Sivas'ta Eğitim Gören Afgan Polislerin Mezuniyet Töreni - Son Dakika

Sivas'ta Eğitim Gören Afgan Polislerin Mezuniyet Töreni

12.01.2012 18:00
Sivas'ta Eğitim Gören Afgan Polislerin Mezuniyet Töreni, System.String[]

İçişleri Bakan Yardımcısı Osman Güneş, "Ülkemiz, Afganistan'ın tam bağımsız ve egemen bir ülke olarak barış içinde, huzur içinde, istikrar içinde olması için elinden gelen gayreti göstermektedir, göstermeye devam edecektir" dedi.

İçişleri Bakan Yardımcısı Osman Güneş, "Ülkemiz, Afganistan'ın tam bağımsız ve egemen bir ülke olarak barış içinde, huzur içinde, istikrar içinde olması için elinden gelen gayreti göstermektedir, göstermeye devam edecektir" dedi.

Güneş, Türkiye, Japonya, Afganistan ve NATO Afganistan Eğitim Misyonu'nun katkılarıyla 6 ay boyunca Sivas Polis Meslek Yüksekokulu'nda temel polislik eğitimi alan Afgan polis adayları için düzenlenen mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada, hayırlı bir hizmetin ardından düzenlenen bu programda bulunmaktan mutluluk duyduğunu belirtti. Çok yoğun programı nedeniyle İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'in törene katılamadığını ifade eden Güneş, Bakan Şahin'in selamlarını iletti.

Dünyanın "köy" haline geldiği bir çağda, insan hareketlerini mümkün olduğu kadar kolaylaştırmak, daha çok güvenli bir ortamda yaşamalarını sağlamak gerektiğini ifade eden Güneş, "Bu bizim bölgesel ve küresel vizyonumuzun bir gereğidir. Bu bölgede yüzyıllara dayanan tarihsel birikimimiz, içe kapanan ülkelerin sorunlarının derinleştiğini ortaya koymaktadır. Anlaşılmıştır ki; bölgelerini huzur ve istikrar arası yapmadıkça ülkelerin kendi iç kaygı ve sorunlarını da azaltmanın, çözmenin yolu bulunmamaktadır" dedi.

Güneş, tarihten gelen sorumluluk duygusuyla hareket eden Türkiye'nin ve bakanlıklarının, geçmişte olduğu gibi bugün de baskı ve zulüm altında olan, terörden muzdarip olan ülkelere ayrım gözetmeksizin yardım elini uzattığını belirterek, şunları kaydetti:

"Dünyada huzur ve barışın kalıcı hale gelmesi için elinden gelen her türlü gayreti göstermektedir. Dost ve kardeş ülke Afganistan ile ilişkilerimiz yüzyıllar ötesine dayanmaktadır. Hatırlanacağı gibi 1747 yılında bu coğrafyada kurulan Afgan devletini tanıyan ilk ülke Osmanlı Devleti olmuştur. 1923'te kurulan Türkiye Büyük Millet Meclisi hükümetini, Türkiye Cumhuriyetini tanıyan ilk ülke de Afganistan olmuştur. Afganistan, tarihi, kültürel ve siyasi olarak ülkemize en yakın kardeş ülkelerden birisidir. Ülkemiz Afganistan'ın tam bağımsız ve egemen bir ülke olarak barış içinde, huzur içinde, istikrar içinde olması için elinden gelen gayreti göstermektedir, göstermeye devam edecektir. Ayrıca uluslararası alanda saygınlığını artırmak için samimiyetle gayret göstermeye devam edecektir."

İki ülke arasında geçmişten gelen dostluk ve kardeşlik bağı çerçevesinde devam eden ilişkilerin her alanda artarak süreceğini anlatan Güneş, bu bağlamda Türkiye'nin Afganistan'da kurulan uluslararası güvenlik ve destek gücüne Kabil civarında güvenliği sağlamak üzere katkıda bulunduğunu, bunun yanında iki vilayette de yeniden yapılanma projelerini yürüttüklerini belirterek, "Ülke olarak sınır aşan suçlarla mücadeleye yalnız ulusal değil, uluslararası boyutta büyük önem vermekteyiz. Terörizm ve organize suçlar gibi tehditlere karşı karşıya kalan ülkelerin bu suçlarla mücadelesinde uluslararası işbirliği faaliyetinin de ne denli önemli olduğunun farkındayız" diye konuştu.

Bu sorumluluğun bilincinde olarak emniyet teşkilatının, diğer ülke polis teşkilatlarıyla gerçekleştirdiği işbirliği faaliyetlerinin hukuki zeminini oluşturmak üzere 80'i aşkın ülke ile 600'den fazla hukuki metin imzalandığına dikkati çeken Güneş, bu ülkelerden birisinin derin, tarihi ve kültürel bağların bulunduğu Afganistan olduğunu söyledi.

Güneş, geçen yıl Temmuz ayında Afganistan, ABD, Japonya ve NATO temsilcilerinin katılımıyla okulun açılışının yapıldığını, Afgan ulusal polisinin eğitimi projesinin ilk aşaması için önemli bir adım atıldığını söyledi.

Afgan polis amirlerinin bugün 6 aylık eğitimlerini tamamlamaları vesilesiyle bir araya geldiklerini ifade eden Güneş, söz konusu projenin uzun soluklu bir çalışma olduğuna dikkati çekerek, mezun olan polis amirlerinin uzman birer personel olarak aldıkları eğitimle, ülkelerinde emniyet ve asayişin sağlanmasında önemli bir rol üstleneceklerini, başarıyla devletlerine, ülkelerine, insanlarına hizmet edeceklerini kaydetti.

-Afganistan İçişleri Bakanı Muhammedi-

Afganistan İçişleri Bakanı Bismillah Kan Muhammedi ise Sivas'ta eğitim alan Afgan polis amirlerinin eğitimlerini başarıyla bitirdiğini belirterek, Afganistan İçişleri Bakanlığının Afgan polis adaylarının burada edindikleri tecrübeleri ülkelerinde kullanmayı planladığını kaydetti.

"Ben şuna inanıyorum, sizin vatan sevginiz, güzel eğitiminiz, disiplininiz Afganistan polisini değiştirecektir" diyen Muhammedi, "İçişleri Bakanlığımızın yapmış olduğu çalışmalardan dolayı, buradaki eğitmenlerimizin başarılı çalışmalarından dolayı Afganistan halkı adına teşekkürlerimi ve şükranlarımı sunuyorum" ifadelerini kullandı.

Afganistan insanı için en önemli şartlardan birisinin Afganistan emniyetinin güçlenmesi olduğunu vurgulayan Muhammedi, dost ülke Türkiye'nin yapmış olduğu bu mesleki çalışmaların gelecekte kendilerine yol göstereceğini belirtti.

Muhammedi, bu güzel dostluk, kardeşlik ilişkilerinin tarihten bu yana sürekli devam ettiğini, iki ülkenin birbirine en zor zamanında yardım ederek, hiçbir zaman birbirini yalnız bırakmadığını vurguladı.

Türkiye Cumhuriyetine ve İçişleri Bakanlığına eğitime verdiği katkıdan dolayı teşekkür eden Muhammedi, "Bu eğitimde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum ve Afgan halkı olarak onları hiç unutmayacağımızı belirtmek istiyorum" dedi.

Afgan polis adaylarına da öğütlerde bulunan Muhammedi, "Değerli genç subaylarımız sadece burada aldığınız eğitimlerle yetinmeyin, çalışmalarınızı sürdürün. Burada öğrenmiş olduğunuz bilgileri diğer meslek arkadaşlarınızla da paylaşın. İnanıyorum ki siz Afganistan'ın geleceğisiniz" diye konuştu.

-Vali Kolat-

Sivas Valisi Ali Kolat ise Sivas Polis Meslek Yüksekokulu'nun kentte kurulma aşaması hakkında bilgi verdi. Vali Kolat, "Afgan polisinin kentte eğitilmiş olması bizi biraz daha kaynaştırdı, biraz daha birbirimize ısındırdı ve birbirimizi daha yakından tanıma imkanı verdi. Bu açıdan fevkalede önemli bir proje olmuştur. Sivas halkımıza büyük bir memnuniyet vermiştir" dedi.

Afgan polislere de seslenen Vali Kolat, "Siz burada ciddi bir eğitim aldınız. Zaman zaman sizlerle beraber olduk, sizlerle güzel günlerimiz oldu. Ülkenize döneceksiniz. Bugün mezun oldunuz, hepinizi tebrik ediyorum. İnşallah ülkenize güzel hizmetleriniz olacaktır" diye konuştu.

-Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar-

Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar da, Afgan polislerin 6 aylık zorlu eğitimlerini başarıyla tamamlayarak mezun olmalarının mutluluğunu paylaşmak ve onları Afganistan'a uğurlamak üzere bir araya geldiklerini ifade etti. Kılıçlar, 491 öğrencinin 21 farklı mesleki alanda eğitim aldıklarını, bu eğitimlerin yüzde 70'inin uygulamalı, geri kalanın ise sınıf ortamında görsel içerikli olduğunu kaydetti.

Konuşmaların ardından dönem birincisi olan komiser yardımcısı Shamsudin Hinpoor, yaş kütüğüne plaket çaktı.

İçişleri Bakan Yardımcısı Osman Güneş, Afganistan İçişleri Bakanı Bismillah Kan Muhammedi, Vali Ali Kolat, Erzincan Valisi Selman Yenigün, Yozgat Valisi Necati Şentürk, Tokat Valisi Şerif Yılmaz, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar, Sivas Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mustafa İlter ve Sivas Belediye Başkanı Doğan Ürgüp, dereceye giren Afgan polislere diplomalarını ve hediyelerini verdi.

Okulun idarecilerine ve ilk üçe giren Afgan polislere teşekkür belgesi takdim eden Bismillah Kan Muhammedi, Bakan Yardımcısı Güneş, Vali Kolat ve Emniyet Genel Müdürü Kılıçlar'a da çeşitli hediyeler verdi.

Törenin sonunda Türkiye ve Afganistan bayraklarının yer aldığı masa üzerine el koyan Afgan polisler hep birlikte ant içti.

- SİVAS

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Sivas'ta Eğitim Gören Afgan Polislerin Mezuniyet Töreni - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Arsenal'de zor günler geçiren Mesut'a takım arkadaşı Mustafi, destek verdi: Her zaman yanındayım Son dakika: Yükselişleri durdurulamıyor! Dolar ve euro rekor üstüne rekor kırıyor Kanada'nın silah ambargosu sonrası SİHA'lar için harekete mi geçildi? Bayraktar'dan dikkat çeken paylaşım Son Dakika: Türkiye'den Fransa'daki bıçaklı saldırıya ilişkin ilk açıklama: Şiddetle kınıyoruz Suudi Arabistan'daki Fransız Konsolosluğu'na saldırı: 1 yaralı Otoyolda 9 araç birbirine girdi, 5'i doktor 10 kişi yaralandı Bakan Koca duyurdu: Düzce'de vaka artışı yüzde 99 seviyesine ulaştı 5 erkek öğrenciye cinsel istismarla suçlanan ücretli öğretmene 52 yıl 5 ay hapis