeyindeki terör hedeflerine yönelik yapılan Fırat Kalkanı Harekatı'nın FETÖ'nün hain darbe girişiminden bir ay sonra başladığına dikkati çeken Orgeneral Akar, "Bir takım zorluklara, sıkıntılara rağmen hatta bazılarının 'Bu ordu artık harekat yapamaz' demelerine rağmen büyük bir başarıyla, kararlılıkla gerçekleştirdik ve Fırat Kalkanı Harekatı özellikle 15 Temmuz sonrası olmasıyla önem arz etmekte" ifadesini kullandı. Fırat Kalkanı Harekatı sonrasında Afrin'deki terör hedeflerine yönelik Zeytin Dalı Harekatı'nın başladığını anımsatan Akar, şu anda harekatın son safhası olarak adlandırılan istikrar safhasının devam ettiğini aktardı.

"Hiçbir sivile zarar vermeden bu faaliyetleri yürüttük"

Afrin'de çok sayıda el yapımı patlayıcı ve mayınların bulunduğunu, oradaki Mehmetçiğin bunların bertarafı için fedakarca çalıştığını belirten Akar, "Zeytiin Dalı Harekatının birçok özelliği var. Bunların en başında biz sadece kendi halkımızın, milletimizin güvenliğini değil, hudutlarımızın güvenliğini sağlarken aynı zamanda Afrin'de yaşayan masum Suriyeli kardeşlerimizin de teröristlerden çektikleri cefaya da son verdik, onları da rahat ve huzur içinde yaşamaları için gerekli ortamı sağladık" dedi.

Harekatların meşru müdafaa kapsamında uluslararası hukuka uygun olarak gerçekleştirildiğini vurgulayan Orgeneral Akar, "Bu konularda zaman zaman bazı yanlış yorumlar yapılmakla birlikte bunlar BMGK kararları dahil uluslararası ve ulusal hukuka uygun, meşru biçimde yaptık" diye konuştu.

Suriye'nin kuzeyindeki terör hedeflerine yönelik harekatın sadece uluslararası hukuka değil kendi kültür ve manevi değerlere de uygun gerçekleştirildiğini dile getiren Akar, "Hiçbir sivile zarar vermeden bu faaliyetleri yürüttük. Hava Kuvvetlerini o kadar hassas kullandık ki başka ülkelerce diğer kentlere yapılan harekatlarla Afrin harekatındaki fotoğrafları yan yana koyduğunuzda ne kadar hassas çalıştığımız, ne kadar hassas bir uygulama içinde olduğumuz, ne kadar dikkatli olduğumu, çevreye, masum insanların hayatına ne kadar duyarlı olduğumuzu açık ve seçik şekilde görmek mümkün" açıklamasında bulundu.

Orgeneral Akar, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Afrin'deki insani yardım faaliyetlerine de büyük destek verdiğini belirterek, diğer yardım kuruluşlarının yardımlarının yanı sıra Mehmetçiğin günde 15 bin ekmeği bölge halkına dağıttını söyledi.

"Asil milletimizin hakkını korumak için azimliyiz"

İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi faaliyeti kapsamında 12 gözlem noktasının Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından kurulduğunu dile getiren Orgeneral Akar, "Bu gözlem noktalarını kullanarak ateşkesin sağlanması, idame edilmesi, oradaki insanların güvenliğine, insani yardım faaliyetlerinin aksaksız yürümesine yönelik gayretlerimizi sürdürüyoruz. Bu arada rejim tarafından zaman zaman karadan ve havadan tehdit şekilinde bölgeye ateş edilmesi, buradaki sivil insanların zarar görmesi oradaki hayatı oldukça zorlaştırıyor. Çünkü bu insani yardım faaliyetlerini aksatıyor çünkü bu radikalleşmeyi zorluyor aynı zamanda burada yaşayan 3,5 - 4 milyon insani bir şekilde buraları terk edip, terk ettiği zamanda gidecekleri tek yer var Türkiye, Türkiye'ye doğru gitmelerine sebebiyet verebiliyor." ifadelerini kullandı.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin, Ege ve Akdeniz'de de faaliyetlerinin olduğunu dile getiren Akar, "Bu faaliyetleri uluslararası hukuka uygun olarak devam ettiriyoruz. Yaptığımız çalışmalarda iyi komşuluk ilişkilerine, barışa, huzura, karşılıklı güven geliştirici konularda elimizden gelen katkıyı sağlamaya çalışıyoruz. Ancak bununla birlikte Türkiye Cumhuriyeti'nin, asil milletimizin hak ve menfaatleri neyse bunları korumak ve kollamak konusunda azim ve kararlı olduğumuzu tekrarlıyoruz" dedi.

Akar, Türk Silahlı Kuvvetlerinin dünya barışına katkı sağlamaya yönelik Afganistan'dan Bosna Hersek'e, Kosova'dan Lübnan'a Somali'ye kadar birçok yerde faaliyetlerine devam ettiklerini ifade ederek, Türk Silahlı Kuvvetlerinin seçkin, saygın yerini ileri götürmek için çalıştıklarını belirtti. Akar, tüm personelin "Sancağı bizden sonrakine teslim etmeden ölmek bize haram" anlayışıyla fedakarca çalıştığını da vurguladı.

Sınır Ötesine Hava Harekatına Dört Yıldızlı Komuta
Sınır Ötesine Hava Harekatına Dört Yıldızlı Komuta
Sınır Ötesine Hava Harekatına Dört Yıldızlı Komuta
Sınır Ötesine Hava Harekatına Dört Yıldızlı Komuta

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Sınır Ötesine Hava Harekatına Dört Yıldızlı Komuta - Son Dakika


Son Dakika

Balotelli'nin Sergen Yalçın'a yaptığı hakaret dünya basınında yer aldı 13:39 Balotelli'nin Sergen Yalçın'a yaptığı hakaret dünya basınında yer aldı Eşini bıçaklayarak öldüren adam, 2 çocuğunu da alıp kaçtı 13:09 Eşini bıçaklayarak öldüren adam, 2 çocuğunu da alıp kaçtı Nicole Richie'nin talihsiz olayı! Doğum günü pastasındaki mumları üflerken saçları tutuştu 13:04 Nicole Richie'nin talihsiz olayı! Doğum günü pastasındaki mumları üflerken saçları tutuştu
New York'un göbeğinde sergileniyor! Göbeklitepe dikilitaşını ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, çektirdiği kareyi paylaştı 12:34 New York'un göbeğinde sergileniyor! Göbeklitepe dikilitaşını ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, çektirdiği kareyi paylaştı Kıskançlık krizine girdi, meyve bıçağıyla sevgilisini bıçakladı! Erkek arkadaşı ''Ona ihtiyacım var'' deyip şikayet etmedi 12:13 Kıskançlık krizine girdi, meyve bıçağıyla sevgilisini bıçakladı! Erkek arkadaşı ''Ona ihtiyacım var'' deyip şikayet etmedi Son dakika: Meteoroloji, İstanbul için uyarı verdi! Sağanak yağışın etkisiyle sıcaklık 17 dereceye kadar inecek 12:05 Son dakika: Meteoroloji, İstanbul için uyarı verdi! Sağanak yağışın etkisiyle sıcaklık 17 dereceye kadar inecek
Ümitcan Uygun ile kaldığı evde ölü bulunan Esra Hankulu olayında yeni gelişme yaşandı 11:58 Ümitcan Uygun ile kaldığı evde ölü bulunan Esra Hankulu olayında yeni gelişme yaşandı Hamile eşini başından vurarak öldürdü! Kucağında taşıyıp yardım isteyerek intihar süsü vermek istemiş 11:36 Hamile eşini başından vurarak öldürdü! Kucağında taşıyıp yardım isteyerek intihar süsü vermek istemiş
Advertisement