Sivas'ta Evde Bakım Hizmetleri - Son Dakika

Sivas'ta Evde Bakım Hizmetleri

19.01.2012 12:50
Sivas'ta Evde Bakım Hizmetleri, System.String[]

Sivas Sağlık Müdürlüğünce hastaneye gitme imkanı olmayan kişilere evde sağlık hizmetleri veriliyor.

Sivas Sağlık Müdürlüğünce hastaneye gitme imkanı olmayan kişilere evde sağlık hizmetleri veriliyor.

Sivas Valisi Ali Kolat da, bu kapsamda evde sağlık hizmeti alan vatandaşları evlerinde ziyaret etti.

89 yaşındaki Ahat Yasak'ı oğlunun yanında kaldığı evde ziyaret eden Vali Kolat, 9 çocuk babası Yasak'ın sağlık durumunu yakınlarına sordu. Yasak ile yakından ilgilenen Vali Kolat, Yasak'ın yeni yapılan protez dişlerini de kontrol etti.

Yasak'ın anlattığı anıları dinleyen Vali Kolat, sağlık hizmeti vermek için eve gelen ekipten de Yasak'ın sağlık durumu hakkında bilgi aldı.

Kolat, evde bakım hizmetlerinin sağlık çalışanlarının yaptığı güzel bir hizmet olduğunu belirtti. Hastaneye gelme imkanı olmayan, sağlık yönünden, götürme yönünden durumu uygun olmayan hastaların yerinde incelenerek, gerekli tedavilerinin yapıldığını anlatan Vali Kolat, bu uygulamadan yaklaşık bine yakın hastanın yararlandığını ifade etti.

Bu kişilerin evde bakımlarının yapıldığını da belirten Vali Kolat, "Bu güzel bir imkan. Uygulamayı devam ettirip sürdüreceğiz. Bu güzel hizmeti çeşitlendirmeye çalışıyoruz" dedi.

Sivas Sağlık Müdürü Bahattin İlter de, evde sağlık hizmetleri biriminin 2010 yılının Kasım ayından itibaren Sivas'ta hizmet verdiğini belirtti. Yatağa bağımlı hastalar, KOAH gibi ağır solunum yolu hastalıkları, son dönem kanser hastaları, ileri derecede kas hastalığı gibi rahatsızlığı olan kişilere evde bakım hizmeti verdiklerini anlatan İlter, Sivas'ta 2011 yılı içerisinde bu hizmetten yararlanmak için toplam 1362 başvuru olduğunu, 963 kişinin bu kapsama alınarak takip edilmeye başlandığını ifade etti. Bu hastalara toplam 4 bin 969 kez ziyarette bulunulduğunu anlatan İlter, bu rakamlarla Sağlık Bakanlığı'nın Sivas için belirlediği hedefin üzerine çıktığını kaydetti.

Ağız ve Diş Sağlığı Başhekimi Murat Yüksel de, Yasak'ın 3 hafta önce ziyaret edilerek, 20 yıl önce yapılan diş protezinin yerine yeni bir protez yaptıklarını kaydetti. Yüksel, Yasak'ın protezini evinde yaptıkları muayenenin ardından yaptıklarını söyledi.

Ziyarette Vali Yardımcısı Veysel Çiftçi de hazır bulundu.

- SİVAS

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Sivas'ta Evde Bakım Hizmetleri - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Son Dakika! Sağlık Bakanı Koca, İstanbul'daki koronavirüs toplantısına çağrılmayan İmamoğlu'yla görüşecek Son Dakika! Sağlık Bakanı Koca: Salgın tüm Türkiye'de yeniden tırmanışa geçmiş durumda Ermeni komutan cepheden kaçan askerlerini ikna etmeye çalıştı: Görevinize devam edin Kemar Roofe, orta sahadan attığı golle Avrupa Ligi'ne damga vurdu Maltepe'de film senaryolarını aratmayan karantinadan kaçış planı! Kendilerini hakim ve savcı olarak tanıtmışlar Emekli milletvekili ve cumhurbaşkanlarına zam! İşte önümüzdeki yıl alacakları maaşlar Kocasını başka bir kadının evinde yakalayan eş, mahalleyi ayağa kaldırdı İki kardeşin ürettiği kilitli pizza kutusuna salgında yoğun ilgi: 70 il ve 5 ülkeye satıyorlar