Sivas gören 'kale' sanıyor, ne olduğunu öğrenen şaşırıyor - Son Dakika

Sivas gören 'kale' sanıyor, ne olduğunu öğrenen şaşırıyor

21.09.2019 12:00

Gören 'kale' sanıyor, ne olduğunu öğrenen şaşırıyorSivas'ın Altınyayla ilçesine bağlı Deliilyas beldesinde inşa edilen kale görünümlü yapı dikkat çekiyor.

Gören 'kale' sanıyor, ne olduğunu öğrenen şaşırıyor

Sivas'ın Altınyayla ilçesine bağlı Deliilyas beldesinde inşa edilen kale görünümlü yapı dikkat çekiyor. Almanya'da yaşayan gurbetçi Yalçın Doğan'ın yaptırdığı binayı kale sananlar, aslında hayvancılık tesisi olarak inşa edildiğini öğrenince şaşkınlık yaşıyor.

Deliilyas beldesindeki Gazi Osman Paşa Mahallesi yakınlarında geçen yıl yapımına başlanan bina, projesiyle bir ilk oldu. Almanya'da yaşayan gurbetçi Yalçın Doğan tarafından yaptırılan binanın eski kaleleri andıran mimarisi dikkat çekti. İnşaat yükseldikçe bölgeden geçen meraklıları kendisine çeken yapının turistik bir tesis olduğu düşündürüyor. Merak edip bölgeye gidenler ise aslında kale mimarisi ile inşa edilen yapının entegre bir hayvancılık tesisi olacağını öğrenince şaşkınlık yaşıyor. Tamamlandığında yaklaşık 2 bin hayvanın barınacağı tesiste et ve süt üretimi gerçekleştirilecek. Ayrıca surları çevreleyen alanda inşa edilen bölümde ise alabalık üretimi yapılacak. Tesis içerisinde herkese açık lokanta, kafe gibi sosyal donatılar da bulunacak. Yapımı devam eden tesisin inşaat çalışmalarının gelecek yıl içinde bitirilmesi hedefleniyor.

Tesis görevlisi Tacettin Akbulut, Burası kale görüntüsünde hayvanlar için bir ahır. 2 bin kapasiteli bir çiftlik. Buranın yapımı geçen sene bahar ayında başladı. Gelecek seneye yapımı bitecek. Burada kesimhane, lokanta, süt sağım merkezi, üst tarafta oturma alanları olacak, 2 tane lojman, 2 tane ayrıca ev var. Burası entegre bir hayvancılık tesisi olacak. Burayı anayol üzerinden görüp gelip ziyaret edenler oluyor. Buraya gelip, bakıp geziyorlar. Kale görüntülü bir ağılı gördüklerinde şaşırıyorlar. Türkiye'de bildiğim kadarıyla ilk defa böyle bir kale görünümlü yer var dedi.

Gazi Osman Paşa Mahallesi muhtarı Esmani Güngörmez ise Mahallemiz için bu yatırım gayet güzel bir şey. Ben ve halkımızda memnun. Bölgemize de faydası olacaktır. İlk yapılışında bende şaşırdım. Hayvancılık yapılacak ve kale şekilde olacak. Türkiye'de böyle bir yapı yok diye biliyorum. Sabırsızlıkla açılışını bekliyoruz. Vatandaşlar da çok merak ediyor diye konuştu.

Sivas gören 'kale' sanıyor, ne olduğunu öğrenen şaşırıyor
Sivas gören 'kale' sanıyor, ne olduğunu öğrenen şaşırıyor
Sivas gören 'kale' sanıyor, ne olduğunu öğrenen şaşırıyor
Sivas gören 'kale' sanıyor, ne olduğunu öğrenen şaşırıyor

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Sivas gören 'kale' sanıyor, ne olduğunu öğrenen şaşırıyor - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Manchester City, Lionel Messi'yle 10 yıllık sözleşme imzalamayı planlıyor İmamoğlu'ndan Bahçeli'nin eleştirilerine yanıt: Benim yapmak istediğim, vatandaşı doğru bilgilendirmek Kısa yoldan zengin olma hayali kuran 7 yıllık çift dolandırıcıların kurbanı oldu Vicdansız anne, tuvalette doğum yaptıktan sonra doğurduğu bebeğini diri diri mezara gömdü İrem Derici'nin geçen hafta müzikseverlerle buluşturduğu şarkısının klibi olay oldu Bülent Arınç'ın istifasına AK Parti ve MHP'den ilk tepki: En büyük hizmetin "istifa" haline gelmesi çok büyük acı ABD'de çölde keşfedilen gizemli metal blok paniğe neden oldu Son Dakika! Bülent Arınç, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyeliğinden istifa etti