Siri'nin açığını bulan 2 genç, bin lira ödül kazandı - Son Dakika

Siri'nin açığını bulan 2 genç, bin lira ödül kazandı

Eskişehir'de, Apple'ın sesli komut sistemi Siri'nin alarm saati kurarken yaptığı hatayı bularak yetkililere haber veren gençler, bin lira ödül kazandı.

Eskişehir'de sosyal medya üzerinde çalışmalar yapan Okan Sarıoğlu (18) ve Gökben Duman (17), Apple'nın sesli komut sistemi olan Siri'nin alarm saati kurarken yaptığı hayatı bularak yetkililerine bildirdi. Apple, hatayı kabul ederek güncelleme ile düzeltirken, Okan ve Gökben'e ödül olarak bin lira gönderdi.

Okan Sarıoğlu ve Gökben Duman, Apple'ın Siri uygulamasını kullanarak akşam saat 19.00'a alarm kurmak istedi. Ancak, Siri uygulaması alarmı saat 19.00 yerine saat 02.00'ye ayarladı. Sarıoğlu ve Duman, yeniden denemek istedikleri sırada gelen bir çağrıya cevap vermelerinin ardından Siri uygulamasının bu kez günün 24 saatinin her dakikasına toplam bin 440 adet alarm oluşturduğunu fark etti. Açığı tespit eden gençler durumu hemen Apple'a bildirdi. Sarıoğlu ve Duman'a, Apple tarafından hatanın güncelleme ile düzeltildiğini ve 1000 lira ile ödüllendirildiklerini belirten bir teşekkür e-postası geldi.

"BAŞKA HATALAR İÇİN DE BAŞVURACAĞIZ"

Gökben Duman, başka hatalar da tespit ettiklerini, emin olduktan sonra bu hatalar için de başvuruda bulunacaklarını belirterek, "Bir hata olduğunu anlayınca Apple ile bir iletişim sürecimiz oldu. Sonrasında bize teşekkür ederek hesabımıza bin lira yatırdılar. Biz de bu parayı paylaştık. Daha sonra hatayı bir sonraki güncellemede düzelttiler. Başka hatalar olduğunu da gördük ama emin değiliz. Emin olduğumuzda onlar için de başvuracağız. Kazandığımız para ile ne yapacağımıza şu anda karar veremedik. Öğrenciyiz zaten, para lazım" diye konuştu.

"ÖDÜLDEN DOLAYI ÇOK MUTLU OLDUK"

Apple'ın gönderdiği ödülden mutlu olduklarını ifade eden Okan Sarıoğlu ise, "Uzun yıllardır sosyal medya ve teknoloji ile ilgileniyorum. Biz zaten Siri'de böyle hataların olduğunu biliyorduk. Bir gün arkadaşımla bir işimiz için alarm kurmamız gerekiyordu. Siri'den akşam 19.00'a alarm hatırlatıcı kurmasını istedik. Siri bizi yanlış anlayıp alarmı gece 02.00'a kurdu. Biz de Siri'den tekrar 19.00'a düzeltmesini istedik. O sırada telefonuma bir çağrı geldi. Çağrıyı açtım, konuştum. Kapattıktan sonra 24 saatin her dakikasına, toplam bin 440 adet alarm kurulmuştu. Aynı şeyi arkadaşımın telefonunda da denedik. Aynı hata ile karşılaştık. Ödülden dolayı çok mutlu olduk." dedi.

Siri'nin açığını bulan 2 genç, bin lira ödül kazandı

Haber Yayın Tarihi: 04.09.2020 10:03 - Kaynak: DHA

Son Dakika Ekonomi Siri'nin açığını bulan 2 genç, bin lira ödül kazandı - Son Dakika Ekonomi

YORUMLAR (1)

Son Dakika

Alkollü yakalanan hakim polislere saldırıp küfretti Eski sevgilisi Murat Dalkılıç ile pişti olan Hande Erçel'den kafa karıştıran çıkış: Bizi çok sık göreceksiniz Acun Ilıcalı'nın canlı yayında zor anları! "Bağış yapacağım" diye yayına bağlanan kadın, yardım istedi İstanbul'da Halk Ekmek'e yüzde 33 zam geldi Üzerine kızgın yağ döken sevgilisine 14 yıl ceza verilince mahkeme salonunda yalvardı: Bırakın onu Tüfekle ev basıp küçük kızın ölümüne sebep olmuştu! Anne, oğluna verilen cezayı duyunca adliyede intihara kalkıştı Üniversite öğrencisinin ev arkadaşı diye yanına aldığı kişi hırsız çıktı 2 gündür aranan 4 çocuk babasının cansız bedeni, fındık bahçesinde bulundu