Şırnak 26 Yıl Sonra Tekrar İlçe Oldu, Cizre İse Yıllardır Beklediği Statüye Kavuştu3 - Son Dakika

Şırnak 26 Yıl Sonra Tekrar İlçe Oldu, Cizre İse Yıllardır Beklediği Statüye Kavuştu3

02.08.2016 14:54
Şırnak 26 Yıl Sonra Tekrar İlçe Oldu, Cizre İse Yıllardır Beklediği Statüye Kavuştu3, System.String[]

Siirt'in bir ilçesiyken 1990 yılında İl yapılan Şırnak tekrar ilçe yapılırken, en büyük ilçesi olan Cizre ise il yapılıyor.

Siirt'in bir ilçesiyken 1990 yılında İl yapılan Şırnak tekrar ilçe yapılırken, en büyük ilçesi olan Cizre ise il yapılıyor. Şırnak Belediye Eş Başkanı Serhat Kadırhan, Şırnak'ın il yapılmasının güvenlikçi politakadan kaynaklandığını belirterek, "Şırnak'ın yüzde 70'ı yıkıldı, haritadan silindi. Şimdi resmi statüsünü de silmek istiyorlar. Şırnak'ın ilçe yapılmasında saray soytarısı olan Vali'nin büyük katkısı var. Bu bir cezalandırmadır" dedi. Cizre Belediye Eş Başkanı Kadir Konur ise, Cizre'nin il yapılmasının tarihiyle, kültürüyle veya medeniyetlerin yaşadığı bir yerleşim yeriyle ilgili bulunmadığını, tamamen güvenlikçi politikadan kaynaklandığını söyledi.

Siirt'in bir ilçesiyken 16 Mayıs 1990 tarihinde 3647 sayılı kanunla Siirt ilinden ayrılarak Türkiye'nin 73. ili olan Şırnak'a Siirt'in Eruh ilçesine bağlı Güçlükonak bucağı, Mardin'in Mardin'in İdil, Cizre, Sİlopi, Hakkari'nin Uluduere ve Beytüşşebap ilçeleri bağlandı. 26 Yıldır İl statüsünde bulunan Şırnak, son 4 ayını ise kentte PKK'lılar tarafından kazılan hendekler ve kurulan barikatlar nedeniyle yaşanan çatışmalarla geçirdi. Halen sokağa çıkma yasağının bulunduğu Şırnak kent merkezindeki ev ve işyerlerinin yüzde 70'nin ise tahrip olduğu belirtildi.

ŞIRNAK YÜZDE 70'I YIKILDI, HARİTADAN SİLİNDİ ŞİMDİ RESMİ STATÜSÜNÜ DE BİLMEK İSTİYORLAR

Şırnak'ın 26 yıl sonra tekrar ilçe yapılmasını eleştiren Belediye Eş Başkanı DBP'li Serhat Kadırhan, Şırnak'ın ilçe yapılmasının güvenlikçi politakadan kaynaklandığını söyledi. Kadırhan şunları söyledi:

"Şırnak il yapılmasıda güvenlikçi politakalardan kaynaklandı. Şimdi ilçe yapılmasında da güvenlikçi politaka uygulandı. Ayrıca Cizre'nin il olması da yine güvenlikçi politakadan kaynaklanıyor. Şu an aynı uygulama Cizre için yapılacak. Ancak bu yapılırken yerel dinamiklerin ve Şırnak'ta yaşayanların ne olacağı düşünülmedi. Bu sadece Saray soytarısı bir Vali var bizim. Bu Vali'nin Erdoğan'a önermesiyle büyük ihtimalle bu olmuştur. Erdoğan'da bir dönem Şırnak için 'Şırnak'a il demek mümkün değildir' demişti. Bence de Rize'ye il demek mümkün değildir. Rize ile Şırnak arasında çok fark yok. Ben Rize'yi de gördüm. Yani böyle düşmanca, hiç bir alt yapısı olmayan, ordaki insanları cezalandırmaya yönelik politikalardır. Ama bunun neticesinde dediğim gibi 65 bin tane düşmanları oldu. Ancak muhtemelen Şırnak ilçe olduktan sonra 20 binlere düşecektir. Çünkü bizim insanlarımızın öngörüsü Şırnak'ın il kalması üzerineydi. Ancak ilçe yapılınca mutlaka göçte olacaktır. Bütün ekonomik yaşamınızı bağlamışsınız bir şeye sonra onu alıp cezalandırmak üzere başka yerde veriyorsunuz. Yerelden hiç bir görüş almıyorsunuz. Yerelin hiç bir hak hukukunu gözetmiyorsunuz. Şırnak'ın bundan sonra ne olacağı belli değil. Tümü ile yıkıldı. Bir şehri haritadan sildiler şimdi resmi statüsünü silmek istiyorlar. Kabul edilemez bir şeydir. Bir cezalandırmadır. Cizre neden il merkezi olacak, oradaki asker ve polis sayısı fazla olduğu içindir. Bu Cizre'ye hiç bir fayda sağlamayacaktır. Sadece asker ve polis sayısı artacaktır. Şırnak il olduğunda aynı durum ile karşı karşıya kalmıştı. Bu durumun aynısını Cizre'de uygulamak için il yapmak istiyorlar. Şırnak'ın yüzde 70'i yıkılmış durumda ve halen yıkım sürüyor. Dolayısıyla haritadan silindi şimdi resmi statüsünü silmek istiyorlar"

ŞIRNAK DİYALİZE BAĞLIYDI, ŞİMDİ ÇIKARDILAR VE ÖLDÜ, ALLAH RAHMET EYLESİN

Şırnak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Geliş, hükümetin girişimini olumsuz karşıladıklarını belirterek, Şırnak'ın ilçe yapılmasının her anlamda Şırnak'ı bitirmek anlamına geldiğini söyledi. TSO Başkanı Osman Geliş, şunları söyledi:

"Hükümetin bu girişimini son derece olumsuz karşılıyoruz. Başka yerlerin il olması Hkümetin ve büyüklerimizin tasarufundadır ama Şırnak'a bunu yapmak Şırnak'ı her anlamda bitirmektir. Şırnak'tan göç edenlerin en fazla yüzde 30'u geri dönecektir. Şırnak şimdiye kadar oradakikamu yatırımları ile ayakta duruyordu. İnsanlar ona göre yatırım yapmış, bayilikler almıştı. Bu konu gündeme geldiğinden beri başta Cumhurbaşkanı, Başbakan ve bakanlarla görüşerek görüşlerimizi bildirdik. Bu kararın Şırnak ve Hakkari'ye büyük zarar vereceğini söyledik. Ama Şırnak ve Hakkari'ye yıllar önce verilen bu hakların alınması konusunda huzursusuz ve yanlış bir karar olarak görüyoruz. Cizre ve Yüksekova il yapılabilir ama diğer iki ilin hakları korunmak kaydıyla. Son aylarda yaşananlarla birlikte Şırnak zaten hasta ve diyaliz makinasına bağlı yaşıyordu bu karar ile oradan çıkardılar ve öldü, Allah rahmet eylesin diyoruz."

YERİNDE BİR KARAR

Şırnak Baro Başkanı Nuşirevan Elçi ise, Cizre'nin il yapılmasının geç kalınmış bir karar olduğuna değinerek, "Cizre'nin il yapılması geç kalınmış birar karardır ve olumludur. Şırnak ve Hakkari'nin de il olarak bırakılması daha doğru olurdu diye düşünüyorum.Şırnak ve Hakkari'nin il olarak bırakılması şehirlmerin gelişimi açısından da olumlu olurdu" dedi.

İL YAPILMASI CİZRE'NİN TARİHİYLE, KÜLTÜRÜYLE İLGİLİ DEĞİL

Cizre Belediye Başkanı Eş Başkanı Kadir Konur, Cizre'nin il yapılmasının tarihiyle, kültürüyle, medeniyetiyle bir ilgisinin bulunmadığını, bunun tamamen güvenlikçi bir politakadan kaynaklandığını belirterek şunları söyledi:

"Cİzre bir şehir olarak, tarihi kent olarak her zaman il olmayı hak etmiş bir yerleşim yeridir. Ama gerçekten güvenlikçi politikalarla stratejik hamlelerle il yapılması, zamanında il olması gerekirken ilçe olarak bırakılması pek hakkaniyete uygun olmadığı bir durumdu. Dolayısıyla bugün il olması tarihiyle, kültürüyle, medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir şehirle ilgili durum değildir. Sürdürülen politakaların kendileri açısından daha uygulanabilir güvenlikçi bir karardır. Dolayısıyla bugün ilimiz Şırnak ve bütün ilçelerimizin yıkıldığı süreçte doğrusu Cizre'nin il olması bizi pek sevindiren ve ilgilendiren bir durum değildir. Gerçekten vijdani açıdan baktığımızda Şırnak 4-5 ay öncesine kadar il statüsündeki güzel bir şehirdi. Şu anda yıkılmış, harap edilmiş kent merkezi ortadan kaldırılmıştır. Bu insanları düşündüğümüzde bizi ilgilendiren bir durum olmuyor. Şu anda bölgede süren yıkım operasyonlarının önce durması gerekir. Halkın beklentisi bu yöndedir. Hangi merkezin il olması,ilçe olması halkı pek ilgilendirmiyor"

Cizre Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Süleyman Çağlı ise, Irak'a açılan Uluslararası karayolunun üzerinde bulunan Dicle nehri kenarındaki Cizre'nin çok önceden il olması gerektiğini belirterek, "Sayın Başbakanımız Davutoğlu bize bu müjdeyi vermişti ve bundan dolayıda çok mutlu olmuştuk. Cizre il olmayı önceden de hak etmiştii. Cizre'nin 6 bin yıllık tarihi var. Tarihiyle, kültürüyle, ipek yoluyla Cizre gelişmeye müsait bir yerdir" dedi.

CİZRELİLER: KARARDAN MUTLUYUZ

Cizre'de esnaflık yapan Ahmet Cavıldak, Cizre'nin gçemişiyle İl olmayı hak ettiğini belirterek, "Öncelikle Cizre ve Cizre halkına hayırlı olsun. Bu karardan mutluyuz" derken Abdurrahman Yural isimli vatandaş ise, "Cizre il olmasında çok memnunuz Cizre'nin daha önce il olması gerekiyordu. Cumhurbaşkanı, başbakanımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz" dedi.

KUTU: CİZRE

Suriye sınırında bulunan ve Irak'a acçılan Uluslararası karayolu üzerinde bulunan Cizre, Dicle nehri kenarında yaklaşık 140 bin nüfusa sahip. Ticaret hacmi açısından bölgede sayılı ilçelerden biri olan Cizre 'de çok büyük islam alimleri ve düşünürler yetişti. Kürt yazar ve şair Ahmede Hani'nin yazdığı Kürt destanı olan Mem-u Zin'in türbelerininde bulunduğu Cizre, Nuh tufanının yaşandığı ve Hazreti Nuh'un gemisinin indiği Kuran-ı Kerim'de geçen Cudi dağının altında yer alıyor. Cizre'de 1153'te doğan fizikçi İsmail Ebül-İz El Cezeri ise Sibernetik ve Robotik bilimin kurucularından biridir. Şırnak'a yaklaşık 40 kilometre mesafede bulunan Cizre 1990'lı yıllardan itibaren ise yer yer büyük çatışmaların yaşandığı yerlerden biri oldu.Cizre'de özellikle 1992 yılı Nevruz Bayramı ve sonrasında yaşanan olaylarda onlarca kişi yaşamını yitirdi.

Şırnak 26 Yıl Sonra Tekrar İlçe Oldu, Cizre İse Yıllardır Beklediği Statüye Kavuştu3
Şırnak 26 Yıl Sonra Tekrar İlçe Oldu, Cizre İse Yıllardır Beklediği Statüye Kavuştu3
Şırnak 26 Yıl Sonra Tekrar İlçe Oldu, Cizre İse Yıllardır Beklediği Statüye Kavuştu3
Şırnak 26 Yıl Sonra Tekrar İlçe Oldu, Cizre İse Yıllardır Beklediği Statüye Kavuştu3

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Şırnak 26 Yıl Sonra Tekrar İlçe Oldu, Cizre İse Yıllardır Beklediği Statüye Kavuştu3 - Son Dakika


Son Dakika

Danimarka'da vizonların ardından koronavirüs bulaşan kediler de itlaf edildi Der Spiegel: Almanya, Yunanistan'daki sığınmacıların Türkiye'ye itilmesine yardım ediyor Türkiye, günlük koronavirüs vakalarında dünyada üçüncü sıraya çıktı Emniyet Genel Müdürlüğü, tam karantina tedbirlerini içeren genelgeyi yalanladı İsrailli Bakan'dan Fahrizade suikastına ilişkin açıklama: Kimin yaptığına dair fikrim yok Kendisine "Yatakta iyi değil" diyen modele, ünlü oyuncu Halle Berry'den iddialı yanıt Aşk iddialarını sürekli yalanlayan Barış Murat Yağcı ve Nisa Bölükbaşı, dudak dudağa görüntülendi Koronaya rağmen Şehabettin dedeyi onlarca kişi son yolculuğuna uğurladı