Şırnak'ta, Uludere'de Ölenler İçin İmza Kampanyası Başlatıldı - Son Dakika

Şırnak'ta, Uludere'de Ölenler İçin İmza Kampanyası Başlatıldı

27.11.2013 16:03
Şırnak'ta, Uludere'de Ölenler İçin İmza Kampanyası Başlatıldı, System.String[]

Şırnak'ın Uludere ilçesi Irak sınırında düzenlenen hava operasyonunda ölen 34 kişinin aileleri, soruşturma dosyasının askeri savcılığa sevk edilmesi üzerine 'askeri yargı istemiyoruz' diye imza kampanyası başlattı.Şırnak Cumhuriyet...

Şırnak'ın Uludere ilçesi Irak sınırında düzenlenen hava operasyonunda ölen 34 kişinin aileleri, soruşturma dosyasının askeri savcılığa sevk edilmesi üzerine 'askeri yargı istemiyoruz' diye imza kampanyası başlattı.

Şırnak Cumhuriyet Meydanı’nda İbrahim Yaylalı ve Meral Geylani öncülüğünde başlatılan imza kampanyası bir hafta devam edecek. Standın açılışında düzenlenen basın açıklamasına Gülyazılı (Roboski) aileler, İbrahim Yaylalı ile Meral Geylani, BDP İl Başkanı Baki Katar, İHD üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Gülyazılı aileler adına basın açıklamasını okuyan İbrahim Yaylalı, şunları söyledi: “Roboski katliamında 100 haftayı yani 700 günü doldurduk. 1 Eylül Dünya Barış Günü'nde Roboski’de başlattığımız ‘Roboski'de askeri yargı istemiyoruz’ imza kampanyasını yürütmek üzere bu hafta Şırnak’ta bulunuyoruz. Genel anlamıyla 30 yıllık savaşla geçen bir dönemi ele aldığımızda Botan halkının payına çok büyük katliamlar düştüğünü biliyoruz. Biz Şırnak’ta devlet tarafından 18 Ağustos 1992’de yapılan ve 34 insanımızın öldürüldüğü katliamı unutmadık ve asla unutturmayacağız. Roboski katliamı imza kampanyası için yaptığımız bir çok basın açıklamasında hep şu durumu belirttik. Burada yine belirtme gereksinimi duyuyoruz. Katliamlar ile yüzleşilmedikçe, katliamlar açığa çıkarılmadıkça bu zihniyet deşifre edilip mahkum edilmedikçe katliamlar sürer gider."

Hükümeti olayın üzerini örtmekle suçlayan Yaylalı, Kürt halkını bölen sınırları tanımadıklarını ifade etti. İbrahim Yaylalı, "Biz barış aktivistleri olarak Cumhurbaşkanı'na iletilmek üzere başlattığımız bu imza kampanyasının temel nedenlerinden birini bu saldırılar oluşturmaktadır. İkincisi ve üçüncüsü ise askeri yargıdan Roboski katliam dosyasının alınması ve sivil yargıya iade edilmesi, adil yargılamanın ilerlemesi için ise yasal düzenlemeler yapılmasıdır. Buraya kadar gelip bize destek veren katliam karşıtları ve barışseverlere çok teşekkür ediyoruz. Bu anlamıyla bize verdiğiniz destek direkt barışa vermiş olduğunuz desteği de göstermektedir.” diye konuştu.

Hava bombardımanı sonucu hayatını kaybeden 17 yaşındaki Cemal Encu’nun annesi Hazal Encu ise Kürtçe yaptığı konuşmada, “Failleri çıkartıp cezalandırsınlar. 34 öğrenciyi katlettiler.” dedi.

21 yaşındaki Hamza Encu’nun annesi Kadriye Encu, “Asker ve polislerini gözümüzün önünden çeksinler.” ifadelerini kullandı.

Şırnak'ta, Uludere'de Ölenler İçin İmza Kampanyası Başlatıldı

- Kaynak: CİHAN

Son Dakika Güncel Şırnak'ta, Uludere'de Ölenler İçin İmza Kampanyası Başlatıldı - Son Dakika


Son Dakika

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, eski Fenerbahçeli Salih Uçan'ı istiyor Tüyler ürperten cinayet! Kayıp olarak aranan gencin cesedi ormanlık alanda gömülü halde bulundu Ordu'da hastanelerin poliklinik, otopark ve yemekhaneleri yoğun bakıma dönüştürülüyor Buldukları iki açığı Instagram'a bildiren gençlere 50 dolar ödül teklif edildi Kırmızı Oda'da rol alan Sema Keçik'in 2 yıl önce kendisinden 25 yaş küçük oyuncuyla aşk yaşaması yeniden gündem oldu Direksiyon hakimiyetini kaybedip bariyerleri parçaladı! Otomobilin havada takla attığı anlar kamerada CNN Türk'teki tweet hatası alay konusu oldu! Canlı yayında Cemil Çiçekler karıştı Dağlık Karabağ'da hezimete uğrayan Paşinyan, sınırdaki altın madeni için Putin'den yardım istedi