Şırnak ve Mardin'de Nevruz Etkinliği Düzenlendi - Son Dakika

Şırnak ve Mardin'de Nevruz Etkinliği Düzenlendi

21.03.2011 17:32
Şırnak ve Mardin'de Nevruz Etkinliği Düzenlendi, System.String[]

Şırnak ve Mardin'de Nevruz Bayramı Etkinliği Gerçekleştirildi.

Şırnak ve Mardin'de Nevruz bayramı etkinliği gerçekleştirildi.

Şırnak Üniversitesi'nce düzenlenen etkinlikte konuşan Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Murat Yıldız, Nevruz'un, Orta Asya, Ortadoğu ve Balkan halklarında bahar bayramı, bereketin simgesi, doğanın yeni bir enerjiyle canlanışı, çayır ve çimenlerin yeşermeye başlaması, çiçeklerin rengarenk açtığı, yüreklerin yeni umutlarla dolup taştığı, gönüllerin coştuğu, yeni bir mevsime, yeni bir bahara, yeni bir yıla yolculuğun başlangıcı olduğunu söyledi.

Yıldız, Farsça'da "Yeni Gün" manasına gelen Nevruz'un her ulusun kendi kültür değerleriyle özdeşleştirip sembolleştirdiği, özü itibariyle, baharın gelişinin coşkuyla, heyecanla kutlandığı bir gün olduğunu ifade ederek, Nevruz'un kültürel bir eğlence ve kutlamadan ibaret olduğunu belirtti.

Birçok ulusun bu bayramı millileştirmeye çalıştığını, bunun için kendi mitolojisinden örnekler sunduğuna dikkati çekeren Yıldız, şöyle dedi:

"Buna göre, Türkler'de Ergenekon'dan çıkış, İran'da Cemşit'in tahta geçişi veya Kava'nın Dahhak'ı öldürmesi gibi bir çok efsanevi hikayelere dayatılmış olsa da zirai kültüre sahip olan, tarım ve hayvancılık ile uğraşan halkların baharın gelmesi ile beraber kışın sert ve dondurucu soğuklarının geçmesiyle birlikte evlerinden yaylara çıkmaya başladığı, tekrar toprakla, doğayla buluştuğu gün olarak kutlanması daha büyük bir önem taşıyor. Çünkü çok eski dönemlere kadar uzanan bu bayram, farklı coğrafyalarda, farklı kültürlerin motifler ile süslenmiş olsa da bir yaşam biçiminin neticesi olarak şekillenmektedir. Bu nedenle bu bayram bir ortak yaşam biçimi ve ihtiyaçların neticesinde şekillenmiş olup bir halkın değil halkların bayramı olarak nitelendirilmelidir. Bu yeni yılın neşe, barış ve huzur içerisinde bereketli bir yıl olarak geçmesi için insanlar arasında kardeşliği pekiştirmek amacıyla Balkanlardan Çin Seddi'ne kadar kutlanan bir bayramdır. Nevruzla ilgili söylenen türkü, şarkı, mani, gazel gibi edebi ürünlerin hemen hepsinde kardeşlik, baharın gelişiyle yaşanan coşkunluk, sevinç, üstün ve coşkun bir ruh halinin dışarıya aksettirilmesi görülmektedir."

Konuşmaların ardından Şırnak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Akmaz tarafından Nevruz ateşi yakıldı.

-MARDİN-

Mardin'de Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan etkinlikte günün anlamını belirten konuşmalarla başladı. Daha sonra etkinliğe katılan Vali Vekili Şenol Koca, Tugay Komutanı Tuğgeneral Selim Mert ve Belediye Başkan Vekili Zülfikar Gergez, yakılan Nevruz ateşinin üzerinden atlayıp, demir dövdü ve yumurta tokuşturdu.

Halk oyunları ekiplerinin de gösteri yaptığı etkinliği yabancı turistlerde ilgiyle izledi.

- MARDİN

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Şırnak ve Mardin'de Nevruz Etkinliği Düzenlendi - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Rıdvan Dilmen'den yüksek maaş iddialarıyla ilgili yeni açıklama: TRT bana aylık 60 bin lira teklif etti, kabul etmedim 00:37 Rıdvan Dilmen'den yüksek maaş iddialarıyla ilgili yeni açıklama: TRT bana aylık 60 bin lira teklif etti, kabul etmedim AK Partili Numan Kurtulmuş'tan Z kuşağı çıkışı: Anketlerde açık ara birinci partiyiz 23:42 AK Partili Numan Kurtulmuş'tan Z kuşağı çıkışı: Anketlerde açık ara birinci partiyiz ABD'deki Türkevi açılışında ilginç anlar! Ali Erbaş'ın duasına BM sekreteri Guterres de el açtı 22:25 ABD'deki Türkevi açılışında ilginç anlar! Ali Erbaş'ın duasına BM sekreteri Guterres de el açtı
Son Dakika: Türkiye'de 20 Eylül günü koronavirüs nedeniyle 231 kişi vefat etti, 27 bin 688 yeni vaka tespit edildi 20:56 Son Dakika: Türkiye'de 20 Eylül günü koronavirüs nedeniyle 231 kişi vefat etti, 27 bin 688 yeni vaka tespit edildi Sıfır otomobillerde 19:29 Sıfır otomobillerde "stokçuluk" iddialarına hem firmadan hem de Honda'dan peş peşe yanıt Meydanda kavga etmek için buluştular! Kadınlar, binlerce insanın önünde yasak aşk yüzünden saç baş birbirlerine girdiler 18:50 Meydanda kavga etmek için buluştular! Kadınlar, binlerce insanın önünde yasak aşk yüzünden saç baş birbirlerine girdiler
5 kamyonu hurdaya çeviren firma sahibi durumu açıkladı: Olay basına yansıdığı gibi değil 15:56 5 kamyonu hurdaya çeviren firma sahibi durumu açıkladı: Olay basına yansıdığı gibi değil Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önce kürsüye çıkan New York Brooklyn Takva Mescidi kurucu İmamı Siraj Wahhaj, salonu konuşmasıyla inletti 14:43 Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önce kürsüye çıkan New York Brooklyn Takva Mescidi kurucu İmamı Siraj Wahhaj, salonu konuşmasıyla inletti
Advertisement