Şırnak Üniversitesi'nde Nevruz Halayı - Son Dakika

Şırnak Üniversitesi'nde Nevruz Halayı

21.03.2011 16:31
Şırnak Üniversitesi'nde Nevruz Halayı, System.String[]

Şırnak Üniversitesi Rektörlüğü Tarafından Düzenlenen Resmi Nevruz Bayramı Kutlamalarında, Rektör Prof. Dr. Ali Akmaz, Öğrencilerle Birlikte Yakılan Ateş Çevresinde Halay Çekti.

ŞIRNAK Üniversitesi Rektörlüğü tarafından düzenlenen resmi Nevruz Bayramı kutlamalarında, Rektör Prof. Dr. Ali Akmaz, öğrencilerle birlikte yakılan ateş çevresinde halay çekti.

Şırnak Üniversitesi bahçesinde düzenlenen kutlama programına Şırnak Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Ali Akmaz, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Atilla Dorum ve Genel Sekreter Vekili Yrd. Doç. Dr. İbrahim Baz bazı öğretim görevlileri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Etkinlikte Şırnak Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bölüm Başkanı Murat Yıldız, Nevruz bayramı ile ilgili bir konuşma yaptı. Nevruzun bahar bayramı olarak bir çok halk tarafından kutlandığını belirten Yıldız, "Birçok ulus bu bayramı millileştirmekte ve bunun için kendi mitolojisinden örnekler sunmaktadır. Buna göre, Türkler de Ergenekon'dan çıkış, İran'da Cemşit'in tahta geçişi veya Kava'nın Dahhak'ı öldürmesi gibi bir çok efsanevi hikayelere dayatılmış olsa da zirai kültüre sahip olan, tarım ve hayvancılık ile uğraşan halkların, baharın gelmesi ile beraber kışın sert ve dondurucu soğuklarının geçmesiyle birlikte evlerinden yaylalara çıkmaya başladığı, tekrar toprakla, doğayla buluştuğu gün olarak kutlanması, daha büyük bir önem arz etmektedir" dedi.

Daha sonra Şırnak Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Ali Akmaz, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Atilla Dorum ve Genel Sekreter Vekili Yrd. Doç. Dr. İbrahim Baz, alanda kurulan Nevruz ateşini yaktı. Rektör Akmaz bu sırada yaptığı konuşmada Nevruz'un güzellikler getirmesini dileyerek bundan sonra da üniversite olarak Nevruz'u farklı etkinliklerle kutlayacaklarını söyledi. Üniversite öğrencileri ise bu Kürtçe olarak, "Biji Nevruz (Yaşasın Nevruz)" şeklinde sloğan attı.

Ateşin yakılmasından sonra Rektör Akmaz, Kürtçe şarkılar eşliğinde öğrencilerle birlikte Nevruz ateşi çevresinde halay çekti.

Şırnak Üniversitesi'nde Nevruz Halayı
Şırnak Üniversitesi'nde Nevruz Halayı
Şırnak Üniversitesi'nde Nevruz Halayı
Şırnak Üniversitesi'nde Nevruz Halayı
Şırnak Üniversitesi'nde Nevruz Halayı
Şırnak Üniversitesi'nde Nevruz Halayı
Şırnak Üniversitesi'nde Nevruz Halayı

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Şırnak Üniversitesi'nde Nevruz Halayı - Son Dakika


Son Dakika

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD iş dünyasına seslendi: Türkiye, sizler için büyük fırsatlar barındırıyor 04:33 Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD iş dünyasına seslendi: Türkiye, sizler için büyük fırsatlar barındırıyor Müge Anlı'nın sır gibi sakladığı 19 yaşındaki kızı ortaya çıktı 23:53 Müge Anlı'nın sır gibi sakladığı 19 yaşındaki kızı ortaya çıktı Yeni doğum yapan Ayşecan Tatari 22:46 Yeni doğum yapan Ayşecan Tatari "Bakımsızsın" yorumlarına isyan etti: Yapmayın bunu
Amirleri her şeyi kaydetti! Soygun ihbarına gitmesi gereken polisler, ekip otosunda cinsel ilişkiye girdi 21:04 Amirleri her şeyi kaydetti! Soygun ihbarına gitmesi gereken polisler, ekip otosunda cinsel ilişkiye girdi TEKNOFEST'te gövde gösterisi! Selçuk Bayraktar 20:50 TEKNOFEST'te gövde gösterisi! Selçuk Bayraktar "Dünyada bir ilk" diyerek paylaştı Meydanda kavga etmek için buluştular! Kadınlar, binlerce insanın önünde yasak aşk yüzünden saç baş birbirlerine girdiler 18:50 Meydanda kavga etmek için buluştular! Kadınlar, binlerce insanın önünde yasak aşk yüzünden saç baş birbirlerine girdiler
5 kamyonu hurdaya çeviren firma sahibi durumu açıkladı: Olay basına yansıdığı gibi değil 15:56 5 kamyonu hurdaya çeviren firma sahibi durumu açıkladı: Olay basına yansıdığı gibi değil Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önce kürsüye çıkan New York Brooklyn Takva Mescidi kurucu İmamı Siraj Wahhaj, salonu konuşmasıyla inletti 14:43 Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önce kürsüye çıkan New York Brooklyn Takva Mescidi kurucu İmamı Siraj Wahhaj, salonu konuşmasıyla inletti
Advertisement