Sivas gören 'kale' sanıyor, ne olduğunu öğrenen şaşırıyor - Son Dakika

Sivas gören 'kale' sanıyor, ne olduğunu öğrenen şaşırıyor

3 ay önce

Gören 'kale' sanıyor, ne olduğunu öğrenen şaşırıyorSivas'ın Altınyayla ilçesine bağlı Deliilyas beldesinde inşa edilen kale görünümlü yapı dikkat çekiyor.

Gören 'kale' sanıyor, ne olduğunu öğrenen şaşırıyor

Sivas'ın Altınyayla ilçesine bağlı Deliilyas beldesinde inşa edilen kale görünümlü yapı dikkat çekiyor. Almanya'da yaşayan gurbetçi Yalçın Doğan'ın yaptırdığı binayı kale sananlar, aslında hayvancılık tesisi olarak inşa edildiğini öğrenince şaşkınlık yaşıyor.

Deliilyas beldesindeki Gazi Osman Paşa Mahallesi yakınlarında geçen yıl yapımına başlanan bina, projesiyle bir ilk oldu. Almanya'da yaşayan gurbetçi Yalçın Doğan tarafından yaptırılan binanın eski kaleleri andıran mimarisi dikkat çekti. İnşaat yükseldikçe bölgeden geçen meraklıları kendisine çeken yapının turistik bir tesis olduğu düşündürüyor. Merak edip bölgeye gidenler ise aslında kale mimarisi ile inşa edilen yapının entegre bir hayvancılık tesisi olacağını öğrenince şaşkınlık yaşıyor. Tamamlandığında yaklaşık 2 bin hayvanın barınacağı tesiste et ve süt üretimi gerçekleştirilecek. Ayrıca surları çevreleyen alanda inşa edilen bölümde ise alabalık üretimi yapılacak. Tesis içerisinde herkese açık lokanta, kafe gibi sosyal donatılar da bulunacak. Yapımı devam eden tesisin inşaat çalışmalarının gelecek yıl içinde bitirilmesi hedefleniyor.

Tesis görevlisi Tacettin Akbulut, Burası kale görüntüsünde hayvanlar için bir ahır. 2 bin kapasiteli bir çiftlik. Buranın yapımı geçen sene bahar ayında başladı. Gelecek seneye yapımı bitecek. Burada kesimhane, lokanta, süt sağım merkezi, üst tarafta oturma alanları olacak, 2 tane lojman, 2 tane ayrıca ev var. Burası entegre bir hayvancılık tesisi olacak. Burayı anayol üzerinden görüp gelip ziyaret edenler oluyor. Buraya gelip, bakıp geziyorlar. Kale görüntülü bir ağılı gördüklerinde şaşırıyorlar. Türkiye'de bildiğim kadarıyla ilk defa böyle bir kale görünümlü yer var dedi.

Gazi Osman Paşa Mahallesi muhtarı Esmani Güngörmez ise Mahallemiz için bu yatırım gayet güzel bir şey. Ben ve halkımızda memnun. Bölgemize de faydası olacaktır. İlk yapılışında bende şaşırdım. Hayvancılık yapılacak ve kale şekilde olacak. Türkiye'de böyle bir yapı yok diye biliyorum. Sabırsızlıkla açılışını bekliyoruz. Vatandaşlar da çok merak ediyor diye konuştu.

Sivas gören 'kale' sanıyor, ne olduğunu öğrenen şaşırıyor

Haber Yayın Tarihi: 21.09.2019 12:00 Kaynak: DHASon Dakika

Otoyolların ortasında kalan tarihi kemere taş hırsızları dadandı
Erdoğan'ın çağrısı üzerine AK Parti'den istifa eden Yeneroğlu, Babacan'ın partisinde yer alacak F.Bahçe'yi sarsan sakatlık! Gözyaşlarını tutamadı