Şişman'dan 10 Numara Uyarı - Son Dakika

Şişman'dan 10 Numara Uyarı

02.08.2014 13:08
Şişman'dan 10 Numara Uyarı, System.String[]

Özellikle ağır tonajlı araçlarda kullanılan ve otobüs kazalarıyla gündeme gelen 10 numaralı yağ, akademisyenler tarafından yapılan bilimsel araştırmaya göre sucul ekosistemlere ulaştığında zarar oluşturduğu belirtildi.

Özellikle ağır tonajlı araçlarda kullanılan ve otobüs kazalarıyla gündeme gelen 10 numaralı yağ, akademisyenler tarafından yapılan bilimsel araştırmaya göre sucul ekosistemlere ulaştığında zarar oluşturduğu belirtildi.

Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr Turgay Şişman ve Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muhammed Atamanalp, 2012 yılında yaptıkları çalışmalarda, 10 numaralı yağın sucul ekosistemlere ulaştığında oluşturabileceği zararları bilimsel olarak ortaya koydular.

Araştırmacılar, ülkemizde ekonomik olmasından dolayı ağır tonajlı araçlarda yakıt olarak kullanılan ve kamuoyunda 10 numaralı yağ olarak bilinen madeni bileşiklerin çevreye olan olumsuz etkilerini yaptıkları bilimsel çalışmayla ortaya çıkardılar. Çalışmada bu yağın kullanılmasının sınırlandırılması gerektiği sonucu ortaya çıktı.

Yapılan deneysel çalışmalarda madeni yağın öldürücü olmayan dozlarına maruz bırakılan zebra balıklarının yumurtalarında gelişmede gerileme ve doğum kusurları olarak bilinen teratojenik etkiler gibi, çeşitli değişiklikler belirlendi.

Araştırmacılar, elde ettikleri anomalilerin sucul hayatı ciddi oranda tehdit edecek nitelikte olduğunu rapor ettiler.

Araştırmacılar, elde edilen sonucun, 10 numara yağın çevreye yaptığı olumsuz etkiyi ortaya koyduğunu, bu nedenle ilgili kuruluşların bu yağın kullanımını sınırlandırması gerektiğini, kaydettiler. - ERZURUM

Şişman'dan 10 Numara Uyarı

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Şişman'dan 10 Numara Uyarı - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Son Dakika: Türkiye'de 23 Ocak günü koronavirüs nedeniyle 144 kişi vefat etti, 5 bin 856 yeni vaka tespit edildi Güneşli havaları unutun! Kar geri geliyor, hafta boyunca sürecek Trabzonspor Teknik Direktörü Abdullah Avcı: Pereira bundan sonra bizimle olmayacak Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan kuraklık mesajı: 2023'e kadar 150 yeraltı barajını tamamlamayı hedefliyoruz Dayısının ölüm haberini alan Demet Akalın'ın sözleri yürek burktu Vergi rekortmenlerinin adlarını açıklamamasına Babacan'dan çarpıcı yorum: Saklanıyorlar, 'aman abi çökerler' korkusu var Ronaldo, Suudi Arabistan'dan gelen 53 milyon TL'lik reklam teklifini reddetti Ankara oyun havası oynayan Aleyna Tilki'nin performansı takipçileri tarafından beğenilmedi