Sırp Yönetmenden Bosna Savaşında 'Kesişen Hayatlar' - Son Dakika

Sırp Yönetmenden Bosna Savaşında 'Kesişen Hayatlar'

24.10.2013 11:10
Sırp Yönetmenden Bosna Savaşında 'Kesişen Hayatlar', System.String[]

Sırp yönetmen ve Profesör Srdan Golubovic, Oscar'a aday son filmi 'Kesişen Hayatlar'da, (Krugovi) Bosna Savaşı'nda Müslüman bir Boşnağı korumak isterken hayatını kaybeden bir Sırp asker ve oğlunun gizemli ölümünü araştıran babasını anlatıyor.

Sırp yönetmen ve Profesör Srdan Golubovic, Oscar'a aday son filmi 'Kesişen Hayatlar'da, (Krugovi) Bosna Savaşı'nda Müslüman bir Boşnağı korumak isterken hayatını kaybeden bir Sırp asker ve oğlunun gizemli ölümünü araştıran babasını anlatıyor. Film, Sırp asker Srdjan Aleksic'in hikayelerinden esinlenilerek beyazperdeye aktarıldı.

Sigarası biten Sırp ordu görevlisi Todor, sinirlerine hakim olamayarak Haris isimli Müslüman bir sivile saldırır. Saldırıya arkadaşları da eşlik eder. Olaya tanık olan Sırp askeri Marko, kavgayı ayırmaya yeltenir. Marko, talihsiz Boşnağı kurtarırken arkadaşları tarafından acımasızca dövülür ve olay ölümüyle sonuçlanır.

Başrollerinde Aleksandar Bercek, Leon Lucev, Hristina Popovic, Nikola Rakocevic, Vuk Kostic gibi oyuncuların bulunduğu filmin müziğini, yönetmenin Tuzak (Klopka) filminin de müziğini yapan Mario Schneider hazırladı.

Oscar olarak da bilinen 86. Akademi Ödülleri'ne Sırbistan'dan 'En iyi yabancı film' olarak aday gösterilen film, Berlin Uluslar arası, Sarayevo, Sofya Uluslar arası, Wiesbaden goEast, Sundance ve Yerevan Uluslar arası Film Festivalleri'nden ödül aldı.

Variety dergisinin "Olağandışı bir hikaye" olarak nitelediği filmin IMDb puanı 7.8.

Sırp Yönetmenden Bosna Savaşında 'Kesişen Hayatlar'

- Kaynak: CHA

Son Dakika Dünya Sırp Yönetmenden Bosna Savaşında 'Kesişen Hayatlar' - Son Dakika Dünya


YORUMLAR

Son Dakika

Enginyurt Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslendi: Ordu'ya bir el atın, küçük esnaf batıyor Hollandalı gazeteci AB Savunma Bakanları Zoom toplantısına sızdı Yaşlı adam, apartman boşluğunda boğazı kesilmiş halde bulundu Tartıştığı ablasını boğazından, karnından ve kolundan bıçaklayarak öldürdü Alman medyasından Türk İHA ve SİHA'larına övgü dolu sözler: Avrupa ülkeleri baş edemez Bu hafta borsa kazandırdı, altın ve döviz kaybettirdi Vatandaşların kısıtlamayı yanlış anladığı kentimizde in cin top oynuyor Sahte pasaportla yurt dışına kaçmaya çalışan PKK'lı kadın terörist böyle yakalandı