Sivas Sanayi Esnafından Belediyeye Tepki Sanayi Esnafından Belediyeye Tepki - Son Dakika

Sivas Sanayi Esnafından Belediyeye Tepki Sanayi Esnafından Belediyeye Tepki

26.11.2012 15:54
Sivas Sanayi Esnafından Belediyeye Tepki Sanayi Esnafından Belediyeye Tepki, System.String[]

Sivas Belediyesi'nin kent merkezinde bulunan eski sanayi bölgesini yıkarak yerine modern bir yaşam merkezi inşa etme planına tepki gösteren sanayi esnafı, taşınma amacıyla belediyenin yaptığı yeni dükkan bedellerinin yüksek olduğunu iddia ederek...

Sivas Belediyesi'nin kent merkezinde bulunan eski sanayi bölgesini yıkarak yerine modern bir yaşam merkezi inşa etme planına tepki gösteren sanayi esnafı, taşınma amacıyla belediyenin yaptığı yeni dükkan bedellerinin yüksek olduğunu iddia ederek protestoda bulundu. Sivas Belediyesi, Demircilerardı Mahallesi üzerinde bulunan ve kentin ortasında kalan eski sanayi sitelerinin kaldırılması için hazırladığı projeyi uygulamaya koydu. Eski sanayi bölgesindeki 640 dükkan yıkılarak bu alana çok katlı rezidanslar, lüks konutlar, iş yerleri, modern alıveriş mekanları ile sosyal tesisler yapılacak. Proje kapsamında bölgede bulunan bazı dükkanların yıkımına başlayan belediye ekipleri, dün akşam ise sanayi esnafı tarafından kullanılan umumi tuvaleti yıktı. Sanayide çalışan yaklaşık 150 esnaf, belediyenin bu yıkımından sonra pankart ve dövizler hazırlayarak kent meydanında bulunan belediye binasına yürüdü. Ellerinde, Kerbala'da Yezid, Sivas'ta Ürgüp, İsrail Gazze'yi Ürgüp Sivas'ı yıkıyor yazılı dövizler taşıyan esnaf grubu belediye binası önünde Başkan istifa şeklinde çeşitli sloganlar attı. Polis ekiplerinin müdahale etmesiyle protestocu esnaflar bina önünden uzaklaştırıldı. Daha sonra esnaflar arasından seçilen 10 kişi uzlaşma sağlamak amacıyla Belediye Başkanı Doğan Ürgüp'ün makamına çıktı.

BELEDİYE BAŞKANI, VAZGEÇMEMİZ SÖZ KONUSU DEĞİL

Sanayi esnafının istek ve ricalarını geri çeviren Başkan Ürgüp, projeden geri adım atılmayacağını ve bölge esnafına yeterince anlayış gösterildiğini ifade etti. Belediyenin kararından vazgeçmeyeceğini belirten Başkan Doğan Ürgüp, Eski sanayi ile ilgili kentsel dönüşüm kararı zaten alınmış. Muvafakatları 3'te 2 seviyesinde alınmış, arsa değerlemeleri yapılmış. Diğer taraftan kamulaştırmalar devam ediyor. Kaç yıldır bu sanayinin yıkılacağı biliniyor. Bizde 2 yıldan bu yana tedbirlerinizi alın dükkanlarınızı yıkacağız diye elimizde davulla geziyoruz. Bundan 6 ay önce bize gelip dükkan yapın dediler. Dükkan maliyetleri 49 bin 500 liraya çıktı. Kar ve KDV ile birlikte 62 bin lira oldu bu fiyat. Bu parayı ödeyemiyorlar. Biz bu parayı belediyeye 120 ayda ödeyelim diyorlar. İyi de belediye banka mıdır. 31 Aralık 2012 tarihi itibarı ile dükkanların tamamını yıkmış olacağız. Dükkandan çıkmadıkları tarihte elimizde kanun gücü var. Projeden geri adım atmamız söz konusu değil. dedi.

SESOB BAŞKANI, YIKIMA KARŞI DEĞİLİZ

Konuyla ilgili esnaflar adına açıklama yapan Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği(SESOB) Başkanı Beşir Köksal, Biz her zaman bu sanayinin yerinden kalkması gerektiğini söyledik. Çünkü şehrin içinde kalmış, o yüzden yıkılmasına da karşı değiliz. Ama buradaki esnafımız gerçekten sıkıntı içerisinde. Biz konunun buraya gelmesini istemedik. Ancak dün akşam sanayi içindeki tuvalet yıkılmış. Oysa tuvaletler en son yıkılması gereken yer. Belediyemizin yaptığı bu yıkım gerçekten esnafımızı üzmüştür. Bizde şehrimizin güzelleşmesini isteyen bir grubuz. Biz belediye başkanımıza 'Önce esnafa bir yer bulalım, esnafımızı yerleştirelim ondan sonra burayı yıkalım' dedik. Ama sözümüz dinlenmedi. Bizim dışımızda görüşmeler de oldu. 50-60 tane dükkan yapıldı. İstenilen fiyatların çok fazla olduğu için esnaf bunu kabul etmedi. dedi.

Sivas Sanayi Esnafından Belediyeye Tepki Sanayi Esnafından Belediyeye Tepki
Sivas Sanayi Esnafından Belediyeye Tepki Sanayi Esnafından Belediyeye Tepki
Sivas Sanayi Esnafından Belediyeye Tepki Sanayi Esnafından Belediyeye Tepki

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Sivas Sanayi Esnafından Belediyeye Tepki Sanayi Esnafından Belediyeye Tepki - Son Dakika


Son Dakika

Sağlık çalışanı istedi, Bakan Koca tüm 112 personeline aşure gönderdi Henüz 21 yaşındaydı! Üst geçitten atladı, bir aracın altında kaldı Ehliyetsiz sürücünün kullandığı otomobil 6 araca çarptı, ortalık karıştı Ermenistan, Azerbaycan ordusuna karşı çocuk askerleri kullanıyor Son Dakika: Fransa, Erdoğan'ın Macron hakkındaki sözlerinin ardından Ankara Büyükelçisini geri çağırdı 17 yaşındaki genç, dut ağacına bağladığı iple kendini astı Azerbaycan tarafından etkisiz hale getirilen İHA'da PKK şüphesi Kuveyt ve Katar'da Hazreti Muhammed'e saygısızlık yapan Fransa'nın ürünlerine boykot