Sırbistan'da 45. Belgrad Uluslararası Film Festivali Başladı - Son Dakika

Sırbistan'da 45. Belgrad Uluslararası Film Festivali Başladı

24.02.2017 23:41
Sırbistan'da 45. Belgrad Uluslararası Film Festivali Başladı, System.String[]

Sırbistan'da bu yıl 45'incisi düzenlenen Uluslararası Film Festivali (FEST), Sırp yönetmen Emir Kusturica'nın "Samanyolu" filmiyle başladı.

Sırbistan'da bu yıl 45'incisi düzenlenen Uluslararası Film Festivali (FEST), Sırp yönetmen Emir Kusturica'nın "Samanyolu" filmiyle başladı.

Başkent Belgrad'daki Sava Center'da gösterilen filme, Belgradlı sinemaseverler yoğun ilgi gösterdi.

Yönetmen Kusturica, filmin basın toplantısında yaptığı açıklamada, film çekiminde yaşananlardan bahsederek " Monica Belluci, filmde çamura bulaştı, uçaktan atladı, samanlığın içinde yuvarlandı, kendini tepeden tırnağa filme adadı. Onunla arkadaş olmak hayatı değerli kılıyor, yalnızca görsel anlamda değil, karakteriyle de değer katıyor." ifadelerini kullandı.

Festivalin 1990'lı yıllarda "sıkıntılardan çıkışı" temsil ettiğini aktaran Kusturica, geçmişte festivale Johnny Depp ve Harvey Keitel gibi isimlerin de konuk olduğunu anımsattı.

Filmin başrolünde yer alan Belluci, hazırlığı üç yıl süren filmin çekim aşamasında 'muhteşem' insanlarla tanıştığın söyleyerek "Festivalin açılışının, bizim filmimizin gösterimiyle yapılacak olması nedeniyle hem çok memnun, hem de gururluyum." diye konuştu.

Belluci, festivalin gelecekte de devam etmesi temennisinde bulunarak çalışmalarını takdir ettiği Kusturica'nın film için teklif sunduğunda kendisini çok mutlu hissettiğini ifade etti.

Kusturica'nın kadın karakterlere karşı tutumuna saygı duyduğunu belirten Belluci, "Emir'in teklifi hayatımın çok farklı bir dönemine denk geldi. Çeşitli zorluklara göğüs germiş bir aşk hikayesini filme konu etmiş olması çok güzel bir şey." dedi.

Belluci, filmin çekimlerinin yorucu geçtiğini anlatarak "Emir'e 'profesör' diye hitap ediyorum. Beraber iş yaptığımız dönemde ondan çok şey öğrendim. Kendisi dört dörtlük bir sanatçı." ifadelerini kullandı.

Belluci, Vucic ile görüştü

Öte yandan, Belluci ve Kusturica, Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vucic'i hükümet binasında ziyaret etti.

Başbakan Vucic, ülkesinin tanıtımını yaptığı için Monica Belluci'ye teşekkür etti.

5 Mart Pazar gününe kadar sürecek festival kapsamında, 95 filmin gösteriminin yapılacağı açıklanırken festivalin Amerikalı yönetmen Martin Scorsese'in Sessizlik filmiyle kapanacağı bildirildi.

Sırbistan'da 45. Belgrad Uluslararası Film Festivali Başladı

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Sırbistan'da 45. Belgrad Uluslararası Film Festivali Başladı - Son Dakika


Son Dakika

Bakan Soylu'dan HDP'li vekillere: Bir tek cümle söyleyeceksiniz, 'Bu PKK'nın Allah belasını versin' diyeceksiniz MasterChef Türkiye'de haftanın ilk eleme adayı seçildi Kardeşinin paletlerini yaktığı ağabey isyan etti: Evini dükkanını yakacağım, cinayet işleyeceğim Şişli'de ünlü bir otelin camından düşen kadın yaralandı Trump, Biden'ın başkanlığının onaylanması durumunda Beyaz Saray'ı bırakacağını açıkladı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, koronavirüs hastalarını uyardı: Önerilen ilaçlar mutlaka kullanılmalı Ünlü oyuncu Mirtha Legrand: Maradona ve Wanda Nara otelde sabaha kadar cinsel ilişkiye girdiler Ermenistan ordusunun savaş durumundaki içler acısı hali görüntülere yansıdı